קונדילומה טיפול בלייזר

קונדילומה טיפול בלייזר

קונדילומה היא ביטוי סימפטומטי של נגיף הפפילומה (HPV – Human Papilloma Virus)  בצורת יבלת שמופיעה על וסביב איברי המין הגבריים והנשיים כאחד, כולל, לפעמים, באזור פי הטבעת.
צבען של יבלות הקונדילומה דומה לצבע העור והן נראות כבליטה מעל פני העור, שברוב המקרים אינה כואבת, שורפת או מגרדת. עם זאת, למרות שחלק גדול מהאנשים שיש להם קונדילומה אינם סובלים מנוכחותן (חוץ מאשר בהיבט האסתטי), חשוב לדעת שהן מידבקות מאד ועלולות להעביר את הנגיף אל בן הזוג במגע מיני, בסיכון הדבקות של 50-60% בכל מגע מיני.
אצל נשים, נגיף הפפילומה הוא גם הגורם המרכזי להתפתחות סרטן צוואר הרחם ואצל נשים וגברים הוא הגורם המרכזי להתפתחות סרטן בפי הטבעת ובלוע ובפה.

 

הסרת קונדילומה בלייזר

חשוב לדעת, שלא כל המקרים של נשיאת וירוס HPV מלווים בהתפתחות מחלה או סימפטומים. אצל 99 אחוז מנשאי הוירוס ההחלמה היא ספונטנית בזכות מערכת החיסון ורק אצל אחוז אחד יופיעו סימפטומים כמו קונדילומה, מצב טרום סרטני או גדול סרטני.

מומלץ להתחיל בטיפול מוקדם ככל שניתן על מנת למנוע החמרת המחלה והתפשטותה.

טיפול בקונדילומה בלייזר הוא השיטה היעילה, הנוחה, המדויקת ונטולת הכאבים ביותר. בטיפול לייזר קונדילומה מסולקת לא רק באופן פיסיקלי, אלא, זהו הטיפול היחידי אשר מעודד את מערכת החיסון לסלק את נגיף ה-HPV  במהירות ולעצור את התפשטותו.
כמו כן, מחקרים קליניים רבים הראו, כי טיפול זה הוא המתקדם ביותר בהיבט של השגת המטרה הטיפולית של הכחדת היבלות והוא מאושר על ידי התקנים העולמיים והישראליים המחמירים ביותר (אישור ה- FDA, ה- CE ומשרד הבריאות הישראלי).

קונדילומה טיפול בלייזר

כיצד מתבצע הטיפול?

במהלך הטיפול, אחרי צביעת האיזור בחומצה אצטית מדוללת, המסייעת לזהוי הנגעים, מתבצע אידוי של תאי הגידול  על ידי קרן לייזר. היבלות הנמצאות על איבר המין מוסרות שכבה אחר שכבה, תחת הרדמה מקומית, בספריי רב עצמה ללא זריקות, בהליך קצר שנמשך סביב 5-15 דקות. הלייזר מאפשר לבצע ויסות של דרגת החום על פי מיקום וסוג היבלת ולהגיע לרמת דיוק גבוהה ביותר מבחינת האזור שבו קרני הלייזר פוגעות.
טרם ההסרה, בודקים את כל האברים והאיזורים ה”מועדים לפורענות”, שעלולים לשאת את הנגיפים ולפתח שם את הנגעים: מפשעות, אברי מין חיצוניים ופנימיים, פי טבעת וסביבתו, פי השופכה, פה, עינים ואף. בדיקת קולפוסקופית זאת חשובה על מנת לא להחמיץ יבלות זעירות. זאת, מכיוון שאם לא יוסרו כל היבלות במלואן, הסיכוי להופעתן וצמיחתן בשנית הוא גבוה.
בימים הראשונים אחרי ההסרה יש למרוח משחה מיוחדת המסייעת להחלמת העור כך שאחרי מספר ימים לא נותרים לרוב סימנים לטיפול.

עדיף לפנות לטיפול בלייזר כברירה ראשונה, לפני שנחשפים לטיפולים מסוגים אחרים, כגון חנקן נוזלי המצריך טיפולים חוזרים ונשנים, או לטיפולים בשיטות אחרות, שעלולים להשאיר צלקות וסימנים על איברי המין.
אצל נשים, חשוב לפנות לטיפול בהקדם האפשרי, כדי לצמצם סיכונים לממאירות בצוואר הרחם וכדי למנוע את התפשטות הנגעים והדבקת בן הזוג. כמו כן, על המטופלת להקפיד על מעקב גניקולוגי ובדיקות PCR המאפשרים אינדיקציה לגבי הנגיף.

 

יתרונות הטיפול

לטיפול הסרת יבלות קונדילומה בלייזר, בהכוונת קולפוסקופ, כמה יתרונות משמעותיים ביותר בהשוואה לטיפולים אחרים:

  • רמת בטיחות גבוהה ורמת סיכון מזערית
  • רמת דיוק גבוהה ביותר, המונעת פגיעה ברקמה הבריאה שמסביב לכל יבלת
  • מניעת צלקות וסימנים אחרים בעור, כגון היפּוֹפּיגמנטציה
  • זמן החלמה קצר, ללא פגיעה בשגרת היום-יום
  • טיפול נטול כאבים, תחת אלחוש מקומי

 

החלמה לאחר הטיפול

לאחר הטיפול והסרת היבלות מאיברי המין, המטופל משוחרר לביתו ללא צורך באשפוז.
במידה והטיפול נעשה באזורים רגישים יותר כגון שפתי הפות או פי הטבעת, יתכן ויידרש זמן החלמה ארוך מעט יותר.
חשוב לציין, כי הסרת הקונדילומות אינה מובילה להחלמה מלאה ואינה מונעת חזרה שלהן. לכן, יש צורך בטיפול נוסף לאחר שבוע- שבועיים על מנת להסיר את השכבה הנגועה שנותרה. לעיתים יש צורך בטיפולים נוספים בתלות בכמות הנגעים שישנם.

קונדילומה טיפול בלייזר

הנחיות לאחר הטיפול

  • לאחר הסרת נגעי הקונדילומה לוקחים בדיקת PCR מכל אברי המין וסביבותם, פי הטבעת וסביבתו, הפה והלוע על מנת לוודא שגם הנגיפים חוסלו. לאחר תשובה תקינה של בדיקת הPCR ניתן לחדש יחסי מין.
  • במהלך תקופת הטיפול, עד להעלמות הנגיפים, יש להשתמש רק בתחתונים שעברו הרתחה ומומלץ להשתמש במגבות חד פעמיות לאיזור אברי המין .
  • לאחר הסרת כל נגעי הקונדילומה ולאחר קבלת תשובה תקינה של HPV PCR אני מזמין את הלקוחות למעקב קולפוסקופי למשך 3 חודשים על מנת לודא שלא יופיעו נגעים חדשים [נדיר] . באם מופיעים נגעים חדשים במהלך 3 החודשים הנ”ל הסרתם תהיה ללא תשלום נוסף וינתנו 3 חודשים נוספים לבקרת וחוזר חלילה עד שחולפים 3 חודשים ללא חזרת הגדולים.

 

הסרת קונדילומה בלייזר מחיר

על פניו המחיר להסרת נגעי הקונדילומה בלייזר יקר ביחס למחיר במרכזים אחרים אולם אם לוקחים בחשבון שאין מגבלה למספר הטיפולים ולמשך הזמן שהם נמשכים, וכן את מחיר הבדיקות הנשלחות למעבדה כולל בדיקות היסטופתולוגיות ובדיקות HPV PCR וכן תקופת “ביטוח” של 3 חודשים שעשויה להתארך לפי הצורך אזי המחיר לטיפול הוא הזול מכולם.

אך יש לזכור כי מבצעים שימוש במכשיר הלייזר, שהוא יקר ערך. תוצאותיו של הלייזר כאמור, הן היעילות והאיכותיות ביותר אל מול כל טיפול אחר. עורו של המטופל יותר ללא צלקות, שלא כמו בסוגי טיפול אחרים. כמו כן, זמן ההחלמה הוא הקצר ביותר, ללא כל פגיעה בשגרת היומיום. טרם ההסרה, מומלץ לבדוק היטב את אזור המפשעה, על מנת לא לפספס יבלות רבות זעירות או מתחבאות באזור החיבור. זאת מכיוון שאם לא יוסרו כלל היבלות כולן, הסיכוי להופעתן וצמיחתן בשנית הוא גבוה.