קונדילומה טיפול בלייזר

 

הסרת קונדילומה בלייזר

חשוב לדעת, לא כל המקרים של וירוס HPV מלווים בזיהום ואף כ80% מסתיימים בהחלמה ספונטנית עצמונית על ידי המערכת החיסונית. כ20% מהמקרים, החולים יחוו סימפטומים ותסמינים של זיהום ויזדקקו לטיפול תרופתי ואסתטי. יחד עם זאת, ברגע שהוחלט כי צריך טיפול, זה חייב להיות מהיר בשל העובדה שהיבלות בעלות נטייה להתפשט ולהתרבות, והחולה עלול להדביק את כל מי שבא במגע עמו. יתר על כן, לאחרונה נמצא כי אי טיפול בזמן במחלת הקונדילומה הוביל למחלת סרטן צוואר הרחם בכ90% מהמקרים.

 

כאשר המטופל/ת זקוקים להסרת קונדילומה- לייזר היא השיטה היעילה, הנוחה והמדויקת ביותר, ללא כאבים. טיפול זה הוא היחידי אשר מעודד את מערכת החיסון לסלק את נגיף הHPV במהירות ולעצור את התפשטותו. כמו כן, טיפול של הסרת קונדילומה,טיפול בלייזר הוכח תחת מחקרים קליניים רבים כמתקדם ביותר ומאושר על ידי התקנים המחמירים ביותר, הן העולמיים (FDA) והן של משרד הבריאות הישראלי (CE).

קונדילומה טיפול בלייזר

מהלך הטיפול מתבצע באידוי או קרישה של תאי העור בשכבות על ידי קרן לייזר, מסירים את היבלות הנמצאות על איבר המין שכבה אחר שכבה, תחת הרדמה מקומית האורכת כ5-15 דקות. הלייזר מאפשר לבצע ויסות של החום על פי מיקום וסוג היבלת. לאחר טיפול לייזר, קונדילומה המופיעה בתור יבלת מוסרתונותר שקע קטן באזור היבלת המבריא לאחר טווח של שבועיים. לא פחות חשוב, אין סכנה עבור המטופלים לסיבוכים ולא נותרות צלקות או היפופיגמנטציה.

כאשר מדובר על טיפול לגברים, יש לגשת לטיפול בלייזר ללא ניסיונות של טיפולים מסוגים אחרים, כגון חנקן נוזלי המצריך טיפולים חוזרים ונשנים, או טיפולים בשיטות ישנות שעלולים להשאיר צלקות על אברי המין. כאשר מדובר על נשים, גם כאן מומלץ לפעול בהתאם בכדי למנוע סיכונים ממאירים בצוואר הרחם ומניעת התפשטות הנגעים והדבקת בן הזוג. כמו כן, על המטופלת להקפיד על מעקב גניקולוגי ובדיקת משטחי PAP המאפשרים אינדיקציה לגבי הנגיף.

לאחר הטיפול והסרת היבלות מאברי המין, המטופל משוחרר לביתו ואין צורך להישאר באשפוז, במידה והטיפול נעשה באזורים רגישים יותר כגון שפתי הפות או פי הטבעת יתכן ויידרש זמן החלמה ארוך מעט יותר . יש להקפיד לשמור על היגיינה (שטיפת ידיים וכן הלאה), לנגב היטב את אזור פי הטבעת ואיברי המין במגבת נייר חד פעמית ולהקפיד על החלפת תחתונים מדי יום. חשוב לציין כי הסרת הקונדילומות אינה מובילה להחלמה מלאה ואינה מונעת חזרה שלהן. לכן, יש צורך בטיפול נוסף לאחר שבועיים על מנת להסיר את השכבה הנגועה שנותרה. כך, מוסרת היבלת מהשורש באופן האפקטיבי ביותר, ללא גרימת נזק לאזור היבלת ולעור הבריא סביבה. זאת ועוד, על המטופלים לדעת כי גם לאחר הסרת הקונדילומה יש לשמור על יחסי מין מוגנים באמצעות קונדום למשך שלושה חודשים, בכדי לוודא ניקוי מוחלט של הווירוס ומניעת הידבקות.

כאשר מעוניינים לבצע הסרת קונדילומה בלייזר, מחיר עלול להיות יקר, אך יש לזכור כי מבצעים שימוש במכשיר הלייזר, שהוא יקר ערך. תוצאותיו של הלייזר כאמור, הן היעילות והאיכותיות ביותר אל מול כל טיפול אחר. עורו של המטופל יותר ללא צלקות, שלא כמו בסוגי טיפול אחרים. כמו כן, זמן ההחלמה הוא הקצר ביותר, ללא כל פגיעה בשגרת היומיום. טרם ההסרה, מומלץ לבדוק היטב את אזור המפשעה, על מנת לא לפספס יבלות רבות זעירות או מתחבאות באזור החיבור. זאת מכיוון שאם לא יוסרו כלל היבלות כולן, הסיכוי להופעתן וצמיחתן בשנית הוא גבוה.