טריכומונס וגינלי

טריכומונס וגינליס
תאריך: 28/07/2012
טפיל הטריכומונס
טפיל הטריכומונס
טפיל הטריכומונס גורם לדלקת דרכי המין באשה ובגבר, ומועבר בעיקר באמצעות יחסי מין.

באומדן גס, מעריכים כי כחמישית מכלל הנשים בעולם וכעשירית מכלל הגברים נדבקים בטפיל זה.
הטפיל נוטה להימצא בנרתיק האישה ובבלוטות שסביבו, בצוואר הרחם, בצינור ובשלפוחית השתן.
אצל הגבר הטפיל נמצא בצינור השתן התחתון ולעיתים גם בפרוסטטה.
לרוב הגבר אינו מרגיש בזיהום ומשמש רק כמעביר שלו. במספר מקרים הגבר נדבק באופן כרוני ואז הוא משמש כמאגר לטפיל.
 
מחקרים אחדים מראים שניתן לעיתים להדבק בטריכומונס בשירותים ציבוריים, בסאונה, בבריכות שחיה, ועל ידי שימוש משותף בבגדי ים ובמגבות.
 
איך מתבטאת הדלקת הנגרמת על ידי הטריכומונס?
רוב הנשים והגברים כלל אינם מרגישים בטפיל הנמצא בגופם, כשהוא מחכה לשעת כושר כדי “להתבטא”. מעט הגברים שחשים בו (רובם חסרי תלונות), מתלוננים על צריבה (לרוב קלה) במתן שתן, ואילו הנשים מתחלקות לשתי קבוצות על פי חומרת הדלקת: חריפה וכרונית.
 
דלקת חריפה
הדלקת החריפה – גורמת להפרשה רבה. אפרפרה, קצפית, בעלת ריח דוחה. ההפרשה מלווה בגירוי ובגרד חזקים, אודם הנרתיק וסביבו, התנפחות ורגישות מקומיים, כאבים עזים בעת קיום יחסי מין וצריבה במתן שתן. לעיתים מופיעים כתמי דם לאחר קיום יחסי מין וכאבים חזקים בזמן הווסת ודמם וסתי רב מהרגיל. הריון יכול להחמיר את המצב.
 
דלקת כרונית
הדלקת הכרונית – הינה פחות דרמטית ובעלת פחות תלונות וסימנים. ההפרשה מתונה והגרד קל. מכיון שבמקרים רבים הדלקת הנרתיקית נגרמת לא רק על ידי טפיל הטריכומונס אלא בו זמנית גם על ידי גורמים נוספים, כמו פטרית השמרים, חיידקי ההומופילוס וגינליס והזיבה, הרי שהתיאור של הדלקת והתלונות שהוזכרו אינם אופיניים רק לטריכומונס.
 
איך ניתן לאבחן את דלקת הטריכומונס?
על הרופא לבדוק בתשומת לב רבה את האשה.
ניתן לוודא נוכחות הטפיל בבדיקה מיקרוסקופית, במרפאתו של הרופא, או על ידי בדיקת תרבית במעבדה.
במיקרוסקופ אפשר להבחין במבנה סגלגל בגודל של כדורית דם לבנה ואשר ממנה יוצאים 4 שוטונים הנמצאים בתנועה מתמדת והגורמים לטפיל להיות בתנועת תזזית כל העת.
 
מהם הגורמים להדבקה על ידי הטפיל ולהחמרת הדלקת לאחר מכן?
הדלקת אופיינית לתקופת החיים הפורייים של האשה ונדירה בגיל הילדות ולאחר גיל המעבר. הטפיל מעדיף סביבה לחה בעלת חומציות נמוכה ותאי רקמה פגועים. תנאים אלו מושגים בנוכחות של דלקת נרתיקית וצווארית  אחרת, כמו בדלקת הנגרמת על ידי נגיף הרפס, חיידקים שונים או פטרית השמרים. גם ההריון קשור בשכיחות גבוהה יותר של הדלקת, עקב חומציות נמוכה בשל השפעת הורמוני ההריון. מענין שמצבי לחץ נפשי, דיכאון וחרדה מביאים כנראה להחמרת תופעות הדלקת. במחקרים נמצא ששכיחות גבוהה יחסית נמצאה בין נוכחות דלקת הטריכומונס לבין מצבי טרום או סרטן צוואר הרחם.
 
מהו הטיפול המועיל לריפוי דלקת הטריכומונס?
דלקת הטריכומונס אינה עוברת מעצמה וחייבים בטיפול רפואי כדי לסלקה. טיפול רפואי לאשה  בלבד אינו יעיל, שכן הדלקת תחזור ותופיע לאחר קיום יחסי מין עם גבר הנגוע בטפיל. הטיפול הרפואי חייב לכלול את כל השותפים לקיום יחסי מין במשך החודש האחרון. היות שהטפיל מוצא לו למישכן לא רק את הנרתיק אלא גם את דרכי השתן, הרי שיש צורך בטיפול רפואי שישפיע על כל הגוף, ולא רק על הנרתיק. הטיפול המתאים לבני הזוג הינו בכדורים, ממשפחת המטרונידזול, ולרוב מספיקה מנה חד פעמית כדי לחסל את הטפיל.
לאחרונה נמצא[כפי שמפורט במאמר המצורף כאן למטה] שב 3% מהמקרים, טפילי הטריכומונס וגינליס עמידים לטיפול היחידי המוכר ממשפחת המטרונידזול. טרם נמצא טיפול תחליפי.
 
 
Emerging Infectious Diseases. 2012;18(6):939-943.
 
 
 

כל הזכויות שמורות © לד”ר שרגא וקסלר ול-“שער” – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע

באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,

אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון “שער” 03.6956867 ימים א’-ה’ משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים