חציצה וקוטלי זרע

קוטלי זרע
תאריך: 16/04/2007
החדרת קוטל זרע לנרתיק
החדרת קוטל זרע לנרתיק
תכשירים קוטלי זרע למניעת הריון היו מוכרים כבר לקדמונינו.

ידוע שנשותיהם של המצרים הקדמונים נהגו להחדיר לנרתיק תערובת של דבש עם פרש פילים, או פרש תנינים על מנת להימנע מהריון. ביוון העתיקה החדירו נשים לנרתיק ספוגי ים טבולים במיץ לימון או בחומץ. בתקופת ימי הביניים נהגו נשים להרכיב חצי לימון סחוט על צוואר הרחם. בתקופות מאוחרות יותר, חומרים אחרים שימשו למטרה זו, כשהידוע מכולם הוא הכינין, שהיה בשימוש ממש עד ימינו אנו.
 
מבנה קוטלי הזרע
כיום התכשירים המוחדרים לנרתיק מורכבים מחומר כימי קוטל זרע ומנשא (carrier) כמו משחה, קרם, ג’לי, טבליות, פתילות או קצף. הקוטל היעיל מכולם הוא זה שמבוסס על קצף, שהינו בעל יכולת ההתפשטות הגבוהה ביותר ולכן יכולת החסימה שלו את פי הצוואר היא הטובה ביותר וניטרול הזרעונים מוצלח יותר.
קוטל הזרע מונע הריון על ידי פעולתו על הזרעונים להקטנת תנועתיותם ולפגיעה באנזימים שלהם, הדרושים לצורך ההפריה של הביצית.
האם ניתן להימנע מהריון על ידי שימוש בקוטל זרע בלבד?
אכן, קוטל הזרע יכול לשמש כאמצעי בלעדי למניעת הריון, אך נפוץ וגם יעיל יותר השימוש בו בשילוב עם דיאפרגמה, כובעון, ואפילו עם שיטות מניעה אחרות – להגברת פעילותו כנגד הריון.
 
מהו אופן השימוש בקוטל זרע?
אם משתמשים בטבליות, או בפתילות, יש להחדירן לנרתיק כ – 20 דקות לפני המגע המיני על מנת שהחומר יתפשט ויחסום את פי הצוואר.
כאשר משתמשים במשחה, בקרם או בקצף , יש לשאוב כמות מדודה של חומר אל מזרק מחדר מיוחד, ללא מחט. באמצעות מזרק מחדר זה מחדירים את החומר אל תוך הנרתיק.
הכמות הנשאבת היא בנפח של כפית, ויש להחדירה כ –10 דקות לפני המגע המיני, כדי לאפשר לחומר להתפשט וליצוא חסימה יעילה.
בשימוש בלעדי בקוטל זרע , ללא אמצעי מניעה נוסף, יש להחדיר כמות כפולה של תכשיר קוטל זרע ולשוב ולהחדיר כמות זו לפני קיום כל מגע מיני נוסף.
לאחר קיום המגע המיני, אין לשטוף את המקום במשך כ – 6 שעות, וכמו כן מומלץ לא לשחות בברכה או בים – על מנת לאפשר לחומר הכימי לפעול את פעולתו על הזרעונים.
למשתמשות בקצף – מומלץ להחזיק תמיד במלאי מיכל נוסף, שכן אין אפשרות לדעת בוודאות מתי המֵיכל מתרוקן (הוא לא שקוף). ניתן רק לשער זאת על פי חישוב של 20 פעמים למיכל. יש לנער את המֵיכל לפני השימוש.
 
האם תכשירים קוטלי זרע מגינים גם בפני מחלות מין?
נוסף על יכולתם לקטול זרעונים, נמצא שקוטלי הזרע יעילים במידת מה כנגד חיידקי מחלות מין ודלקות האגן, כולל חיידקי האיידס.
מהו שעור ההגנה בפני הריון בשימוש בתכשירים קוטלי זרע?
שעור ההתעברות למרות השימוש בקצף, המושם באופן הדרוש ובכמות המתאימה, הוא 10-15 הריונות לכל 100 נשים – במהלך שנה אחת של שימוש. יתר קוטלי הזרע (משחה,פתילות וכו’) יעילים פחות.
 
האם יש תופעות לוואי בשימוש בקוטל זרע?
לאחרונה התפרסמו הודעות שאחד מן החומרים הכימיים המרכיבים את קוטל הזרע – הנונוקסינול – קשור לשיעור גבוה, יחסית, של הפלות ומומים ביילודים. חומר זה אינו נפוץ בארץ, ואילו שאר החומרים חסרים תופעות לוואי אלו. תופעות לוואי פחות חמורות הן גירוי של הפין, או של הנרתיק.
 במקרים כאלו, מומלץ לעבור לקוטל זרע מסוג אחר.
 
ספוג נרתיקי
ספוג זה נראה כמו כפתור. הוא מוחדר על ידי האישה לתוך הנרתיק ומכסה את צוואר הרחם. הספוג עשוי מפוליאוריטן וספוג בחומר קוטל זרע ומחטא. יעילותו יחסית גבוהה ומחקרים שונים מדווחים על שעור הגנה בפני הריון בשיעור של 80%-90%. יתרונו נעוץ באפשרות להחדירו ממש לפני החדירה.
 
כובעון צווארי
גם אמצעי מניעה זה כמעט ואינו משווק בארץ. הוא עשוי מפלסטיק נוקשה או ממתכת בצורת גביע. הכובעון הצווארי מכסה בדיוק את צוואר הרחם ונשאר שם קבוע במקומו באמצעות כוח הריק (ואקום). הגודל המתאים נקבע על ידי הרופא ובהמשך האישה יכולה להרכיבו ולהסירו בעצמה. בדומה לדיאפרגמה, יש למלא את הכובעון בחומר קוטל זרע אך להבדיל ממנה, הוא יכול להישאר במקומו ימים רבים, ואפילו חודש, עד להוצאתו לקראת מועד הווסת.
 
לסיכום
קוטל הזרע מומלץ לשימוש בדרך כלל בשילוב עם אמצעים אחרים למניעת הריון. השימוש בו מגביר את ההגנה בפני הריונות לא מתוכננים וכן הוא מקטין את הסיכוי ללקות במחלת מין. הקוטל המומלץ הוא זה המשווק בצורת קצף ורצוי תמיד להחזיק במיכל נוסף.
 

 

כל הזכויות שמורות © לד”ר שרגא וקסלר ול-“שער” – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע

באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,

אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון “שער” 03.6956867 ימים א’-ה’ משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים