תסמונת קדם וסתית – תזונה לטיפול ולמניעה

הרפואה המערבית טרם מצאה מזור בכל מה שקשור לתסמונת הקדם וסתית PMS.

התסמונת מוגדרת כתופעה החוזרת על עצמה בתקופה שלפני קבלת הווסת- סימנים גופניים ונפשיים, הנעלמים מייד לאחר הווסת. התופעה שכיחה אצל נשים בשנות ה- 30 לחייהן ואינה קיימת כמעט בזמן ההריון או בגיל המעבר. התסמונת הקדם-וסתית כוללת כ- 150 סימפטומים שונים המשתנים בחומרתם.
מהם הסימפטומים השכיחים?
מבחינה גופנית: כאבים וגודש בשדיים, הצטברות נוזלים ותחושת נפיחות כללית בגוף, גודש וכאבים בבטן, כאבי גב, כאבי ראש, עצירות.
מבחינה נפשית: חוסר שקט, מתח, עצבנות, דיכאון, רגזנות, עייפות, שינויים במצב הרוח, תיאבון מוגבר וצורך לאכול מיני מתיקה.
בשנים האחרונות הצביעו מאמרים מדעיים על כך שתזונה מתאימה מאפשרת לצמצם ולמנוע את תסמונת ה- PMS (הקדם וסתית).
מהי התזונה המתאימה היכולה להועיל למנעה ולטיפול בתופעות התסמונת הקדם וסתית?
זוהי תזונה המכילה פיטואסטרוגנים והמבוססת על אסטרוגנים צמחיים, שמצויים במזונות מסוימים, בעיקר במוצרי סויה, שיש להם השפעה דומה לזו של האסטרוגן הנשי. הפיטואסרוגנים יכולים להוות תחליף טבעי לטיפול הורמונלי מלאכותי, הגורם לתופעות לוואי שונות והחשוד כמגביר את הסיכוי לסרטן השד ולסרטן רירית הרחם לאחר שימוש בו לאורך זמן.
הפיטואסטרוגנים נקשרים לקולטנים אליהם נקשרים גם הורמוני המין הנשיים. משום כך הם גורמים לירידה ברמת האסטרוגנים כאשר היא גבוהה מהרגיל, וכן מצמצמים את תסמונת ה- PMS.
כמה סוגי תסמונות קדם וסתיות מוכרות?
על פי הרפואה הטבעית, שמציעה פתרונות לא תרופתיים, למשל באמצעות צמחי מרפא, ויטמינים, מינרלים ותוספי מזון, קיימים שלושה סוגי תסמונות קדם וסתיות, אותן ניתן לאתר על פי תסמינים, במהלך תשאול מפורט שנעשה עם המטופלת.
תסמונת קדם וסתית מסוג A
כ- 75% מהנשים שייכות לקטגורייה זאת.
שם קטגוריה זו – A נגזר מהמילה חרדה ( ANXIETY). נשים אלו סובלות ממתח רב ואי שקט, בגלל רמות גבוהות של אסטרוגן, שגורם להן להתעוררות יתר, ומצד שני יש להן רמות נמוכות מדי של דופמין, מוליך עצבי, שעוזר להפחתת תחושת לחץ.
בדמן של נשים בקטגוריה הזו יש גם רמות נמוכות של מגנזיום, שהינו שותף ביצירת הדופמין, והן נוטות לצרוך מוצרי חלב במינון מוגזם, שגורמים להפרשת יתר של מגנזיום בשתן.
לנשים אלו מומלץ אם כן לצרוך מוצרים פרוביוטיים כמו יוגורט ותוספים שמכילים חיידקים "טובים" לטובת תהליך העיכול. כן מומלץ לצרוך תוסף של ויטמין 6B באופן קבוע ושבוע לפני הווסת להכפיל את המינון, כי לאחר הביוץ נוצר חוסר איזון משמעותי בין ההורמונים הנשיים, האסטרוגן והפרוגסטרון.
עוד מומלץ להרבות באכילת קטניות (אפונה, שעועית, פול), ירקות ירוקים (כרוב, חסה), אגוזים ושקדים לטובת מגנזיום, שהינו בעל תפקיד משמעותי גם במניעת דלדול העצם.
במקרים של עצבנות קשה ניתן לקחת היפרקום, צמח מרפא, שנחשב לפרוזאק טבעי, בכמוסות או בחליטת תה.
תסמונת קדם וסתית מסוג C
שמה של קטגוריה זו C נגזר מהמילה פחמימות (Carbo Hydrates Craving).
נשים הסובלות מסוג זה של התסמונת הקדם ווסתית צורכות פחמימות רבות, בעיקר חטיפים וממתקים, שמצד אחד משפרות מצב רוח אבל מצד שני גורמות לעליה במשקל, עקב צריכה הקלורית יומית גבוהה.
לנשים השייכות לקטגוריה זו מומלץ לאכול בעיקר פחמימות מורכבות, שמעלות את רמות הסרוטונין, שמשפר את מצב הרוח, וגם יוצרות רמה אחידה של גלוקוז בדם, שמונע תחושת רעב. הכוונה לפחמימות כמו לחם, פסטה, אורז מלא ותפוחי אדמה.
תסמונת קדם וסתית מסוג H
וג זה של תסמונת קדם ווסתית מאופיין בצבירת נוזלים ( ה H מכוון לנוזלים – .(Hydratation)
נשים הסובלות מסוג זה מתאפיינות בנפיחות בקרסוליים ובבטן, בבצקות ובגזים.
לנשים אלו מומלץ לאכול (או לחלוט) צמחים שגורמים למתן שתן ומונעים צבירת נוזלים כמו פטרוזיליה ולהפחית באכילת נתרן, מלח בישול, שגורם לאגירת נוזלים ולעלייה בלחץ הדם.
במצבים של התכווצויות ועוויתות כאבים כלליות מומלץ לצרוך תוסף הנקרא ברומליין, המופק מתמצית קליפת אננס, שמרפה שרירים.
מה יש לעשות כאשר מופיע דימום רחמי מוגבר או שלא בזמן הווסת?
כאשר מגדילים את צריכת הפיטואסטרוגנים עלול להופיע דימום וסתי מוגבר או דימום פתולוגי בין מחזורי.
כשיש בעיה של דימום שכזה, מומלץ קודם כל להיבדק אצל גניקולוג כדי לשלול מצבים כמו: גידול באברי המין או דלקת למשל בצואר הרחם או ברחם עצמו.
דימום שכזה עלול להיגרם גם מעודף אסטרוגן, שנוצר בין היתר עקב עודף בחומצה ארכידונית, חומצה שומנית שמשתתפת ביצור ההורמונים הנשיים.
לטיפול בבעיה זו, בדרך הנטורפטית, מומלץ להימנע מאכילת שומן מהחי כמו בשר אדום, ביצים, גבינות שמנות, חמאה, ולצרוך שומן צמחי, בעיקר שמן זית.
גם ויטמין  C יעיל בהפחתת דימומים, כי הוא מונע שבירה של נימי דם ומשמר את האלסטיות שלהם. רצוי לצרוך אותו בתוספים, כי מפירות הדר נדרשות כמויות רבות כדי להגיע למינון יעיל.
ברפואה הסינית מוכר ה"דון קוואי", צמח מרפא, שנחשב כמחזק דם וכמשפר את זרימתו ויעיל בהפחתת דימומים חזקים, עצבנות ונפיחות.
נכתב על פי מאמרה של גילי למפל שראיינה 3 מומחיות לתזונה: גב' לוסי סלע, גב' זהבה שלו וגב' תמי בנעים.
כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע
באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,
אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים