קונדילומה, סרטן צואר רחם וחיסון

תקציר על נגיפי HPV, סרטן צוואר הרחם וקונדילומה

קונדילומה
מהם גידולי הקונדילומה?
גידולי הקונדילומה [יבלות באברי המין] הם גידולים לרוב בצבע העור הנגרמים על ידי נגיפי HPV – נגיפי הפפילומה האנושית. גידולי הקונדילומה מופיעים באברי המין החיצוניים ובאברים סביבם [פות, נרתיק, צואר רחם, פין, שק אשכים, מפשעות, גבעת הערווה, חיץ בין הנקבים, סביב פי טבעת ופי צינור השתן, בתוך התעלה האנלית ובתוך צינור השתן] ובחלל הפה.
מה הסימנים לגידולי הקונדילומה?
לרוב, גידולי הקונדילומה הם בלתי מורגשים. לעתים הם קשורים בגרד או בהיווצרות סדקים ופצעים ולעתים הם קשורים בדלקת פטריתית חוזרת ונשנית. לעתים מופיע כאב מקומי ולעתים פשוט רואים את הגידולים.
כיצד מאבחן הרופא את גידולי הקונדילומה?
האבחנה מתחילה בהסתכלות מדוקדקת באמצעות מיקרוסקופ רב עצמה [קולפוסקופ] וממשיכה בדגימת [ביופסיה] הגידולים ושליחה של פרורי רקמה לבדיקה היסטולוגית. במעבדה הרופא הפתולוג קובע את סוג הגידול וכן קובע אם מדובר במצב ממאיר או טרום ממאיר.
כיצד מטפלים בגידולי הקונדילומה?
כרבע מהגידולים [22%] חולפים מעצמם גם ללא טיפול. את השאר יש להסיר בהקדם האפשרי למנוע התפשטותם. הדרך היעילה ביותר לסילוק הגידולים היא באמצעות קרן הלייזר.
האם אפשר להחלים מקונדילומה?
אפשרי להחלים לגמרי לאחר טיפול יעיל וניתן לאשר מצב זה של החלמה באמצעות בדיקת PCR הבודקת DNA של נגיפי ה HPV. תשובה שלילית – פרושה שלא נותרו נגיפי HPV בגופנו.
מה הסכנות בגידולי הקונדילומה?
בנוסף לגרד ולאי נוחיות קיימת הסכמנה של גרימת דלקת צואר רחם העלול להגיע עד עקרות וסרטן צואר רחם. גידולי הקונדילומה עלולים גם לגרום לסרטן בפות, בנרתיק, בפי הטבעת ובחלל הפה. בנוסף מציאות קונדילומה מגבירה את החשיפה וההדבקות במחלות מין אחרות כמו זיבה והרפס.
כיצד מטפלים בסרטן צוואר הרחם, הפות והנרתיק ובמצבים הטרום סרטניים?
ניתן לטפל בלייזר במצבים הטרום סרטניים ולהביא למצב של החלמה מלאה.
במצב של סרטן צואר רחם יש לעבור ניתוח ולעתים גם הקרנות ו/או כמוטרפיה.
מעל 700 נשים מתות כל יום ברחבי העולם בגלל סרטן צוואר הרחם. בישראל מתגלים כל שנה כ 150-200 נשים עם סרטן זה.
כיצד עוקבים לאחר טיפול בגידולי קונדילומה או לאחר טיפול במצבים טרום סרטניים?
המעקב כולל שימוש בקולפוסקופ וכן באמצעות בדיקת משטח צואר הרחם [משטח פאפ]. במקרים אלו מומלצת בדיקת פאפ דק, שהינה מדויקת יותר ממשטח פאפ רגיל.
תדירות הבדיקות נקבעת ע"י הגניקולוג המטפל.
נגיפי הפפילומה האנושי (HPV)
מהו נגיף  HPV?
 HPV הוא נגיף נפוץ ביותר הפוגע בבני אדם בכל הגילאים. עד כה זוהו למעלה מ 100 זנים של הנגיף, מהם כ- 30 זנים הפוגעים באברי המין. אחדים מן הזנים [ 16,18,31,33 ועוד] עלולים לגרום לסרטן או לטרום סרטן בצוואר הרחם, בפות, בנרתיק, בפה ובפי הטבעת. זנים אחרים של HPV עלולים לגרום רק לגידולים שפירים באיברים הנ"ל.
מי עלול להדבק ב- HPV?
כל העוסקים במין עלולים להדבק בנגיף וכן אחרים הקשורים אליהם. נכון להיום ארגון הבריאות הבינלאומי מעריך כי 650 מיליון איש נגועים בנגיפי ה- HPV. בנוסף ישנם עוד 40 מיליון נשים ונערות עם מצבים טרום סרטנים וסרטניים בצואר הרחם.
חיסון כנגד נגיפי הפפילומה האנושי (HPV)
בתחילת שנת 2007 הסתיים המחקר הראשון שהוכיח שחיסון כנגד 4 זני HPV [16,18,31,33] מביא להגנה של 100% כנגד סרטן צואר הרחם אצל נערות ונשים שטרם קיימו יחסי מין ושטרם נדבקו בנגיפי ה HPV והגנה של 90% כנגד התפתחות גידולי קונדילומה.
תופעות לואי
מצורפת התגובה של MERCK‏  בעברית שפורסמה בנושא תופעות לוואי והחיסון גרדסיל באמצעות קבוצה בשם Judical Watch‏ ששייכה תופעות לוואי של 3 מקרי מוות לכאורה לגרדסיל וכמו כן שייכה סיבוכים בהריון למתן החיסון.
מקור המידע של הקבוצה היה מאגר של דיווחי תופעות לוואי אשר בו מדווחות תופעות לוואי על ידי הציבור ללא בדיקת ה-causality‏ שלהם. הקבוצה זו שייכה את התופעות האלו לגרדסיל מבלי לבדוק את הדיווחים כלל ובנוסף הזהירה מפני חיוב מתן החיסון בחוק (הנושא נמצא בויכוח בארה"ב האם לחייב בחוק או לא את מתן החיסון).
תקציר תגובת MSD‏ לכתבה:
"לא הוכח כל קשר בין מתן החיסון ל-3 מקרי המוות וסיבוכי ההריון.
מתוך מקרי המוות – ידוע כי 2 נשים נטלו גלולות שגרמו להן לקרישיות יתר ומוות ובמקרה השלישי מדובר בחולת לב שמתה מסיבוך של שפעת
גם ב- 18 הנשים בהריון – לא הוכח כל קשר בין מתן החיסון לסיבוכים שחוו. סיבוכים אלו שכיחים גם באוכלוסיה רגילה ללא מתן חיסון.
ה- FDA ‏ו ה- CDC‏ דיווחו כי תופעות הלוואי אינן מיוחסות לחיסון:
FDA spokesperson Karen Riley remarked that the agency is monitoring reports of adverse events linked to Gardasil, but "we haven't seen anything at this point that would suggest we'd make any changes in the product."
לאחרונה התפרסמו 3 מחקרים פאזה III  ‏ ( NEJM May 2007‏  ו- Lancet May 2007‏ ) שכללו יותר מ- 25,000 נשים שהדגימו יעילות ובטיחות גבוהים של החיסון.
עד היום 2 -3 מיליון נשים כבר חוסנו כנגד HPV  ‏ (5‏  מיליון חיסונים סופקו עד כה)  ושיעור תופעות הלוואי דומה לזה שנצפה במחקרים הקליניים.
השורה התחתונה היא שה- FDA‏, CDC‏ משדרים ביטחון מלא בגרדסיל ופרופיל הבטיחות שלו!"
כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע
באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,
אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים