פיריון והפריה

פיריון ולקויי פיריון
תאריך: 23/04/2007
כשמערכות הפיריון של האישה ובן זוגה תקינות פחות או יותר יושג ההריון הרצוי. לעתים אחת המערכות או כמה מהן "צולעות" ניתן בכ 90% לתקנן ולהשיג הריון.

מה קורה במסלול הפיריון הנורמלי?
במהלך כל מחזור (בדרך כלל אחת לחודש) משתחררת ביצית מאחד הזקיקים שהתפתח בשחלה של האישה. תהליך זה נקרא "ביוץ" ונמשך דקות ספורות בלבד. כדי שיווצר הריון, על הביצית לנוע מהשחלה ולהיקלט על ידי החצוצרה. בזמן שהותה של הביצית בחצוצרה עליה להיפגש ולהתמזג עם תא זרע שיצר הגבר. תהליך זה נקרא "הפריה".
תאי הזרע נעים מנרתיק האישה אליו נפלט הזרע בזמן המגע המיני, דרך צוואר הרחם, הרחם והחצוצרות עד למקום המצאה של הביצית. כדי שתא הזרע יוכל להפרות את הביצית, עליו לחדור דרך מעטה המקיף את הביצית. לשם כך הוא מפריש חומרים כימים הממיסים חלק מהמעטפה, ובדרך כלל מיד לאחר שתא זרע אחד חדר לתוך הביצית נסגרת אפשרות החדירה של תאי זרע  נוספים. לאחר שהביצית הופרתה היא מתחילה להתחלק, תחילה לשני תאים אחר כך לארבעה, שמונה, וכך הלאה. כך נוצר ה"עובר". העובר הצעיר נע בחצוצרה במשך 3-4 ימים, מגיע לרחם, שוקע ברירית ומשתרש בה.
 
ממעטה התאים החיצוני של העובר נוצרת השיליה המחברת בין העובר לבין מחזור הדם האימהי, ממנו ישאב את כל צרכיו. ברחם ימשיך העובר להתפתח במשך 9 חודשים עד ללידה. התהליך כולו נמצא תחת פיקוח מנגנונים הורמונלים מורכבים. בגלל מורכבותו של תהליך הביוץ, ההפריה וההשרשה, צפויות במהלכו תקלות אשר עלולות לגרום לעקרות – כלומר, חוסר יכולת להגיע להריון ולידה.
 
גורמי העקרות
כ 10% מכלל הזוגות הנשואים נתקלים בבעיית העקרות. מתוכם בכ- 30% הסיבה לעקרות היא ליקוי בפוריות הגבר, בכ- 50% הסיבה לעקרות היא ליקוי בפוריות האישה, בכ- 5% הבעיה נעוצה במחלת צוואר הרחם, ובכ- 15% סיבת העקרות בלתי מוסברת. יש לציין שבמקרים רבים עקרות הזוג נגרמת ע"י צרוף מספר גורמים שמקורם בגבר ובאשה כאחת, אולם לשם פשטות נתאר כל אחד מהם בנפרד.
 
א. עקרות האישה
גורמי עקרות האישה הם בעיקר משלושה סוגים:
                     ×          לקויים מכאניים במערכת הרבייה
                     ×          לקויים בביוץ
                     ×          דלקות באברי המין.
 
ליקויים מכאניים במערכת הרבייה של האישה
דלקת באגן עלולה לגרום לפגיעה בעבירות החצוצרות או לפגיעות אחרות בפעילותן. הנזק עלול להתבטא בחסימת המעבר דרך החצוצרות או הדבקויות מסביבן כך שמעבר הביצית מהשחלה לחצוצרה או לרחם חסום. פגמים בתוך הרחם (כגון הדבקויות, ליקויים במבנה) יכולים למנוע השתרשות הביצית המופרת והתפתחות ההריון. ליקויים אלה מאובחנים במספר דרכים:
 
1. צילום רחם וחצוצרות.
בבדיקה זאת מזריקים חומר נוזלי דרך צוואר הרחם, ובאמצעות צילום רנטגן ניתן לראות את מבנה הרחם, מילוי החצוצרות ומעבר החומר הניגודי דרך החצוצרות ופיזורו בחלל הבטן. כך ניתן לזהות פגמים בתוך הרחם, כמו הדבקויות, חסימות בחצוצרות ואי ספיקת צוואר הרחם.
 
2. בדיקת היסטרוסקופיה
בדיקה זו הנעשית לרוב במרפאה, ללא צורך בהרדמה מאפשרת לבחון את חלל הרחם, תעלת הצוואר ופתחי החצוצרות. משתמשים בסיב אופטי דק המוחדר דרך הנרתיק צוואר הרחם אל תוך הרחם, ממולא בד"כ בתמיסה פיזיולוגית או דו תחמוצת הפחמן, כדי להרחיב את חלל הרחם ולאפשר צפיה.
בבדיקה ניתן לאתר דלקת ברירית תעלת צוואר הרחם, או ברירית הרחם, פוליפים, שרירנים (מיומות), הדבקויות, פתחי חצוצרות חסומים ומומים מולדים כמו מחיצות.
 
3. בדיקת לפרוסקופיה
מטרת הבדיקה לראות באופן ישיר את מבנה האגן, הרחם, החצוצרות והשחלות על מנת לאתר את הסיבה לליקוי בפוריות. הבדיקה נעשית בהרדמה כללית בחדר ניתוח. ממלאים את חלל הבטן בגז (2CO), בבדיקה מוחדר מכשיר אופטי צר – "לפרוסקופ" – דרך חתך קטן שנעשה באזור הטבור וכך ניתן לראות את אברי הרבייה הפנימיים. באמצעות הלפרוסקופ ניתן להחדיר גם מכשירי ניתוח עדינים או קרני לייזר. במידה ויש צורך בפעולה כירורגית כמו הפרדת הדבקויות באגן או ניתוח לשיקום החצוצרות ניתן לעתים לבצעו תוך כדי בדיקת הלפרוסקופיה. במקרים קשים יותר ניתן לבצע את התיקון רק בניתוח רחב יתר ולעתים בגישה מיקרוכירורגית.
 
במצבים בהם קיימים ליקויים מכאניים קשים שאינם ניתנים לתיקון או כאשר הניתוח השיקומי לא מביא להריון, הטיפול המומלץ משולב בהפריה חוץ גופית.
 
בסריקת אולטרהסאונד על דופן הבטן, ו/או דרך הנרתיק ניתן לאבחן פוליפים תוך רחמיים, רירית רחם מעובה, המשקפת לעתים דלקת פנים הרחם או שבוש הורמונלי, שרירנים (מיומות) ומצב עבירות החצוצרות.
 
ליקויים בביוץ
אצל האישה בגיל הפריון מבשיל פעם בחודש זקיק בשחלה וביצית אחת חורגת ממנו. ליקויים בהפרשות הורמונים מבלוטת יתרת המוח (FSH, LH) או הפרשת יתר של ההורמון פרולקטין עשויים לגרום לחוסר ביוץ. הטיפול במצבים אלה נעשה באמצעות תרופות הגורמות להשראת תהליך     הביוץ (כגון: איקקלומין, פרגונל, מטרודין, כוריגון ועוד).  הטיפול במרבית התרופות הללו מחייב השגחה וניטור אחר תגובות האישה. דבר זה נעשה באמצעות מדידת חום, ניטור הורמונלי (בעיקר רמות אסטרדיול 2E בדם) וניטור באמצעות אולטרהסאונד אחר מספר הזקיקים בהם מתפתחים בשחלה וגודלם.
ראוי להבהיר כי הניטור  באולטרהסאונד מדגים את הזקיקים בהם מתפתחות הביציות ולא את הביציות עצמן ולכן קיים פער בין מספר הזקיקים שנראו למספר הביציות שנשאבו.
הניטור דרוש כיוון שתרופות אלה עשויות לגרום להתפתחות מספר רב של זקיקים בשחלה, דבר אשר עלול לגרום להריונות מרובי עוברים וכן להביא להתפתחות ציסטות בשחלות.
במקרים בהם שחלות האישה אינן מייצרות ביציות כלל, הפתרון האפשרי לעקרות הזוג הוא יצירת עובר מביצית מתורמת ומזרע הבעל והעברתו לרחם האישה. כל זאת באמצעות הפריה חוץ גופית.
 
דלקות בחלל הרחם או בחצוצרות וסביבן עלולות להביא ליצירת הדבקויות ולחסימות אולם לפני שמגיעים לשלבים קריטיים אלו, דלקת בצוואר הרחם, ברירית פנים הרחם ובחצוצרות עלולים להביא לעקרות, לרוב זמנית, בשכיחות של 8%-5% מהנשים.
אבחון מהיר וטפול יעיל בדלקות אלו, בעיקר בדלקת צוואר הרחם, אשר כנראה מתחילה את כל התהליך הדלקתי באברי המין, יביא לסילוק העקרות.
הטפול הינו לרוב אנטיביוטיקה דרך הפה ולעתים כולל טיפול בצוואר הרחם ע"י לייזר, הקפאה וכדומה.
 
ב.    עקרות הגבר
באשכים של גבר פורה נוצרים בהתמדה מיליונים רבים של תאי זרע. איכות זרע טובה מתבטאת בנפח הזרימה (5-2 סמ"ק), ריכוז תאי זרע (מעל 20 מליון בסמ"ק), תנועתיות הזרע (מעל 50% מתאי הזרע בתנועה) וצורת הזרע (מעל 40% מתאי הזרע בעלי צורה תקינה).
 
בעיות עקרות הגבר העיקריות הן:
                          ×         יצירת מספר קטן מדי של תאי זרע
                          ×         חוסר מוחלט של יצירת תאי זרע
                          ×         פגמים במבנה הזרע או בתנועותיו
                          ×         לפעמים תאי הזרע נראים תקינים לחלוטין אולם הם אינם מסוגלים לחדור את מעטה התאים המקיף את הביצית וכך נמנעת הפריה.
 
הסיבות ללקויים אלו יכולות להיות:
                          ×         בעיות הורמונליות של הגבר
                          ×         סתימה בצינור העברת הזרע מהאשך לשופכה
                          ×         נפיחות והתרחבות כלי דם באשכים
                          ×         דלקות
                          ×         חום גבוה
                          ×         נזק מולד
 
לעתים, כאשר הסיבה היא הורמונלית או דלקת חריפה, ניתן לטפל בבעיה באמצעים תרופתיים ולהשיג שיפור באיכות הזרע.
קיימים מצבים בהם הסיבה לפגיעה בזרע היא בוריד מורחב [וריקוצלה], ואז ניתן לקשור את הוריד בניתוח ולקוות לשיפור.
במקרה של חסימה בצינור הזרע ניתן לטפל בשיטה מיקרוכירורגית אולם סיכויי ההצלחה נמוכים.
במקרים של ספירת זרע נמוכה, תנועתיות זרעונים נמוכה או מספר רב יחסית של זרעונים פתולוגיים, ניתן לעתים לעזור ע"י פעולה הנקראת השבחת זרע.
בפעולה זאת נוטלים את הזרע כולו ומוהלים אותו בנוזל המשפר את טיב הזרעונים. בהמשך אוספים את הזרעונים המובחרים, הניידים ובעלי כושר החיות, המסוגלים להפרות את הביציות, ומזריקים אותם ישירות לתוך הרחם.
במקרים רבים בהם הגבר לא מייצר תאי זרע כלל או שהזרע איננו פורה, הפתרון היחיד לעקרות הזוג היא הפריה מלאכותית מזרעו של תורם. זהות התורם הגם שרשומה בבנק הזרע מוסתרת מן האשה.
תאי הזרע נשמרים בתנאי הקפאה שישה חודשים לפחות לפני השימוש, כדי למנוע כל סיכוי להידבק באיידס.
 
שיטה זו הביאה לזוגות רבים פתרון ואושר כאשר בכל דרך אחרת לא היו מגיעים לכך.
במקרים בהם איכות הזרע גבולית (מספר, תנועה וכו') ניתן לעתים לטפל באמצעות הפריה חוץ גופית.
 
ג. עקרות בלתי מוסברת
ככול שנבצע בדיקות רבות יותר כך סיכויינו לאתר את מקור הבעיה רב יותר. קיימים מצבים בהם קיימים נוגדנים כנגד הזרע, זיהומים הפוגמים בהפריה או השרשה ועוד. אף על פי כך יתכנו מצבים רבים בהם על אף כל הבדיקות האפשריות לא נמצאה סיבה ברורה המסבירה את העקרות.גם במקרים אלה עשוי הטיפול בהפריה חוץ גופית להבטיח הצלחה.
 
 

כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע

באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,

אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים