ניתוחים

כריתת שחלות מניעתית
תאריך: 27/04/2011
לפרוסקופיה
לפרוסקופיה
הרחבת השימוש בבדיקות גנטיות לנשים שעברו סרטן שד או שבמשפחתן נמצא סרטן זה הביאה לעליה בשיעור הניתוחים למניעת התפתחות סרטן שד וסרטן שחלות.

מדובר על ניתוח לכריתת שדיים וניתוח לכריתת שחלות. מובן שניתוחים אלו מורידים באופן תלול את התחלואה והתמותה ממאירויות אלו.
 
בכתבה זו נדון בכריתת שחלות להקטנת הסיכון (Risk Reducing Salpingo-Oophorectomy) לחלות בסרטן השחלה.
טרם נמצאה בדיקה או גישה פחות חודרניות למניעת התפתחות סרטן השחלה. הבדיקות שנעשו פה ושם למטרה זו כמו אולטרהסאונד, בדיקת דם לסמן  CA-125אינן מספיקות, אינן מדויקות ואינן עונות על הצרכים.
 
לאילו נשים מיועד הניתוח?
הניתוח מיועד לנשים שנמצאו נושאות מוטציה באחד משני הגנים – BRCA1 או BRCA2 או לנשים שעברו בעצמן בגיל צעיר יחסית סרטן שד ו/או סיפור משפחתי של גידולים סרטניים בשחלה, גם ללא נשאות של המוטציות הנ"ל.
את הבדיקה של הנשאות למוטציות הנ"ל עושות בד"כ נשים שבמשפחתן אירועים של סרטן שחלה ו/או סרטן שד.
מחקרים מראים שנשים הנשואות מוטציות אלו נמצאות במהלך חייהן בסיכון של עד 50% לחלות  בסרטן השחלה ובסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן השד.
התייעצות לפני ניתוח
לפני ניתוח מניעתי לכריתת שחלות מומלץ להתייעץ עם הגורמים הבאים:
v     גינקולוג אונקולוג
v     רופא גנטיקאי
v     פסיכולוג
v     גינקולוג המיומן בתופעות גיל המעבר ולאחריו
 
מהי הטכניקה הניתוחית העדיפה?
המטרה בניתוח היא כריתה שלמה הן של השחלות והן של החצוצרות, כולל שאריות של אברים אלו לאחר ניתוח חלקי בעבר. לא הוכח שכריתה גם של הרחם מועילה ומכיוון שכרוכה בתחלואה ובתמותה מוגברים הרי שאינה הכרחית ואינה מומלצת אלא אם כן ישנם שיקולים נוספים כמו צורך בטיפול בטמוקסיפן או בטיפול הורמונלי תחליפי.
לרוב ניתוח כריתת השחלות-חצוצרות נעשה בלפרוסקופיה. אם הוסכם גם על כריתת רחם, אזי לרוב ניתן לעשות גם זאת באמצעות לפרוסקופיה. 
באיזה גיל רצוי לבצע הפעולה?
הניתוח אינו מוגדר כניתוח חירום ולכן במרבית המקרים מומלץ לבצעו אחרי השלמת התא המשפחתי, לרוב בגיל 35 – 40. מוקדם יותר כאשר המוטציה היא בגן BRCA2 לעומת הגן הפחות אלים – BRCA1.
 
איך יש לעקוב ולטפל בנשים לאחר הניתוח?
גם אחרי ניתוח כזה עדיין קיים סיכון קטן [ 3-5%] של התפתחות סרטן שחלה בתוך חלל הבטן. לכן הנשים המנותחות חייבות להימצא במעקב תקופתי [ כל 6-12 חודשים] הכולל אולטרהסאונד ובדיקת דם לסמן   CA-125.
זוהי הזדמנות להזכיר שיש להתמיד בבדיקת שדיים תקופתית באמצעות ממוגרפיה ואולטרהסאונד.
כריתת השחלות בכל גיל ובעיקר בגיל צעיר יחסית מביאה להפסקה פתאומית ומוחלטת של יצור הורמוני המין [אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון]. הפסקה זו עלולה להביא להופעת תסמינים שונים ולכן יש להיערך בהתאם, עוד לפני הניתוח. מצב חדש זה מחייב יעוץ מתאים ויש לשקול לקחת תוספים כנגד תופעות צפויות ולעתים, עם ההופעה של תסמינים, בעיקר לאחר כשלון התוספים, יש לשקול נטילת הורמונים תחליפיים, תוך עירנות לתופעות הלואי שאלו עלולים לגרום [יתר קרישתיות הדם, עליה בשיעור שבצי לב ומוח וסרטן שד].
ככלל מומלץ לנשים אלו לנקוט בתזונה מתאימה ותומכת [סידן, אומגה 3, חומצה פולית, ויטמין B12], פעילות גופנית מתאימה בעיקר לבניית עצם, הפגת מתחים, שינה בריאה בלילה של 7-8 רצופות ומניעת אוסטאופורוזיס כולל לשקול נטילת תכשירים רפואיים.
 
לסיכום
ניתוח כריתת השלות והחצוצרות יעיל מאד למניעת התפתחות סרטן בנשים הנושאות מוטציה באחד משני הגנים – BRCA1 או BRCA2 או לאחרות הנמצאות בסיכון גבוה לפתח סרטן זה.
חשובה התייעצות עם מספר בעלי מקצוע על מנת להגיע לניתוח מוכנות מכל ההיבטים. חשוב לעקוב אחרי הנשים המנותחות הן למניעת התפתחות סרטן שחלות והן להבטחת איכות חיים ומניעת תופעות של אחרי הניתוח.
 
 
 

כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע

באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,

אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים