ניתוחים פלסטים גינקולוגיים

ניתוחים פלסטים גינקולוגיים
בשנים האחרונות הולכת וגוברת שכיחות ביצוע ניתוחים פלסטים גינקולוגיים.

מומים ולקויים מלידה
 • שפתיים קטנות ארוכות או מעוותות מלידה, שתיהן או אחת מהן.
  הנערות או הנשים בעלות לקוי זה, אמיתי או מדומה, סובלות החל מאי נוחות עבור דרך הפרעה בתפקוד המיני וגמור בנכות נפשית. כשמגיעה אלי נערה או אישה עם בעיה זו אני בוחן איתה את המצב ומסייע לה לבחור בין להשלים עם המצב לבין תיקונו הניתוחי. את ניתוח קיצור השפתיים אני עושה לרוב, ללא כל כאב, בהרדמה מקומית ובאמצעות הלייזר. הניתוח נמשך כשעה לכל שפה וההחלמה בזכות הלייזר מהירה וללא דימום. התפרים הם פנימיים ולא נראים ולכן לא נותרים סימנים שלהם.
 • איחוי שפתיים קטנות –  Labial fusion
  זהו מצב בו השפתיים הקטנות דבוקות זו לזו מסיבה לא ברורה, לעתים מלידה ולעתים מסיבה נרכשת. הגישה הטיפולית הראשונית היא נסיון הפרדה לא ניתוחי אך כשזה לא מצליח יש לנקוט בהפרדה כירורגית ולאחר מכן כיסוי האיזורים חסרי הצפוי הרירי.
 • הגדלה של הדגדגן ((hypertrophic clitoris. )
  בעיה זו עלולה להפריע לא רק בתפקוד המיני אלא גם בתפקוד היום יומי. ניתוח לתיקון בעיה זו הינו מורכב ומחייב נסיון רב על מנת לאפשר לא רק תוצאה אנטומית תקינה אלא גם לשמר את התחושה.
 • העדר ואגינה (Congenital vaginal agenesis)
  מצב זה מצריך את יצירתה לשם תפקוד מיני. ישנן מספר גישות ניתוחיות לביצוע זה, המאפשרות בסופו של דבר תפקוד מיני מלא.
 • מחיצה נרתיקית ארכית (longitudinal vaginal septum)
  נגרמת מחוסר השלמה של תהליך חיבור שני חלקי הנרתיק. מצב זה גורם לאי נוחות ולכאב בעת מגע מיני. הפתרון הינו ניתוחי. ניתוח שבעבר בוצע בסכין מנתחים רגיל, נמשך מספר שעות והיה כרוך בדימום רב נמשך כיום באמצעות קרן הלייזר מספר דקות והוא מבוצע בהרדמה מקומית.
 • מחיצה נרתיקית רוחבית שלמה (complete transverse vaginal septum) וקרום בתולין קשיח ללא פתח
  מתגלים כאשר הנערה פונה לרופא בתלונה של אי הופעת הווסת. במקרה זה הסיבה לאי הופעת הווסת היא אותה מחיצה הגורמת להצטברות של הדם וסתי במערכת המין שמעליה מה שמכונה בלטינית – (hematometra, hematoperitoneum, hematocolpos).
  הטיפול הינו ניתוחי ונעשה באמצעות הלייזר בפעולה הנמשכת מספר שניות. [ראו את ההערה במצב הקודם]. הניתוח חייב להתבצע בהקדם הן בשל הכאבים והן למניעת סיבוך כמו אנדומטריוזיס – endometriosis.
מומים וליקויים נרכשים
 • הידבקויות בין דפנות הלדן (intravaginal adhesions)
  שעלולות להיגרם במצבים הבאים:
  o דלקת כרונית בנרתיק מסיבה זיהומית או חסר הורמונלי
  o אחרי הקרנה או כמוטרפיה 
  הטיפול לרוב הינו שמרני ולעתים יש צורך בניתוח להפרדת הדבקויות אלו.
 • קרעים ועיוותים בפות, בנרתיק ובצואר
  עלולים להיגרם בעקבות לידה וכרוכים לעתים קרובות לא רק בעיוות אנטומי אלא גם בלקוי תפקודי גם בחיי המין וגם בחיי היום יום. תיקונם של אלו נעשה לרוב בניתוח.
 • התרחבות והרפיית שרירי רצפת האגן והנרתיק
  עלולים להיגרם לרוב כתוצאה משינוי בסיבי הקולגן-תופעה המועברת בתורשה גנטית. בחלק מן המקרים הגורם לכך הוא לידות מרובות או טראומטיות. התוצאה של תהליך טבעי זה היא נרתיק רחב ופחות גמיש הגורמים ללקוי בתפקוד המיני. כאשר מגיעה אלי אישה עם תלונה וממצא שכזה אני בודק אם להציע לה תרגול או מכשור לחיזוק שרירי רצפת האגן או ניתוח להצרת שרירים אלו. בכל מקרה לאחר ניתוח הצרת הנרתיק אני ממליץ שימוש במכשור לחיזוק ולשמירת המתח של שרירי רצפת האגן. ניתוחים מסוג זה מכונים בארצות הברית ניתוחים להצערת הנרתיק – vaginal rejuvenation.
כאב בזמן קיום יחסי מין(dyspareunia)
נשים רבות ובעיקר צעירות, סובלות מבעיה זו באופן ראשוני [מתחילת יחסי המין] או באופן משני [זמן מה לאחר תחילת מועד יחסי המין]. האבחנה אינה ברורה תמיד והגדרות כמו vestibulitis או ב-vulvodynia נזרקות לחלל האויר. לרוב יש לאתר את הגורם למצב זה כמו זיהום בנגיף ה HPV, דלקת פטרייתית, דלקת צואר הרחם ועוד. כאשר טיפולים למצבים אלו ואחרים לא מועילים וטיפולים שמרניים לא ניתוחיים אחרים לא מועילים יש מקום לשקול ניתוח כמו הסרת הרירית במבוא העריה (perineoplasty). באבחון נכון שיעור ההצלחה של ניתוח זה מנסיוני הוא 100%. 
 
ניתוחים פלסטיים של קרום הבתולין
 • קרום בתולין קשיח לעתים מכיל פתח זעיר לניקוז הדימום הווסתי אך מונע חדירת של אבר מין זכרי. ניתוח בלייזר לפתיחתו פותר אף בעיה זו.
 • "שחזור קרום בתולין" – עדיין נדרש ע"י נערות ונשים מעדות ומעמים שונים הפונות לביצועו לפני הנישואין. תפירה פשטנית של שולי הקרום, ע"י רופא לא מיומן, אינה מחזיקה מעמד יותר מחודש ימים ולכן יש לבצע ניתוח אחר במידה ומועד הנישואים מרוחק יותר.
סיכונים וסיבוכים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים לרוב מיועדים לתיקון עיוותים ולשפר תפקוד. מיעוטם נעשים לצרכים קוסמטיים. היות שכך [וטוב שכך] קל להתמודד עם הסיבוכים והסיכונים שקיימים בכל התערבות ניתוחית: דימום, זיהום, צלקות, כאבים וסיבוכי הרדמה. אצל רופא נשים מיומן בתחום שכיחות הסיבוכים וחומרתם קטנה יותר.
 
 

כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע

באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,

אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים