מיקופלסמה ואוראופלסמה

מיקופלסמה
תאריך: 15/03/2012
המיקופלסמה הן צורות חיים הקטנות ביותר, קטנות מכל חיידק ומכל נגיף (וירוס), ולכן מכנים אותן מיקרואורגניזים. מצויים סוגים אחדים כאלה, ויוזכרו אלה אשר מעדיפים לחיות באברי המין הן של הגבר והן של האשה. סוגים אלה כוללים את המיקופלסמה גניטליס, מיקופלסמה הומיניס ואוראופלסמה אוראליטיקום.

מהי שכיחות המיקופלסמה?
הסוג מיקופלסמה הומיניס וגניטליס בודדו ב- 10% – 15 מנשים ללא כל מחלת מין ידועה: ב- 25% – 30 מנשים עם דלקת אגנית: וב- 35% – 40 מנשים עם דלקת אגנית המלווה בהפרשה נרתיקית.
במחקרים נוספים נמצא כי שעור הפריון ירד ב 50% אצל נשים שאצלן בודדו מיקופלסמה, לעומת אלו שאצלן לא בודדו מיקרואורגניזם אלה.
 
מהם סימני הזיהום כמיקופלסמה?
הזיהום במיקופלסמה אצל נשים אינו מורגש, בדרך כלל, ובמקרים שכן מורגש, הוא איננו מרשים ומתבטא בכאב בטן קל, חום נמוך והפרשה נרתיקית.
אצל גברים בעלי יכולת פריונית גבולית, האוראופלסמה נוטה לגרום פגיעה משמעותית יותר.
 
סימנים בלתי מרשימים אלה מעוררים תמיהה, לנוכח תפוצתם הגדולה ביותר של מיקרואורגניזמים אלה. לכן, לרוב החוקרים לא ברור אם הגורם לזיהום ולדלקת האברים השונים מקורו במיקופלסמה, או שמציאותה של המיקופלסמה רק נלווית לזיהום שנגרם על ידי מחוללים אחרים, כמו חיידקי הזיבה, הכלמידיה ועוד.
 
חוקרים רבים נוטים לחשוב שאת הזיהום הראשוני וה"רציני" באברי המין הפנימיים מחוללים חיידקים של זיבה, כלמידה, עגבת ואחרים, והם אלה הסוללים את הדרך לחדירת המיקופלסמה. החיידקים הראשונים פוגעים ברקמה וגורמים בה שינויים המאפשרים חדירה והתרבות של המיקופלסמה, כמזהם משני ולא ראשוני.
 
כיום מתרבים הקולות של הכופרים בהטלת האחריות על המיקופלסמה לשינויים שנגרמו בחצוצרות עקב דלקת שבה בודדו חיידקי המיקופלסמה. על כן, לא ברור אם ניתן להאשים את המיקופלסמה בליקויים בפריון.
 
כיצד מאבחנים מיקופלסמה?
כמו רוב האורגניזמים, ניתן לאתר את המיקופלסמה באמצעות PCR, נוגדנים בדם שהגוף מייצר כנגדם ובאמצעות תרבית ישירה שלהם מהאברים המזוהמים או מההפרשות, כמו מהנרתיק והצוואר. בדיקת ה PCR היא הבדיקה המדוייקת ביותר.
 
הטיפול
המיקופלסמה והאוראופלסמה רגישים ומגיבים לטיפול אנטיביוטי ממשפחת הטטרציקלינים, כמו הדוקסילין או המינוצין. עובדה זו חשובה, מכיוון שטיפול בטטרהציקלין הפך זה מכבר לחלק הטיפול שיגרתי בליקויי פריון בגבר ובאשה, כך שגם אם אין מבודדים את המיקופלסמה, הטיפול הניתן בלאו הכי עושה את שלו.
 
 
 

כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע

באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,

אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים