מחלות מין ודלקות

אינטרפרון
תאריך: 18/04/2007
האינטרפרון הוא חלבון אשר נוצר באופן טבעי ע"י תאים בגוף האדם, שהתגלה בשנת 1957 בתאי אנוש אשר הודבקו בנגיפים.

האינטרפרון מופיע כאלפא, ביטא וגמא, אשר נבדלים זה מזה במספר תכונות. האינטרפרונים כולם נוצרים בגוף האדם כתגובה לגרויים שונים כמו למשל זיהום נגיפי.
 
השפעותיו השונות של האינטרפרון באות לידי בטוי באופן עקיף, דרך יצירת חלבונים ואנזימים על ידי תאי הגוף, כשחומרים אלו מגינים בפני זיהום.
 
לאינטרפרון השפעה אנטי נגיפית: הוא מדכא את ריבוי הנגיף, משכפל תאי דם לבנים הידועים כהורגי נגיפים וכן מפעיל את המערכת החיסונית לשם זיהוי ותקיפת הנגיפים.
 
יעילותו של האינטרפרון היא מעבר לתקופה בה הוא ניתן שכן פעולתו היא לא רק ישירה על הנגיף אלא גם ע"י השראת יצירת גנים תוך תאיים הפוגעים בנגיפים, גנים שיציבים לזמן ארוך יחסית.
בין השפעותיו גם שחרור הורמונים כגון אדרנלין, ACTH, וכן ציטוקינים, מה שמסביר חלק מתופעות הלואי שלו.
 
תופעות לואי
תופעות הלואי העיקריות לאחר מתן אינטרפרון במינון נמוך דומות לאלו של שפעת.  ואשר אליהן מתפתחת סבילות עם הזמן: צמרמורות קלות, כאבי שרירים, כאב ראש וכאבי פרקים וחום.
כל תופעות הלואי חולפות מעצמן לאחר מספר שעות. להורדת החום ניתן להשתמש באקמול ואין להשתמש באספירין או באינדומד כי הללו מחלישים את השפעת האינטרפרון.
 
לפני התחלת הטיפול, במהלכו ולאחר סיומו מקובל לבצע בדיקת ספירת דם, תפקודי כבד וכליה היות ותיתכן הפרעה קלה בבדיקות אלו, במהלך הטיפול.
 
שמוש קליני
השמוש כיום באינטרפרון הוא למגוון רחב של מחלות ומצבים, כמפורט בטבלה:
 
גידולים  מצבים דלקתיים  זיהומי נגיף פפילומה אחרים
לוקמיה הרפס CONDYLOMA- יבלות נגיפיות טרשת נפוצה
סרטן קפוסי באיידס דלקת כבד (הפטיטיס)
סרטן כליות וסטיבוליטיס (דלקת מבוא העריה)
מלנומה
לימפומה
טרום סרטן בצואר הרחם (CIN)
סרטן העור
 
תוצאות הטפול באינטרפרון במחלות הגינקולוגית נצפות רק 4-8 שבועות לאחר סיום הטפול.
 
אופן הטפול
האינטרפרון יכול להינתן באחד מכמה אופנים:
א. מתן סיסטמי (תוך שרירי או תת עורי). 
ב. מתן מקומי – קרם [אלדרה] [מעודד יצירת אינטרפרון].
ג.  זריקות אל תוך הנגע – ישירות לנגע או לאזור הנגוע.
CONDYLOMA
רוב המחקרים מראים הטבה לאחר טפול באינטרפרון. האופן התוך נגעי, והסיסטמי הביאו לריפוי מלא ב- 70% מהמקרים. הקרם הביא לרפוי באחוזים נמוכים יותר.
 
 
הרפס
מספר מחקרים הראו הטבה בטפול באינטרפרון ע"י קרם, משחה או בזריקות סיסטמיות.
וסטיבוליטיס
טפול בזריקות מקומיות של אינטרפרון בתדירות של 3 פעמים בשבוע למשך 4 שבועות הביא להצלחה ב- 89%. כלומר העלמות הכאבים בזמן יחסי המין. עבודות אחרות הראו הצלחה של 38-63%. במקרים של כשלון ניתוחי ההצלחה בזריקות מקומיות היתה של 90%.
מספר חוקרים דוגלים בטפול באינטרפרון כטפול ראשוני בוסטיבוליטיס.
 
מצב טרום סרטני בצואר הרחם (CIN)
ההגיון  בטפול באינטרפרון הוא שהוכח במחקרים רבים כי בבסיס ה- CIN יש זיהום ע"י נגיף הפפילומה (HPV), הגורם גם לסרטן צואר הרחם. היות שהאינטרפרון הוא אנטינגיפי ואנטי גידולי הרי שהוא מתאים לטפול ב- CIN.תגובה טובה לטפול סיסטמי היתה 84%. טפול מקומי בזריקות הביא לרפוי של 43%-69%.
 
אינטרפרון לטיפול באי-פוריות?
חוקרים מבית הספר לרפואה בנגויה, יפן, גילו אולי פתח לטיפול באי-פוריות בגברים (נמסר ב- SCIENCE : 1654; 265 ; 1994 ) בעקבות ידיעות שטיפול באינטרפרון פוגם בפוריות חולים זכרים, הם הזריקו לחולדות חומר זה ובדקו את ההשפעה על יצירת הזרע. להפתעתם, מספר תאי הזרע בחולדות עלה. הם ניסו שיטה זו בארבעה גברים, בעלי מספר תאי זרע נמוך או אפסי בתקופה בין שנה ומחצית לשלוש שנים. הגברים טופלו במנות גדולות של אינטרפרון-אלפא, 5 ימים בשבוע, במשך 8 עד 12 שבועות. התוצאות היו מדהימות: מספר תאי הזרע הגיע לערכים תקינים בשלושה גברים, ונשות שניים מהם הצליחו להרות. החוקרים אינם יכולים להציע מנגנון להסבר התופעה. לפי תיאוריה אחת, אינטרפרון מעכב התרבות נגיפים ועשוי לעזור בפתיחת חסימות בצינורות הזרע בעקבות דלקת נגיפית.
 
אינטרפרון לטיפול במניעת חזרה של סרטן העור – מלנומה
במכון האונקולוגי של המרכז הרפואי "איכילוב" בוצע מחקר נסיוני בהשתתפות 40 חולים שלכולם נעשה ניתוח כריתה מקומי בזמן של גידול המלנומה, אשר לא חדר יותר מ0.7- מ"מ לעומק, ולא הגיע לכלי הדם, ואח"כ קבלו חיסון -מונע ע"י אינטרפרון אלפה. הטפול המונע ע"י האינטרפרון למשך שנה-שנתיים הביא לשיעור אפסי של חזרת המחלה.
 
 
סיכום
האינטרפרון הינו תכשיר חדשני אשר מיוצר בדרך של הנדסה גנטית ומיועד לטפול במחלות נגיפיות וגידוליות. האינטרפרון פועל דרך המערכת החיסונית של גוף האדם. הוא מגביר אותה הן לשם קטילת הנגיפים והן לשם תגבור ההתגוננות נגדם.
 
 
 

כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע

באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,

אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים