מחלות מין ודלקות

ריכוז שאלות ותשובות בפורום
תאריך: 14/09/2011
שאלות ותשובות כפי שנשאלו ונענו על ידי ד"ר וקסלר בפורום סטוצים ב"תפוז" 14/9/2011
אז האם חובה/מומלץ לשים קונדום בעת ביצוע מין אוראלי על מנת למנוע הסבקה באיידס ושאר מחלות? כוונתי למין אוראלי בין גברים,

 
^^לא מדובר בחובה אלא בהקטנת סכויי הדבקות. אכן מגע מיני אוראלי הוא בדיוק כמו מגע מיני מיני [גניטלי או אנלי] ולכן אפשר להדבק במחלות מין גם במגע אוראלי. הדרך הפשוטה להימנע היא שימוש בקונדום. הדרך הבטוחה יותר [כי גם קונדום אינו יעיל ב 100% ] היא לוודא שבני הזוג אינם נושאים מחלות מין וזה ניתן לבדוק בבדיקת PCR לכל מחלות המין וכן בדיקות לגלוי HIV ושני סוגי ההפטיטיס B ו C.
מקווה שהבהרתי נקודה זאת.
בברכה
ד"ר וקסלר
האם יש מחלות נשיות, כמו פטריות למיניהן, שגברים יכולים להידבק בהן מסקס אוראלי או וגינאלי?
^^לכ 60% ויותר מנשים יש פטריות. הפטריה הנפוצה ביותר היא קנדידה אלביקנס [ויש גם קנדידה GLBRATA וגם TROPICALIS ועוד]. הפטריה אינה מהווה מחלה כל עוד לא התרבתה יתר על המידה. משעשתה זאת היא גורמת להפרשות, גרד, נפיחות, כאב במקום, סדקים מדממים ועוד. לרוב טיפול מקומי מועיל. נדיר שזקוקים לטיפול דרך הפה. אם פטריה אינה עוברת יש לבדוק סוכרת, קונדילומה, מחלה סמויה כמו מחלה אימונית, טיפול בסטרואידים ועוד. הפטריה בעיקרון אינה עוברת לגברים.
 
האם נשים יכולות לסכן גברים במחלות נשיות בכלל? כלומר, האם זיהומים וגינאליים משפיעים גם על גברים?
^^ זיהומים וגינלים משפיעים ועוד איך כמו קונדילומה, טריכומונס ועגבת. מובן שגם זיהומי צואר רחם משפיעים כמו זיבה, כלמידיה, מיקופלסמה אוראופלסמה והמופילוס דוקריי. חוץ מפאפילומה, האם גברים נשאים של מחלות נשיות אחרות, ולכן יכולים להדביק אותנו בהן? אני לא מדברת על איידס, הרפס ושאר המחלות המפורסמות. אני מדברת אך ורק על זיהומים שפוגעים בנשים ולא בגברים עצמם.
^^כן כמו טריכומונס ושאר מרעין בישין שרשמתי בתשובתי הקודמת.
בתור בחורה שפעילה מינית – ומשתמשת עם קונדום קבוע אני משתדלת לבצע בדיקות אחת לשנה מה ממולץ לעשות כבדיקות אחת לשנה למחלות מין? (בארץ זה היה די תלוי בהחלט הרופא שלי )
^^קולפוסקופיה, בדיקת PCR לכל מחלות המין ובדיקת פאפ דק
2. לגבי חיסון HPV כמדומני החיסון תופס רק כ- 4 זנים של הוירוס ותקף לנערות צעירות ולא לנשים בנות 36 קשישות כמוני – על כן הפתרון עדיין נשאר הוא רק קונדום ?!
^^הי הי ממש לא נכון. אף כי החיסון פותח ל4 זני [2 מקבוצת הסיכון הנמוך (לא מסרטנים) ו 2 מקבוצת הסיכון הגבוה (מסרטנים)] HPV [ויש גם חיסון שפותח ל2 זנים מקבוצת הסיכון הגבוה] הרי שיעילותו מרשימה: 100% מניעה של סרטן וטרום סרטן באברי המין[לא רק צואר הרחם] : פין, פות, נרתיק, פי טבעת ותעלה אנלית ותעלת שופעה ופה ולוע ו 90% הגנה במניעת קונדילומה באברים אלו. כמו כן החיסון מקטין [משום מה] תחלואה במחלות מין אחרות. ולכן מומלץ לעשות בדיקת PCR לכל זני ה HPV בעולם ואח":כ להתחסן. לגבי הגילאים אף כי המחקרים הראשונים בוצעו על בתולים ובתולות בטווח גילאים 9-26 המחקרים המאוחרים יותר אישרו את אותם תוצאות בגילאים מתקדמים יותר ובתנאי-תשובת PCR לנגיפי HPV תקינה [כלומר העדר נגיפי HPV בגוף].
האם אפשר לבדוק אם קיים אצל בחורה ווירוס הפפילומה? (בדיקת פאפ?.. משטח?..)
^^כן באמצעות בדיקת PCR לגלוי כל הזנים בעולם של HPV [למעלה מ 100].
2. קיבלתי כבר שני חיסונים מחכה לשלישי, שמעתי שזה מועיל רק לתקופה מוגבלת (10 שנים בערך) האם לאחר תקופה זאת צריך לקבל שוב פעם את הזריקות?..
^^לא יודעים. החיסון חדש יחסית ולכן לא נדבקה יעילךותו אחרי 10 שנים. אגב ככה זה התחיל גם עם חיסון להפטיטיס B ונמצא שהוא תקף לכל החיים. יתר על כן, כבר יש מחקר המראה ש 2 זריקות חיסון יעילות כמו 3  זריקות אך מוקדם עדיין לסמוך על כך ויש לכן להמשיך ולקחת 3 זריקות חיסון.
3. האם יש אפשרות לבדוק אם וירוס הפפילומה נמצא אצל הגבר?..
^^כן באותה שיטה – בדיקת PCR לנגיפי HPV.
4. האם בבדיקת דם פשוטה (ספירת דם) בודקים את נוכחותם של מחלות מין? או שצריך באופן מיוחד לבקש בדיקה של מחלות מין?
^^בדיקת דם לא מועילה כ"כ. הבדיקה היותר מועילה היא PCR הן לגלוי מחלות מין כמו זיבה, עגבת, כלמידיה והן לגלוי HPV.
5. בבדיקה וגינאלית רגילה אצל רופא הנשים הוא בודק גם  האם יש דלקותפטריות?
^^הגניקולוג אצור לבדוק אם ישנה דלקת בנרתיק צואר רחם חצוצרות וכו. אגב דלקת אינה זהה לפטריה. מתוך 100 נשים הסובלות מהפרשה רק ל כ 20 יש פטריה ולשאר יש טריכומונס[30] דלקת צואר [25] בקטריאל וגינוזיס [15] וסתם הפרשה מוגברת אך תקינה [10]. זאת הסיבה מדוע טיפול אנטי פטיירתי לא מועיל לרוב הנשים המתלוננות על הפרשה. הן זקוקות לאבחון ולטיפול מתאימים.
האם כדאי קודם לבדוק נשאות של הוירוס, לפני שמחליטים? מה עלות בדיקת הנשאות?
^^אפשר להדבק בנגיף ה HPV גם לפני 20 שנה או במהלכן ולשאת אותו בגוף. כל זמן שהנגיף בגוף אפשר להדביק והסכוי להדביק היא 25% בכל מגע מיני. לכן מומלץ לבדוק אם נושאים את הנגיף בבדיקה פשוטה יחסית, ע"י מטוש באיסוף תאים מהשטח שעל פני העור באברי המין כולם, מפשעות, פי טבעת וסביבתם, פה ופיית השופכה. אם התשובה היא תקינה – פרושו שלא נושאים את הנגיף ולא מדבקים. בשלב זה יש טעם, מי שרוצה כמובן, לקחת חיסון נגד HPV . החיסון מתאים לבנים ולבנות ובכל הגילאים. אגב, בארהב ובאוסטרליה הוא ניתן חינם לשני המינים. אם תשובת ה PCR [שבודקת DNA של נגיפי ה HPV] חיובית, כלומר מראה שיש זן או יןתר של HPV מומלץ לעבור בדיקת קולפוסקופיה[מיקרוסקופ מיוחד] על מנת לגלות אם המחלה [קונדילומה] נמצאת באחד או יותר מהאברים שציינתי קודם. אם מוצאים נגעי קונדילומה מומלץ להסירם באמצעות לייזר. ההסרה בלייזר לא רק מסלקת את הנגעים אלא גם עוזרת למערכת החיסון[לא ברור למה] לסלק במהירות רבה יותר את הנגיפים מהגוף. אגב, הנגיפים ךא נמצאים בדם ואין בדיקת דם לגלותם. אם לוקחים חיסון בזמן מחלת הקונדילומה או בזמן שיש נגיפי HPV בגוף יעילות החיסון יורדת מ 90-100% לסביבות 20%. זאת ועוד, אם מתגלים נגיפים מהזן המסוכן[HIGH RISK] ["הנגיפים המסרטנים], יש סכנה של עליה בסיכון לפתח ממאירות באותו איזור של 44.6% [מחקר של FDA.] . במידה ומחליטים לעשות בדיקת PCR לגלוי HPV, ראוי לשים לב שהבדיקה בודקת את כל הזנים הקיימים בעולם, למעלה מ 100 זנים. לצערי רוב המעבדות בודקות רק 12-23 זנים. לעתים אדם מקבל תשובה תקינה של בדיקת ה PCR אך הוא אינו יודע אילו זנים נבדקו ויתכן שלא נבדקו כל הזנים והוא חי בידיעה שאין לו נגיפים – וזה לא המצב בהכרח. מומלץ לבדוק את כל הזנים ולא רק את הנפוצים או הסרטניים.
בברכה
ד"ר שרגא וקסלר
האם זה נכון שמרבית המקרים של הידבקות בנגיף הם לאחר יחסים לא מוגנים בין אישה לבין גבר שלא נימול?
^^שכיחות הקונדילומה בגברים לא נימולים גדולה מבאלו הנימולים. לכן יש יותר סכוי להדבק מגבר לא נימול. אבל, אם הוא נבדק ונמצא "נקי" מ HPV אז אין בעיה.
 
שלום,אני בת 18 ומתלבטת אם לקחת את החיסון. אחרי שיטוטים רבים באינטרנט הבנתי שיש מחקרים שאומרים שהחיסון הזה תקף רק ל5 שנים, חוסם רק 80% מהנגיפים העונים תחת שם הHPV וגם ראיתי שהסרטן הזה בכלל לא נפוץ… כל שנה חצי מליון בעולם חולות בו. הלכתי לגניקולוג שלי והוא מצידו היה אדיש מאוד. את רוצה-אני אביא לך הפנייה,את לא רוצה-לא, וממש נמנע מלנקוט עמדה בעניין. עד כמה נכונים הנתונים שהוצאתי מהאינטרנט? האם אתה ממליץ לקחת אותו?
^^תפקידי לספק נתונים עד שתביני אותם. תפקידך להחליט. החיסון תקף לפחות ל 10 שנים. יעיל ב 100% נגד סרטן וטרום סרטן באברים בהם הוא נמצא[אברי מין, פי טבעת, פה ולוע, תעלה אנלית ותעלת שופכה] ויעיל ב 90% נגד קונדילומה באברים הנ"ל. בארה"ב חולים בקונדילומה כרגע 20 מיליון וכל שנה נוספיןם 6 מיליון חדשים. נגיף ה HPV [שנגדו ניתן החיסון] מונע סרטן בכל האברים הנ"ל ולדוגמא 100% מסרטני צואר רחם נגרמים מנגיף זה, 90% מסרטני פי הטבעת, 50% מסרטני הפה והלוע. לחיסון כחיסון יש תופעות לואי כמו לחיסון הטטנוס או חיסון ההפטיטיס. החיסוון אינו מכיל נגיפים מומתים או מוחלשים את חלבון של הצפוי החיצוני של הנגיף שאינו מסוגל לגרום למחלת הקונדילומה.
 
למה אני צריך קונדום אם אומרים שזה ממילא לא לבטוח במאה אחוז? ומה כבר יכול לקרות לי ומה כבר יכול לקרות למישהי שאני שוכב איתה ויודע בדיוק עם מי היא היתה, ועם מי אני הייתי? איך בכלל יודעים שיש מחלת מין, אם אין איידס או משהו רציני כמו סיפיליס? לא נראה לי הגיוני שאם היתה לה פטרייה, והיא כבר לא חולה, משהו יקרה לי. אין כזה דבר היום שיש מישהו שממש בטוח לשכב אתו בלי קונדום?
^^אכן אם בדיקת כל מחלות המין, לך ולשאר בנות זוגך, תצא תקינה אזי תוכל להיפטר משימוש בקונדום.
גם אז צריך קונדום?
^^לצערי גם בשפשוף תמים עלולים להדביק במחלות כמו קונדילומה או מולוסקום.
יש מצב שנוכל לוותר על קונדום או שחייבים כל הזמן?
^^אם רוצים סקס/שפשוף בטוח כדאי ששני בני הזוג יבדקו שאינם נושאים מחלות מין כמו אלו שציינתי ועוד כמו כלמידיה, זיבה, עגבת ועוד
אילו מחלות מין מסכנות עוברים, ובאיזה שלב?
^^אמנם השאלה קצרה אך התשובה ארוכה ומפורטת בכתבות רבות באתר שלי שרשום למעלה. בקיצור
מחלות מין ראשית עלולות למנוע כניסה להריון. מחלות מין כמו כלמידיה וזיבה עלולות לפגוע בצואר הרחם, רירית הרחם, חצוצרות ועוד ולגרום לעקרות זמנית או קבועה.
אם כבר בהריון הרי שמחלה כמו עגבת עלולה לגרום לנכות קשה ולמומים לעוברים, ומחלות כמו זיבה וכלמידיה – לעיוורןון בילודים.
מחלה כמו טריכומונס וגינלי או בקטריאל וגינוזיס עלולות לגרום להפלות וללידות מוקדמות.
שוב אני מדגיש חשיבות בדיקת נשאות למחלות אלו וטיפול בהקדם.
וכמובן בדיקת נשאות של כל בני הזוג המעורבים בסקס לטובת סקס בטוח.
ההנחה היא שקונדום לא חוסם הכל.
^^נכון, קונדום יעיל ב 70-80% במניעת מחלות מין. לידיעתכם, הקונדום עד כמה שאטום חדיר בסופו של דבר באחוז מסוים מן המקרים לאורגניזמים מזהמים.
האם היית ממליץ לאישה פעילה מינית כמוני לוותר על יחסי מין, גם אם הם בטוחים, ואם כן – מתי?
לפני, אחרי או תוך כדי מחזור הזרקות והזרעה?
^^אין סיבה לוותר על יחסי מין אם נוקטים באמצעי הזהירות שציינתי[בדיקות PCR ורוק].
מבחינת העיתוי זה לא משנה כי אם חוטפים עגבת לפני ההפריה היא נותרת בגוף גם לאחריה ועלולה לפגוע בעובר.
האם יש רגישות מוגברת לנשים שמזריקות הורמונים, כמוני,
שגורמת להן ללקות יותר בזיהומים ולהיחשף יותר לווירוסים?
^^האמת היא שזה לא ידוע. לדוגמא ידוע כיום שישנה עליה בממאירות באברי מין נשיים בעקבות שימוש בהורמוני מין, כולל אלו המיועדים להפריה. אז אולי גם נגרמת עליה בהדבקות המחלות מין. לא ידוע כיום.
האם ספורט מוריד לבידו?
^^שאלה שאלתית: יש עבודות לכאן ולכאן ולכן כל אחד ואחת יכולים למצוא את עצמם בכל מחקר. מה שברור שספורט עושה טוב לאברי המין בהיותו מזרים דם בכל האברים כולל באברי המין וזה חשוב.
1. עם כל המודעות שלהם, הומואים עדיין בקבוצת סיכון, או שהם כבר יכולים לוותר על קונדום, בגלל ירידה בתחלואה?
^^לצערנו דווקא ישנה עליה בשכיחות מחלות מין כולל איידס, בקרב גברים המקיימים י"מ עם גברים. גברים אלו כמו כולנו – נשים וגברים סרייטים- מתבקשים להגן על עצמם ועל בני זוגם באמצעות בדיקות
סקר לגלוי נשאות למחלות מין. נושא המגע האנאלי רגיש במיוחד שכן שם אפשר גם ללקות במחלות הנגרמות ע"י חיידקי המעי כמו אי קולי, קלבסיילה פרוטאוס ועד.
רירית פי הטבעת רגישה פי כמה יותר מרירית הנרתיק ולכן במגע אנאלי מומלץ להצטייד בקונדום עבה מהרגיל וגם בחומר סיכה טוב על בסיס מים, עם טעם או בלעדיו.
 
2. לסביות נמצאות בקבוצת סיכון למחלות מין?
איידס רלוונטי להן?
^^בניגוד לדיעה הרווחת גם נשים המקיימות י"מ עם נשים נמצאות בדיכון ללקות המחלות מין כמו זיבה, איידס, עגבת, קונדילומה, מולוסקום, טריכומונס, הרפס, מיקופלסמה, אוראופלסמה, המופילוס דוקריי ועוד.
גם כאן מומלץ לעשות בדיקות סקר לפני קיום יחסי מין.
 
3. יש גיל שבו אנשים כבר אינם נדבקים במחלות מין?
מבוגרים וקשישים יכולים להרשות לעצמם לא להיזהר?
^^למחלות מין אין גיל. מה שאנחנו אוהבים בכל גיל גם הנגיפים והחיידקים והטפילים אוהבים. יתר על כן, הסכוי של אורגניזמים אלו להדביק הוא יותר גדול בגילאים מתקדמים שכן מערכת החיסון של המבוגרים שבינינו עובדת חלש יותר.
 
4. מה עושים בזמן טיפול נגד מחלת מין, עם בני הזוג? אנחנו מסכנים אותו? מדובר בהדבקה הדדית – גבר שמדביק אישה ואישה מדביקה גבר.
^^עם כל הכבוד לטיפול יש לוודא עם סיומו, באמצעות בדיקות מעבדה, שאכן האורגניזמים המזהמים סולקו מגופנו. רק אז מומלץ לחדש את יחסי המין מכל הסוגים.
 
5. הנשואים – גברים ונשים, נשואים שמרשים לעצמם סטוץ,
או מערכת יחסים מחוץ לנישואים, אבל ללא קונדום, זה בטוח?
^^חברה- הטבעת על האצבע של הנשואים והנשואות אינה מונעת הדבקות במחלות מין ואינה מונעת הדבקה של בני זוגם.
 
6. שאלת הבורות – יש מחלות מין שלא עוברות בזמן יחסי מין?
אני מדברת על אגדות האסלה, המים באמבטיה,
המגבת, תחתונים ומכנסיים של בן הזוג –
מה עובר מאדם לאדם, ואם בכלל, גם ללא מגע מיני?
^^אורגניזמים מסויימים "יודעים" לעבור מאדם לאדם באמצעות חפצים כמו תחתונים, מגבות, מכשירים רפואיים, מכשירים אינטימיים, ראשים של מכשירי לייזר ואינרה להסרת שיער ומכסה האסלה רק לפין של גברים.
מים וכו אינם מסוכנים
 
7. כל מחלת מין מחייבת לעדכן פרטנרים? בכל שלב שלה?
אפשר לסמוך על הקונדום שיעשה את העבודה שלו
וימנע מאתנו את הבושה ואת סכנת הפרידה בגלל מחלת מין?
^^אם נרפאתם ממחלת מין והבדיקות מאשרות זאת אזי אין צורך לעדכן בני זוג, כמו שאתם נוהגים לגבי שפעת.
יוצאים מהכלל: הרפס שאפילו שאינו מסולק מהגוף, אין מה לדווח עליו כי הוא קיים ב 90% מאוכלוסית העולם.
 
8. יש מחלות, מלבד איידס כמובן, שבגללן בני זוג קבועים
חייבים להשתמש בקונדום כל חייהם?
^^כל מחלות המין פרט לאיידס והפטיטיס C עוברות ולכן לא צריך קונדום קבוע, בתנאי ששאר המחלות נשללו.
 
9. שמעתי שגם אם בני זוג חולים באיידס,
הם חייבים להשתמש בקונדום כדי למנוע הדבקה בסוג אחר,
או משהו כזה. למה הכוונה?
^^נכון משום שישנו עוד סוג של HIV שאינו נבדק באופן שגרתי [HIV 3]. גם הם אגב מומלץ שיבדקו נוכחות של שאר המחלות.
 
10. האם יש בדיקות דם שיכולות לגלות מחלות נשאות,
או אם יש דבר כזה – מחלות רדומות, עוד לפני שהן מתפרצות?
^^הבדיקות היעילות ביותר הן בדיקות PCR. בדיקות אלו נלקחות מהשתן/ רירית הפה והלוע ואברי המין ופי הטבעת, העור של אברי המין והמפשעות/ הפרשות מהשופכה או מהנרתיק. בדיקות אלו תקפות 24 שעות לאחר המגע המיני החשוד. התוצאה מגיעה אחרי כ5-8 ימים. הדיוק שלה מעבר ל 99%. בדיקת HIV 1+2 וכן הפטיטיס C ניתנות כיום לביצוע בבדיקות רוק מדוייקת, באישור ה FDA ואשר התשובה ניתנת אחרי 20 דקות.
אצל גברים אפשר לגלות נשאות שלא פוגעת בהם אלא בנשים שאתן הם שוכבים?
^^למשל טריכומונס- גברים חיים עם הטפיל בשלום שנים רבות והם אינם מרגישים בו. נשים הדבקות סובלות מהפרשה ומריח מטריד.
גם זיבה- בשלבים הראשונים 95% מהגברים סובלים מהפרשה מוגלתית / מימית מקצה השופכה ולעתים מצריבה שם ונשים כלל אינן מרגישות במחלה. הכלמידיה, המיקופלסמה והאוראופלסמה – בדומה לזיבה.

כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע

באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,

אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים