מחלות ומצבים

ביוץ
תאריך: 25/04/2007
ביצית מוקפת בזרעונים
ביצית מוקפת בזרעונים
רוב הזוגות מתחמקים מהביוץ על מנת שלא להרות ואחרים "מחפשים אותו בנרות" על מנת להביא ילד או ילדה לעולם.

מהו ביוץ?
ביוץ הנו שחרור של ביצית בוגרת מזקיק המתפתח בשחלה. הביצית המשוחררת נאספת ע"י החצוצרה ושם "ממתינה" לזרעון שיפרה אותה.
הביצית כשירה להיות מופרית עד 24 שעות לאחר שחרורה מהשחלה ואם לא הופרתה תוך פרק זמן זה היא מתנוונת.
לרוב מדובר בשחרור של ביצית אחת, אך במקרים נדירים עשויות להשתחרר 2 ביציות ואם שתיהן מופרות יווצרו תאומים, אך לא זהים.
 
מתי מתרחש ביוץ?
נהוג לחשוב שבדרך כלל ביוץ מתרחש 14 יום לפני סיום המחזור החודשי, אולם כפי שנווכח מיד מועד זה אינו חד משמעי, הוא משתנה לא רק מאישה לאישה אלא אפילו בין מחזור חודשי אחד למישנהו אצל אותה אישה.
עוד נווכח שבחלק מהמחזורים הביוץ עשוי להתרחש פעמיים ואף שלוש פעמים באותו מחזור.
 
כיצד הביוץ קובע את ימי הפוריות שלי?
תקופת הפוריות שלך מתחילה 4-5 ימים לפני הביוץ ומסתיימת 1-2 ימים לאחר מכן משום שהזרע יכול לחיות בגופך בתקופה זו 4-5 ימים, והביצית כ- 24 עד 48 שעות לאחר שחרורה מן השחלה.
שיא הפוריות שלך הוא יום לפני ויום שחרור הביצית. קיום יחסים לצורך כניסה להריון בסמוך לשיא הביוץ יכולים להגדיל את סיכויי הכניסה להריון באחוזים ניכרים.
 
האם ניתן לחוש בביוץ?
את עלולה לחוש באי נוחות מסוימת בבטן התחתונה. עלייה מועטה בחום הגוף ושינוי ברירית צוואר הרחם בזמן הביוץ.
לפני הביוץ הרירית הנה עכורה וסמיכה, ומספר ימים לפני הביוץ היא הופכת צלולה, חלקלקה וצמיגית.
מיד לאחר הביוץ חום הגוף עולה ב-0.2-0.6 מעלות צלזיוס .
כ-20% מהנשים יחושו אי נוחות או כאב בבטן התחתונה כאשר הביצה עוזבת את השחלה. תחושה שעשויה לארוך בין מספר דקות למספר שעות ונובעת בין השאר מהצטברות נוזל הביצית בחלל האגן.
 
מה מתרחש בגופי בתהליך הביוץ?
תהליך הביוץ מתרחש בשלושה שלבים:
שלב הזקיק –  בשלב זה, ההורמון FSH  , המופרש מבלוטת יתרת המוח [היפופיזה] מגרה התפתחות של זקיק בתוך אחת השחלות. זקיק זה ,מזין את הביצית המתפתחת לפני הביוץ. הזקיק מפריש בין השאר אסטרוגן, שיש לו תפקידים רבים.
שלב הביוץ – בשלב זה חלה עלייה חדה ברמת ה-LH, גם הוא הורמון המופרש מבלוטת יתרת המוח, 2-1 ימים לפני הביוץ, דבר הגורם לשחרור הביצית הבשלה מן הזקיק השחלתי (ביוץ). הביצית נודדת במורד החצוצרה לכיוון הרחם, כשהיא מוכנה להפריה על-ידי זרעו של הגבר. במידה והביצית אינה מופרית ע"י זרע תוך 24-48 שעות משחרורה, היא מתפוררת ונפלטת עם המחזור הבא. במידה ומתבצעת הפריה, הביצית המופרית חודרת לרחם ומתחילה לגדול, תהליך המסתיים בהריון.
שלב ההצהבה – לאחר הביוץ, הזקיק הריק הופך למה שקרוי "גופיף צהוב", על שום צבעו הצהוב, ומתחיל להפריש את ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון. הורמונים אלה נחוצים להתפתחות ושמירת רירית הרחם, כך שביצית מופרית תוכל להיאחז בה ולהתפתח.אם לא חלה הפריה של הביצית, הגופיף הצהוב מפסיק לתפקד בסביבות היום ה-26 של המחזור.
 
כיצד ידיעת יום הביוץ קובעת את הכניסה להריון?
ידיעת יום הביוץ הנה קריטית להצלחת ההתעברות. תקופת הפוריות שלך מתחילה 4-5 ימים לפני ביוץ ומסתיימת 1-2 ימים לאחר מכן. שיא הביוץ מתרחש 24 שעות לפני הביוץ ו-24 שעות לאחריו. להגדלת סיכוייך להיכנס להריון עליכם לתזמן את קיום יחסי המין בחלון שיא פוריות זה.
 
האם אני יכולה לשפר את סיכויי ללדת בת?
ידיעת יום הביוץ גם עוזרת לקביעת מינו של העובר.
על מנת להגדיל את סיכוייכם לבת, עליכם לקיים יחסי מין 3-4 ימים לפני הביוץ ורק לא ממש ביום הביוץ. הסיבה לכך נעוצה בהבדל בין הזרעונים של הגבר.
הגבר מייצר שני סוגי זרע – אלה שנושאים את כרומוזום X הנקבי, ואלה שנושאים את כרומוזום Y הזכרי. שני סוגי זרע אלה שונים במספר נקודות: הזרע הזכרי קטן יותר, חלש יותר אך מהיר יותר. הזרע הנקבי הנו גדול יותר,חזק יותר אך איטי יותר. לכן אם תקיימו יחסי מין 3-4 ימים לפני הביוץ, תגדילו את סיכוייכם ללדת בת כיוון שבזמן שחרור הביצית, לאחר מספר ימים, הזרע הזכרי ימות ברובו, והזרע הנקבי יהיה קיים בכמות גדולה ומשמעותית יותר.
 
כיצד אני יכולה להגדיל את סיכויי ללדת בן?
קיום יחסי מין קרוב לשיא הביוץ(שחרור הביצית) יגדיל את הסיכוי ללדת בן מאחר והזרע הזכרי Y מהיר יותר מהנקבי X הוא נוטה להגיע מהר יותר לביצית. להגדלת הסיכוי ללדת בן קיימו יחסי מין יום לפני הביוץ ביום הביוץ ויום אחריו.
 
כיצד אני יודעת אם המחזור שלי תקין?
מחזור חודשי תקין נחשב מחזור המופיע כל 21 ועד 44 יום.
מחזורים קצרים מ 21 יום או ארוכים מ 44 יום נחשבים בעייתיים ומחייבים פניה לגינקולוג.
 
האם אני צריכה לדאוג אם מחזורי אינו סדיר או אינו תקין?
מחזור שלעיתים אינו סדיר או החמצה של מחזור בדרך כלל אינם סימן לבעיה רפואית כלשהיא. לעומת זאת, מחזור שאינו סדיר באופן קבוע, או שהוא ארוך מ 44 יום עשוי לעיתים להצביע על ביוץ לא סדיר או על חוסר מוחלט של ביוץ. אם מחזורך אינו סדיר באופן קבוע עליך להתייעץ עם רופא מטפל ואו לבצע בדיקות לזיהוי הביוץ.
 
איך ניתן לקבוע את מועד הביוץ?
קימות מספר שיטות לקביעת הביוץ –
w       אולטרהסאונד למעקב אחרי התפתחות הזקיקים בשחלות, עובי רירית הרחם והמצאות נוזל בחלל האגן.
w       בדיקת דם לרמת הפרוגסטרון לאחר הביוץ
w       בדיקת דם יומיומית לקביעת רמת האסטרדיול [אסטרוגן].
w       בדיקת דם לקביעת רמת הורמון ה LH העולה לקראת הביוץ
w       בדיקת ריר צואר הרחם או רוק האישה המשנים את תכונותיהם  לקראת הביוץ, עקב העליה באסטרוגן.
 
מהי השיטה הנפוצה לקביעת הביוץ?
השיטה הנפוצה היא שלוב של בדיקות אולטרהסאונד ובדיקת שתן האישה.
 
 
איך קובעים את הביוץ בשתן האישה?
ישנם כיום ערכות רבות המודדות את כמות הורמון ה LH בשתן של האישה. הורמון ה LH בדם [ולפיכך גם בשתן] עולה 24 שעות לפני הביוץ.ניתן לאתר עליה זו באמצעות מקלון המוטבל בשתן האישה.
 
איך קובעים את הביוץ בריר צואר הרחם או ברוק האישה?
עם העליה באסטרוגן לקראת הביוץ עולה תכולת המינרלים בריר צואר הרחם וברוק האישה. עליה זו מתבטאת בתכונות פיזיקליות וניתן לראותן אם בוחנים שני נוזלי גוף אלו בהגדלה. ברמה נמוכה יחסית של אסטרוגן המראה בהגדלה הוא של כאילו עלים של שרכים, עלים מנוצים וככל שעולה רמת האסטרוגן מתרבים הפיצולים של העלים. בשלב המירבי, ממש בביוץ, המראה הוא כשל עלה של צמח השרך, המפוצל ארבע פעמים.
שיטה זו מאפשרת ניבוי הביוץ 96 שעות לפני התרחשותו ביחס לניבוי של 36-24 שעות בבדיקת הורמון ה LH בדם או בשתן.
 
האם כל הנשים מבייצות בתוך "חלון הביוץ"?
חלון הביוץ היא התקופה סביב הביוץ שבה ניתן להרות.
במחקר חדש שהתפרסם בביטאון הבריטי לרפואה [BMJ מ- 18 נובמבר 2000] נמצא כי נשים מבייצות בזמנים שונים ביחס למחזור ולאו דוקא בחלון הביוץ המקובל.
"התזמון של "חלון הביוץ" במחזור האישה, כך נמצא ע"י  Wilcox, Dunson & Baird , כי רק לכ- 30% מהנשים מתקיים "חלון הביוץ" האופייני (בין הימים 10 ל- 17 במחזור), גם כאשר דווח על מחזור סדיר.
 
המחקר
במחקר שבוצע בצפון קרוליינה נבחנו מתאר הנשים הבא:
נשים בגיל פוריות, בגיל 25-35 שנה.
נשים שלא אובחנה אצלן כל בעיית פוריות.
נשים שניסו להיכנס להריון.
רוב המתנדבות היו בעלות השכלה גבוהה ששני שליש מהן לא ילדו עדיין.
פוריות נבחנה בצורה יומיומית, ע"י מדידת רמת האסטרוגן והפרוגסטרון אצל הנשים. בניתוח סטטיסטי, הסתברות יומית לביוץ חושבה לכל הנשים בקבוצה, בין אם הן דיווחו על מחזור סדיר או שאינו סדיר.
ד"ר Wilcox ציין כי לא נבחרו נשים על סמך סדירות המחזור שלהן אלה על סמך היסטורית הפוריות שלהן.
התוצאות
מתוך 696 מחזורים שנבדקו אצל 213 נשים:
2% היו פוריות ביום המחזור מספר 4.
17% היו פוריות ביום המחזור מספר 7.
54% היו פוריות ביום המחזור מספר 12 או 13.
נשים שדיווחו על מחזור סדיר של 27 או פחות, היו פוריות מוקדם יותר מאלה בעלות אורך מחזור גדול מ-27 יום.
בערך שליש מהנשים בעלות אורך מחזור קצר היו פוריות בסוף השבוע הראשון למחזור.
6% מהנשים בייצו ביום בו היה צריך להתחיל המחזור הבא.
מעל 70% היו פוריות לפני היום ה-10 למחזור או לאחר היום ה- 17 למחזור.
חשוב לציין כי חלון הביוץ מוגדר כ- 5 ימים לפני יום הביוץ עצמו כולל יום הביוץ. המחקר לא מצא כל עדות לכך שביוץ המתרחש לפני היום ה-13 מצביע על מחזור פחות פורה. אישה אחת שבייצה ביום ה-8 הצליחה להיכנס להריון בהצלחה.
החוקרים רצו להגיע למסקנות אודות זמני הפוריות הטובים ביותר אצל האישה , ואכן הצליחו בכך. לפני המחקר נטו לחשוב כי, בממוצע, נשים מבייצות 14 יום לפני תחילת המחזור הבא. במחקר זה 69 נשים בעלות מחזור של 28 יום(הנחשב לקלאסי), ביוץ התרחש ביום ה-14 לפני המחזור הבא, רק אצל 10% מהנשים. ביוץ התרחש בין היום ה-10 ל-22 לפני המחזור הבא, ולפחות 10% מהנשים בעלות מחזור סדיר בייצו בין היום ה-6 ל 21. אצל נשים בעלות מחזור בעל אורך מחזור שונה או בעלות מחזור שאינו סדיר, התוצאות אף היו פחות צפויות מכך.
המסקנה הנוספת מהמחקר היא מלבד האישור לכך ששיטת ספירת הימים על מנת לקבוע את יום הביוץ הצפוי אינה שיטה שניתן לסמוך עליה. תוצאות מחקר זה מראות כי זוגות אשר מנסים להיכנס להריון, לדעת בוודאות ובמדויק מתי האישה מבייצת, חשוב ביותר.
 
האם יתכן שנשים תבייצנה יותר מפעם אחת בחודש?
מחקר שנערך ע"י ד"ר Pierson ושפורסם בביטאון Fertility and Sterility מראה כי נשים עשויות לבייץ יותר מפעם אחת בחודש.
ממצא זה יכול להפריך את האמונה המסורתית שנשים מבייצות ביצית אחת פעם בחודש. זה יכול להסביר גם מדוע שיטות "טבעיות" כאמצעי מניעה, המסתמכות על המחשבה שצפיית הביוץ אפשרית, כושלות.
מדענים יודעים כבר זמן רב כי מחזור הביוץ משתנה מאישה לאישה. מחקרים סטנדרטיים מראים כי לאישה מחזור שאורכו כ- 28 יום בו מופקת ביצית אחת ע"י הזקיק, משוחררת לשחלות ואז מופרית או מתפוררת ויוצאת יחד עם המחזור.
במחקר בוצע אולטרא סאונד באיכות גבוהה בצורה יומיומית אצל 63 נשים במשך חודש שלם, דבר שאפשר להם לצפות בזקיקים בצורה איכותית.
"נבחרו 63 נשים בעלות מחזור נורמאלי לחלוטין. מתוכן ל-50 נשים היה ביוץ נורמאלי."  13 מהנשים בייצו מספר פעמים בחודש בצורות שונות. ומתוך ה-50 האחרות, 40% נתגלו 3 גלים של פעילות זקיקים, שכל אחד מהם יכול היה להסתיים בייצור ביצית מוכנה להפריה.
עובדות ומספרים הקשורים בביוץ ובפיריון
w       ע"פ סקר שהוצג בכנס העולמי על פוריות: 20% מכל הזוגות מחפשים טיפול לחוסר פוריות שלא לצורך, כשלמעשה, הם פשוט לא נכנסים  להריון בגלל שהם לא מקיימים יחסי מין בזמן המתאים.
w       אי פוריות מוגדרת כאי כניסה להריון מעל 12 חודשים לאישה מתחת לגיל 35, 6 חודשים לאישה מעל 35.
w       לזוג בריא ישנם 20% סיכוי כניסה להריון בכל חודש.
w       אם לאחר שנה או שנתיים לא נכנסים להריון, הסיכוי יורד ל 5%.
w       זמן החיים של הביצית הוא כ – 24 שעות. זהו הזמן הפורה ביותר. 
w       תאי הזרע חיים במשך 48 שעות ונוכחותם קריטית בזמן הפורה ביותר של האישה.
w       ליותר מ-10% מזוגות יש בעיות חוסר פוריות.
w       מתוך זוגות פוריים, 15% ייכנסו להריון בתוך חודש מתחילת ניסיונותיהם,  50% לאחר 3 חודשים, 75% לאחר 6 חודשים, ו- 90% לאחר שנה.
w       ישנן עדויות מדעיות כי ב-50 השנה האחרונות כמות הזרע הולכת ופוחתת.
w       מאז שנות ה-70 הייתה עליה של מעל 400% בלידה ראשונה אצל נשים מעל גיל 30.
w       מחקר שנערך ב 2003 על ידי המכון הלאומי למדעי בריאות סביבתיים בארה"ב, מצא שהביוץ משתנה בצורה דרמטית מאישה לאישה, ומתרחש החל מהיום ה-6 ועד  היום ה-21 למחזור.
 
 
 

כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע

באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,

אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים