מולוסקום זיהום

 

מה עושים עם וירוס מולוסקום?

העור שלנו חשוף בחיי היומיום לשורה ארוכה של נגיפים ומזהמים, שעם רובם הגדול הוא מתמודד בהצלחה. יחד עם זאת, ישנם מספר נגיפים שמתיישבים על העור ומתחילים להתרבות עליו, ואחד מהם הוא נגיף הפוקס. זהו הנגיף שאחראי להיווצרות היבלות המגרדות והלא יפות שזכו לשם מולוסקום קונטגיוזום. אם כך, וירוס מולוסקום הוא למעשה נגיף הפוקס, וכאשר הוא מתיישב בעור היבלות יכולות להופיע על הבטן, הגפיים, הפנים, הירך הפנימית, אברי המין ואזורים נוספים בגוף.

מדובר במחלה נגיפית, ומאחר שהיא עוברת גם ביחסי מין היא מוגדרת בתור מחלת מין. יחד עם זאת, לא מדובר במחלה מסוכנת ומערכת החיסון תדע להתמודד איתה ולמגר אותה בתוך כמה חודשים או שנים. היא גם פחות נפוצה אצל מבוגרים לעומת ילדים, ובעיקר היא שכיחה עד גיל 11 שנים. מצד שני, עקב הגירודים המציקים, עקב סכנת ההדבקה ועקב הפגם האסתטי, רבים בוחרים לטפל במולוסקום בדרכים שונות.

 

חשיבות הטיפול במולוסקום

אין לדעת אם וירוס מולוסקום מסולק מהגוף לצמיתות משום שאין בדיקת מעבדה היודעת לזהותו. לכן, גם אם היבלות חלפו מעצמן או שסולקו בטיפול,  הן עלולות לחזור אם הוירוס נותר בגוף. מחלת המולוסקום מלווה לעתים קרובות בגירודים מציקים מאוד, בפגם אסתטי הגדל ביחד עם גודל היבלות, ולעיתים גם נוצר עקב מולוסקום זיהום – לרוב בגלל הגרד הבלתי פוסק. בנוסף, כאשר היבלות מגיעות לגודל מסוים הן כבר עלולות להותיר אחריהן צלקות. לאור סיבות אלו ישנה חשיבות לאבחון המולוסקום בהקדם תוך שלילה של בעיות רפואיות דומות אחרות. ברוב המקרים נסיונם של רופאי העור מספיק לאבחון המולוסקום אך לעתים יש צורך בשימוש בקולפוסקופ שמצוי דווקא בידי רופאי נשים.

מולוסקום זיהום

למנוע הדבקה במשפחה

גם אם לא נוצר בעקבות מולוסקום זיהום, חשוב לזכור כי מדובר בנגיף מדבק מאוד שעובר מאדם לאדם במגע, ובעיקר הוא מתפשט בקלות בסביבה לחה ורטובה. לכן, במרבית המשפחות רואים הדבקות בין ילדים ומבוגרים המשמשים באותה האסלה ובאותן המגבות, כאשר הילדים מתרחצים ביחד באמבטיה וכדומה. על מנת להימנע מהדבקה של אדם נוסף מהמשפחה יש להקפיד לכל אורך התקופה על רמה גבוהה של היגיינה, תוך ניקיון של האסלה לאחר השימוש על ידי הילד, הקצאת מגבות נפרדות, ובכלל היזהרות ממגע. ובכל מקרה, כדאי מאוד לשקול את הטיפול במחלת וירוס מולוסקום, בין אם באמצעות הסרה כירורגית, באמצעות לייזר במכון שער לבריאות האישה והגבר, או בהליכים אחרים.

 

למידע נוסף וקבלת טיפול

במכון שער לבריאות האישה והגבר ניתן לקבל טיפול יעיל ומדויק לנגעי המחלה באמצעות טכנולוגיית הלייזר. טיפול שנעשה תחת הרדמה מקומית בספריי ואשר אינו מותיר צלקות. לפרטים נוספים בנושא ולקביעת תור, הנכם מוזמנים להתקשר לטלפון 03-6956867.

השאר תגובה

*