טיפולים ועזרים

עיבוי נקודת ה- G- האומנם?
תאריך: 01/07/2008
לקראת הכנס השנתי הרביעי של היל"ם  (החברה הישראלית להפרעות בתפקוד המיני)  שיתקיים השבוע יוצאים הארגונים היל"ם ואיט"ם  (האגודה הישראלית לטיפול מיני) בקריאת אזהרה מפני זריקות נרתיקיות לעיבוי נקודת ה- G, ובכך יצטרפו לקריאת האזהרה של האיגוד האמריקאי לגינקולוגיה ומילדות (ACOG) בנושא מספטמבר 2007. בקריאה של  ACOG נאמר שאין כל הצדקה רפואית לניתוחי עיצוב הנרתיק או הזרקות לעיבוי של נקודת G, וכי אין כל תיעוד לגבי תופעות לוואי ובטיחות הזרקות אלה לטווח ארוך.  

לאור הידע המחקרי הקיים לגבי מיניות האישה מציינת, ד"ר ליאורה אברמוב, מנהלת המרפאה לטיפול מיני בבית החולים "ליס" ליולדות כי: "עד כה לא נבדקה יעילות ההזרקות באופן מחקרי מסודר ולכן אין כל מידע לגבי תופעות לוואי וההשפעות של הזריקות לטווח הארוך".
 
מאז שפרסם ד"ר פון גרפנברג בשנות ה-50 את דבר קיומה של נקודת ה- G, הדעות חלוקות לגבי הימצאותו ותפקידו של אזור זה בנרתיק. הידע המחקרי לגבי תפקודה המיני של האישה, מדגיש שמיניותה מושפעת מגורמים נפשיים, התנהגותיים, זוגיים, רפואיים ופיזיולוגים. בעיות בתפקוד המיני אצל נשים קשור בדרך כלל בגורמים חברתיים, תרבותיים, פסיכולוגיים, חוסר ידע, תקשורת לקויה, בעיות הקשורות בבן הזוג ובמערכת היחסים הזוגית, וגם בעיות רפואיות פיזיולוגיות.
היכולת של האישה להתעורר מינית ולהגיע לאורגזמה מחייבת שילוב תקין של כל הגורמים הללו.
אי לכך, ההתמקדות הפיזיולוגית באיזור נקודת ה- G מטעה נשים לחשוב כאילו, פתרון פיזיולוגי פשוט עשוי להשפיע על תפקודן המיני זאת ועוד, כשלון המחקרים במהלכם ניסו לתת לנשים ויאגרה במחשבה שגודש דם באברי המין ישפר את בעיית החשק וההתעוררות המינית, רק מדגישה עובדה זו.
לדברי גילה ברונר, מנהלת השרות הסקסולוגי, במרכז לרפואה מינית בבית החולים שיבא-תל-השומר: "אחד הממצאים המעניינים במחקרי אורך שעקבו כ-10 שנים אחרי מאות נשים לפני ובמהלך גיל המעבר, גילו שלמרות שנמצאו שינויים פיזיולוגים משמעותיים (ירידה ברטיבות הנרתיק, כאבים ביחסי מין, קושי להגיע לאורגזמה)- הגורם שהשפיע במידה הגבוהה ביותר על תפקוד מיני בגיל המעבר- היה איכות הקשר עם בן הזוג ואיכות יחסי המין בעברה של האישה.
 
נשים שהיו להן מערכות יחסים טובות, ותפקוד מיני תקין לפני גיל המעבר שהמשיכו לקיים יחסי מין וליהנות מהם גם בגיל המעבר.
ממצאים אלה תואמים גם את מודל התגובה המינית של האישה, שהתפרסם ע"י ד"ר בסון מקנדה. המודל מדגיש את העובדה כי המוטיבציה של האישה לקיום יחסי מין איננה מבוססת על תשוקה מינית אלא על רצון לקרבה, אינטימיות ושתוף עם בן זוגה.
לפי מודל זה, החשק המיני של האישה עשוי להתעורר מאוחר יותר, לאחר העוררות המינית שלה".
 
היל"ם ואיט"ם הינם שני ארגונים מקצועיים שהחברים בהם הינם אנשי מקצוע מתחומי הרפואה ובריאות הנפש, העוסקים בטיפול בהפרעות בתפקוד המיני מהיבטים פיזיולוגיים, רפואיים, פסיכולוגיים וזוגיים.
 
בהיותי חבר בשני ארגונים אלו אני מצטרף לדברים הנ"ל.
 
לפרטים נוספים: ד"ר ליאורה אברמוב, חברת ועד מנהל היל"ם-  www.sexual-health.org.il
טלפון 052-42666664  
גילה ברונר, יו"ר איט"ם, www.itam.org.il.  טלפון 052-2590161   
 

כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע

באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,

אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים