חיסון נגד HPV

חיסון נגד סרטן צוואר-הרחם-עובדות ושאלות
תאריך: 08/10/2008

מזה מספר שנים אנו יודעים שהגורם העיקרי [99%] לסרטן צואר הרחם הוא זיהום בנגיף הפפילומה האנושי –   HPV – Human Papilloma Virus

הגורמים המעודדים המוכרים הם אותם גורמים שמעודדים הדבקות במחלות מין:

 • חיי מין פעילים
 • יחסי מין בגיל צעיר
 • ריבוי בני זוג
 • אי שימוש באמצעי מניעה חוצצים
 • עישון
 • שימוש באביזרים

סרטן צואר-הרחם מתפתח לרוב בעקבות חשיפה ממושכת של רירית צוואר הרחם לזיהום בנגיפי HPV, בעיקר על ידי הזנים מחוללי הסרטן. בתהליך זה רקמה תקינה הופכת בהדרגה לרקמה טרום ממאירה ועלולה כעבור חודשים עד שנים לעבור טרנספורמציה לרקמה ממאירה [סרטנית].

בישראל מתגלים כל שנה כ 180 נשים הסובלות מסרטן צואר הרחם וכרבע מהן נפטרות כל שנה.
מחקרים מורים שלמעלה מ-50% מכלל הנשים עוברות זיהום בנגיף HVP כלשהוא לפחות פעם אחת בחייהן. בקרב הגברים השכיחות נמוכה יותר. אצל נשים מתחת לגיל 25 שכיחות הזיהום ב HPV גבוהה יותר מאשר לאחר גיל זה.
בקרב הנשים – רוב מקרי הזיהום הינם תת קליניים, שפרושו – באברים המסויימים נמצא הנגיף אך הוא טרם גרם לנגעים האופייניים למחלת הקונדילומה.
אף כי מוכרים למעלה מ-100 זנים של נגיף ה – HPV   , ו כ 30 בעלי פוטנציאל גבוהה לממאירות, הרי שזנים 16 ו 18 "אחראיים" לכ- 80-90% ממקרי סרטן צואר הרחם ומצבים טרום סרטניים בדרגות השונות.
ברוב המקרים נשים שנדבקות בזנים ה"ממאירים", כמו 16 ו 18 אינן מודעות לכך ואינן חולות באופן קליני ורק חלקן מפתח מצבים טרום סרטניים עד סרטניים.

שיטת הבדיקה עד כה – משטח צואר רחם [PAP] – הביאה לגלוי מוקדם של חלק מהמצבים טרום סרטניים וסרטניים של צואר רחם אך לא מנעו באופן מוחלט התפתחות סרטן צואר הרחם.
פריצת הדרך למיגור סרטן צואר הרחם נוצרה לאחרונה בזכות פיתוח חיסון כנגד מספר זנים של נגיפי ה-HPV.

שני סוגי חיסון פותחו עד לרגע זה: חיסון כנגד 4 זנים [קוודרי-וולנטי] וחיסון כנגד 2 זנים [בי-וולנטי].
החיסון היעיל יותר וזה שנמצא השימוש ברוב המדינות, כולל בישראל, הוא החיסון כנגד 4 הזנים, המוכר בשם גרדסיל [GARDASIL]. חיסון זה הוא כנגד זנים 6 ו 11 שהם הזנים האחראים בכ-90% ליצירת נגעי הקונדילומה וכנגד זנים 16 ו 18 האחראיים לכ- 70% ממקרי סרטן צואר הרחם, סרטן הפות והנרתיק, פי הטבעת והפה.

המחקרים שבוצעו עד כה בלמעלה מ 60,000 נערות ונערים ונשים, בטווח הגילאים 9-26 הוכיחו שהחיסון נגד 4 הזנים הביא למיגור סרטן צואר הרחם ב 100% ולהקטנת שכיחות נגעי הקונדילומה ב 90%.
חשוב לדעת שגם לאחר נטילת החיסון יש חשיבות להישאר במעקב השגרתי באמצעות משטח ה PAP ובאנשים שכבר נפגעו ממחלת הקונדילומה, כולל מצבים טרום סרטניים – באמצעות קולפוסקופיה שגרתית ובדיקת פאפ מדויקת יותר – בדיקת פאפ דק [THIN PAP].

החוקרים סוברים שהחיסון כנגד 4 הזנים מעניק ככל הנראה הגנה גם בפני זני HPV  נוספים.
 
התוצאות המעודדות והמפתיעות של המחקרים אמנם מאפשרים כבר שימוש די נרחב בחיסון אך הותירו מספר שאלות, שיענו במחקרים שכבר מתבצעים כרגע. על חלק משאלות אלו משיבים החוקרים בהערכות:

 • מאיזה גיל ועד איזה גיל מומלץ לחסן את הנשים?

כיום הגיל המומלץ לחיסון ע"י משרדי הבריאות במדינות רבות הוא 12 שנה ומטה, עוד לפני חשיפה ל-HPV עקב פעילות מינית. עם זאת גישת רוב החוקרים היא שניתן לחסן נשים בכל גיל, החל מגיל 9. כבר כיום במספר מדינות החיסון ניתן לנערות בגילאים אלו ובחלק מהן על חשבון המדינה. בישראל הוחלט [משיקולים תקציביים] לחסן נערות, בהוראת משרד הבריאות,  בגילאים אלו החל משנת 2008 וכיום החיסון ניתן במסגרת הביטוחים המשלימים של קופות החולים במחיר 550-600 ₪ לכל זריקה [סה"כ 3 זריקות]. .

 • האם מספיקןת 3 הזריקות הניתנות כיום? האם יהיה צורך במתן זריקות נוספות בעתיד?

הזמן הקצר יחסית שעבר מאז תום המחקרים והמעקב אחרי המחוסנות והמחוסנים טרם מאפשר הוצאת מסקנה אם יהיה צורך בחיסון דחף בהמשך החיים, בדומה לטטנוס ולכן מסתפקים כיום בחיסון הניתן באמצעות 3 זריקות [ראשונה, חודשיים אחרי וששה חודשים אחרי]. החיסון הופך להיות יעיל החל מחודש לאחר הזריקה האחרונה.

 • מה לגבי תופעות לואי מוקדמות? ומאוחרות?יצירת זני נגיפים עמידים בעתיד?

נכון לכרגע תופעות הלואי המוכרות הן אותן תופעות לואי מוקדמות וקלות המופיעות לאחר חיסונים אחרים המוכרים לנו, כמו אודם מקומי, חום חולף וכדומה. בכל אופן כדאי לדעת שלא ניצפו תופעות לוואי משמעותיות. רוב המטופלות/ים היו במעקב 5 שנים וחלקם זמן רב יותר, ושאלת תופעות הלוואי תמשיך להיבדק.

 • האם לחסן את כל האוכלוסיה או רק קבוצות אוכלוסיה שנמצאות בסיכון?

טרם ניתנה תשובה מוסמכת לשאלה זאת אך ברור שככל יחסנו אחוזים גדולים יותר מכל האוכלוסיה כך ניתן יהיה למגר ביתר קלות את מחלת סרטן צואר הרחם.

 • האם לחסן נשים שכבר קיימו יחסי מין או נפגעו והחלימו ממחלת הקונדילומה?

מלכתחילה המחקר לא תוכנן לבדוק השפעת החיסון על נשים וגברים שכבר חולים במחלה ושהבריאו אך החוקרים משערים שגם אם האפקט לא יהיה מלא, עדיין הוא יביא תועלת. במקרים אלו של לאחר יחסי מין או שהחלימו והבריאו מומלץ לבדוק באמצעות בדיקת PCR שאכן לא נמצאים הנגיפים 6, 11, 16, ו- 18.

 • האם החיסון מועיל לנשים שעדיין חולות במחלת הקונדילומה או לנשים שאצלם בדיקת ה PCR חיובית?

הוכח שיעילות החיסון נמוכה במקרה שהאישה מקבלת אותו תוך כדי היותה חולה או נושאת את נגיפי ה HPV. בכל מקרה החוקרים בדיעה שאין לתת את החיסון שאלו שעדיין חולים.

 • האם החיסון יעיל בגברים ?

לגבי נערים בגילאים 10-15 המחקרים הראו אותה יעילות כבנערות. לגבי גילאים גבוהים יותר סוברים החוקרים, כמו לגבי נשים, שניתן לתת את החיסון.

 • האם החיסון יעיל גם נגד תופעות סרטניות וטרום סרטניות באברי מין נוספים ?

כן, לאחרונה אישר ה FDA שימוש בחיסון הגרדסיל למניעת סרטן פות ונרתיק ולמניעת תופעות טרום סרטניות באברים אלו. 

החיסון נגד סרטן צוואר הרחם (פפילומה), שמוגדר כחיסון היקר ביותר בהיסטוריה של החיסונים ומחירו עומד כיום על 2,540 שקלים, יינתן חינם לנערות בישראל רק משנת 2011 במסגרת תוכנית החיסונים, כך המליצה הוועדה המייעצת לחיסונים במשרד הבריאות.

חיסון הגרדסיל, המיועד לילדות מגיל תשע ולנשים עד גיל 26, יכול להציל חיים של כ- 180 נשים שנפטרות בישראל בשנה מסרטן צוואר הרחם. עד שיינתן בחינם על ידי מערכת הבריאות, יוכלו הורים לנערות או נשים לרכוש את החיסון בשלוש מנות למשך חצי שנה.
כבר בפברואר 2008 הגישה הוועדה למשרד הבריאות את המלצותיה לכלול חמישה חיסונים במסגרת תוכנית רב שנתית עד 2011 אך למרות חשיבותו של הגרדסיל, הוא נמצא אחרון בסדר העדיפויות בשל עלותו הגבוהה מאוד ושכיחותה של הפפילומה ביחס למחלות אחרות שנגדן יש להעניק חיסון במסגרת התוכנית.
החיסון נגד הפפילומה נחשב ליעיל מאוד ובטוח ויש לקוות שקופות החולים יספקו אותו במסגרת הביטוחים המשלימים שהן מציעות למבוטחיהן.

על פי המלצת הוועדה, בשנת 2008 יתווספו לתוכנית שני חיסונים חדשים:  מנת דחף נגד שעלת בכיתה ח' וחיסון נגד אבעבועות רוח. ב- 2009 יוכנס לתוכנית חיסון נגד חיידק הפנאומוקוק שגורם לדלקת בקרום המוח, ב- 2010 יוכנס חיסון נגד שלשולים קשים (רוטה), והגרדסיל, כאמור, יוכלל בו ב- 2011.

לסיכום

חיסון נגד סרטן צואר רחם הוא החיסון האנטי נגיפי היחידי הממגר סרטן באברי המין החיצוניים, פי הטבעת והפה.
ימים יגידו לגבי תשובות ודאיות לשאלות שנשאלו כאן למעלה.
בינתיים רוב החוקרים סוברים שיש לחסן מה שיותר אנשים על מנת להביא למיגור מחלה זו.
נקווה שמחירי החיסון ירדו במיוחד אם הם יוענקו במסגרת סל הבריאות.

 

 


כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע

באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,

אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים