חינוך מיני בבתי הספר

דר' אילנה ברוש –  מכללת סמינר הקיבוצים

מודעות, ידע ונכונות להתמודד עם החינוך המיני בבית הספר, בקרב סטודנטים להוראה
תקציר

הרקע למחקר
תמורות רבות שהתחללו בעשורים האחרונים האיצו את הצורך בחינוך מיני מגיל צעיר. היחידה לחינוך לחיי משפחה שבמשרד החינוך פיתחה בשנות ה-80 של המאה הקודמת תכנית להכשרה ולהשתלמות מורים בנושא. הסקרים שנערכו בארץ על מנת לבחון את שיעור העברת התוכנית, התמקדו בעיקר בתכני החינוך המיני שעסקו בהם בביה"ס, מידת ההפעלה של הנושא, מידת העניין שמייחסים התלמידים להעברת הנושאים בביה"ס ומיהם מפעילי התוכנית.
למרות הדיעה המקובלת היום כי רצוי שהחינוך המיני ייעשה החל מהגיל הרך כחלק מתהליך הסוציאליזציה, ולמרות התמיכה הגורפת של מורים רבים בהנהגת חינוך מיני בביה"ס, נמצא פער בין תמיכה זו לבין נכונותם של המורים לעסוק בתחום זה בפועל.
מורים רבים נמנעים מלעסוק בנושא בכיתותיהם עקב חרדה מהנושא והתלבטות בדילמות חינוכיות ומוסריות כבדות משקל. הפעלת התוכניות השונות בביה"ס נתקלה  בהתנגדויות, קשיים והתלבטויות. עם זאת, מחקרים שונים בארץ ובעולם מצביעים על-כך כי בני הנוער והוריהם חשים בחסרונו של החינוך המיני ומצפים כי ביה"ס יעסוק בנושא.
במהלך שיעורי סוציולוגיה במכללה התגלה ידע בלתי מעודכן בנושא המיניות והזוגיות בקרב הסטודנטים. סקרנות רבה הובעה מצד הסטודנטים למידע חדש בנושא ורצון לדון בו ובהשלכותיו. תגובות מסוג זה הניבו את הרצון לערוך מחקר  בנושא.
מטרת המחקר
מחקר זה הוא ניסיון ראשון לבדוק את העמדות, הידע והנכונות של סטודנטים להוראה לעסוק במסגרת עבודתם בנושאים הקשורים בחינוך מיני ובחינוך לחיי משפחה.
שיטת המחקר
אוכלוסיית המחקר כללה סטודנטים שלמדו באופן סדיר ב-7 מכללות כלליות ברחבי הארץ בשנה"ל תשס"ה ותשס"ו. המדגם כולל 757 סטודנטים, מתוכם 86% סטודנטיות ו- 14% סטודנטים. הנתונים נאספו באמצעות שאלון סגור שהועבר בצורה קבוצתית לסטודנטים.

ממצאי המחקר
הממצאים העיקריים המתייחסים לחינוך המיני לו זכו הסטודנטים בתקופת הילדות מלמדים כי 13% בלבד נחשפו בילדותם לחינוך מיני באופן נרחב במסגרת הבית ספרית, 64% באופן מצומצם ו-23% טענו כי הנושא לא נדון כלל במסגרת זו. הסטודנטים הצעירים יותר, והחילוניים, זכו לדיון נרחב יותר במסגרת בית הספר וגם טוענים פחות למחסור במידע בתקופת הילדות. רבע מהסטודנטים לא פנו לאף גורם כאשר נתקלו בבעיה בנושא והשאר פנו לרב לחברים או להורים, מיעוטם (1%) פנה לצוות בית הספר.

    רב מכריע מהסטודנטים סבור כי העיסוק בתחום זה הוא מתפקידו של ביה"ס ושל המחנכים והמורים בו ולא רק של היועצים החינוכיים, וכי חשוב כיום לקיים במסגרת הבית ספרית שיעורים בנושא החינוך המיני; רובם גם מוכנים לעסוק בתחום כאשר יהיו מורים. קרוב למחצית מהנחקרים סבורים כי יש להתחיל את החינוך המיני רק בכיתות הגבוהות של ביה"ס היסודי, אך שליש מהנחקרים סבור כי יש להתחיל לדבר על כך כבר בגיל הגן או בכיתות הנמוכות של ביה"ס היסודי.
    נושא האלימות המינית נבחר כנושא החשוב ביותר בעיני הסטודנטים, שאין לוותר עליו ושיש לעסוק בו הן בגיל הרך והן בגיל ההתבגרות. כמו-כן, 41% מהנחקרים הרלבנטיים ציינו כי הם מעוניינים במידע נוסף עליו. נושא חיוני נוסף הוא מקורות הפניה בשעת מצוקה. יותר משליש מהסטודנטים חושבים שאין לוותר עליו, קרוב למחצית ציינו שחסר להם ידע מעודכן עליו והיו רוצים מידע נוסף. נושא הזהות המינית וההומוסקסואליות נבחר כראשון מבין הנושאים בהם מעוניינים הסטודנטים בידע והדרכה עדכניים למרות  שאינם סבורים כי הנושא חיוני מאוד בגיל ההתבגרות.
     רק כשליש מבין הסטודנטים ציין כי לפחות אחד מהנושאים המצויים ברשימה (שלקוחה מתוך התוכנית של משרד החינוך לבתי הספר) נלמד בהרחבה במהלך לימודיו במכללה.
     הידע המעודכן של הסטודנטים בנושאים הקשורים לפיזיולוגיה ואנטומיה של אברי הרבייה, מחלות המועברות במגע מיני, אמצעי מניעה, הפלות, נטיה מינית ואלימות מינית לוקה בחסר.
רק כמחצית מהתשובות שניתנו לשאלות שעסקו בידע זה נענו נכון.
בולט חוסר הידע המעודכן של הסטודנטים בנושא ההפלות, האנטומיה והפיזיולוגיה של אברי הרבייה, בעיקר של הגבר ומחלות המועברות במגע מיני. כרבע מהסטודנטים ציינו כי הם אכן מרגישים מחסור בידע בנושאים הללו והיו מעוניינים במידע נוסף בהם.
    הידע של הסטודנטים המבוגרים במדגם מעודכן יותר מהידע של הסטודנטים הצעירים, הידע של הנשים מעודכן יותר מהידע של הגברים, ושל הסטודנטים החילוניים מעודכן יותר מזה של המסורתיים. גם להשכלת האם יש השפעה חיובית על הידע של הסטודנטים בנושא זה.
דיון וסיכום
התנהגות מינית בריאה, אחראית ומושכלת, הם נושאים מרכזיים בחיי כל אדם צעיר או בוגר בחברה המודרנית. ידע מעודכן בנושאים הנדונים יחזק גם את הרווחה הנפשית של המורה עצמו, את בטחונו העצמי ואת יכולתו להיות משמעותי וקשוב לגבי תלמידיו, משפחתו והחברה כולה. המורה לעתיד יוכל לעסוק בנושאים אלו ללא חשש, להיות נגיש ופתוח לפתרון בעיות ולנתינת תשובות לשאלות העולות בנושא רגיש זה במסגרת עבודתם בביה"ס. המפגש האינטנסיבי בין המורים לתלמידים בבית הספר פותח מספר אפשרויות לתקשורת והתקשרות. חשוב מאוד לחזק  ולהעשיר את הידע של המורה לעתיד  בכל הנושאים הרלבנטיים, ללמד ולכוון אותו להיות רגיש לצרכים של התלמידים בתחומים אלה. לאור זאת על המכללות לשקול להוסיף לתוכנית ההוראה במכללה קורסים/סדנאות שעוסקים בסוגיות חשובות אלה.
לפרטים נוספים על המחקר ilanabrosch@gmail.com
כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע
באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,
אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים