זיהום פטרייתי (שמרים) ואגינלי

הגדרה:
זהו זיהום נרתיקי שנגרם לרוב על ידי אורגניזם פטרייתי שנקרא: Candida albicans.

שמות אלטרנטיביים:
זיהום פטרייתי (שמרים) ואגינלי, yeast infection, vaginal candidiasis, monilial vaginitis.
הגורמים:
Candida albicans הוא אורגניזם נפוץ ברחבי העולם. הוא קיים בכמויות קטנות בנרתיק, בפה, בצינור העיכול ועל העור מבלי שהוא גורם למחלה או סימפטומים (האורגניזם הזה קיים אצל כ- 25% מהנשים שאין להן סימפטומים של מחלה).
הסימפטומים מופיעים כשמספר ה-  Candida albicans הופך גדול יותר ביחס למיקרואורגניזמים האחרים שמאכלסים את הנרתיק.  Candida albicans גדל כשבנרתיק יש מצבים המעודדים זאת או כשקשה למיקרואורגניזמים אחרים לשרוד. הדבר גורם לחוסר איזון שמוביל לזיהום פטרייתי מסוג זה.
זיהום פטרייתי יכול להגרם עקב מנת אנטיביוטיקה שנלקחה כמרשם לטיפול בבעיה אחרת. האנטיביוטיקה משנה את האיזון הנורמלי של האורגניזמים של הנרתיק על ידי כך שהיא גורמת לירידה בכמות הבקטריות המגינות על הנרתיק.
הזיהום הוא שכיח ולרוב הנשים יהיה זיהום ואגינלי בזמן כלשהו במהלך חייהן. סיבות נוספות לזיהום נרתיקי פטרייתי הוא הריון,  סכרת, זיהום בנגיף הפפילומה האנושי [HPV], או מצבים אחרים שמשפיעים על מערכת החיסון (כמו למשל AIDS  או HIV).
vaginal candidiasis – אינו מחלה המועברת בעת מגע מיני. למרות זאת, 12-15% מהגברים יפתחו סימפטומים של גירוד ופריחה בפין עקב מגע מיני עם בת זוג נגועה.
זיהומים פטרייתיים ואגינליים חוזרים יכולים להיות סימן לבעיות בריאותיות אחרות. זיהומים ואגינליים אחרים והפרשות יכולים להתפרש בטעות כזיהום פטרייתי ואגינלי.
זיהום חוזר שקורה מיידית אחרי טיפול בזיהום, או זיהום פטרייתי עקשן שאינו מגיב לטיפול, יכול להיות הסימן הראשון, או הסימן המוקדם לכך שהמטופלת נדבקה ב- HIV.
גם גברים וגם נשים עם זיהום HIV שפיתחו AIDS יכולים להיות חשופים לזיהום של candidiasis  בכל הגוף, כולל oral candidiasis  (בתוך הפה), esophageal candidasis (בתוך הושט), ו- cutaneous candidiasis (על העור).
סימפטומים:
• הפרשה וגינלית בלתי נורמלית: נע בין מימי, לבן, או עבה לבן וגושי (כמו גבינת קוטג').
• דלקת בעור הפות.
• כאב במהלך קיום יחסי מיו.
• כאב בזמן מתן שתן.
• אודם בפות.
• גירוד ושריפה בנרתיק ובשפתיים.
בדיקות ואבחונים:
יש לעשות בדיקה של האגן.

הבדיקה יכולה להראות דלקת של עור הפות, בתוך הוואגינה, ועל צוואר הרחם. הרופא יכול למצוא פלאקים לבנים יבשים על קיר הנרתיק.

  • A wet prep – הערכה מיקרוסקופית של ההפרשה הנרתיקית תראה Candida.
  • תרבית- מגלה את סוג הפטרת
  • PCR – זוהי הבדיקה המדויקת ביותר ומאפשרת זהוי מדויק של זן הפטריה
טיפול:
בדרך כלל המקרה הראשון של פטרייה נרתיקית צריך להיות מטופל ע"י הרופא של האישה.
לאחר הזיהום הראשון, אם האישה מפתחת זיהום נוסף והיא בטוחה לחלוטין שזהו זיהום פטרייתי, היא יכולה לטפל בזה בביתה עם קרמים ואגינליים רפואיים שנמכרים כמוצרי מדף, כמו למשל miconazole או clotrimazole. אם הסימפטומים אינם חולפים יש ללכת לגניקולוג לקבל הערכה רפואית של המצב.
תרופות לזיהומים נרתיקיים פטרייתיים יכולים להופיע כנרות או כקרם. יש להמנע במהלך ההריון מתרופות הנלקחות דרך הפה.
פרוגנוזה:
הסימפטומים נעלמים לרוב עקב טיפול הולם.
סיבוכים אפשריים:
בעיה כרונית או זיהומים חוזרים יכולים לקרות. זה יכול להיות כתוצאה של טיפול בלתי הולם או זיהום עצמי חוזר.
זיהום משני יכול לקרות. גירוד עמוק ואינטנסיבי יכול לגרום לעור הפות להפוך סדוק וגס, וכך להיות יותר חשוף לזיהום נוסף.
מתי ליצור קשר עם עם רופא מקצועי:
עליך לתאם פגישה עם הרופא שלך אם זו הפעם הראשונה שיש לך סימפטומים של זיהום פטרייתי נרתיקי, או אם אינך בטוחה אם יש לך זיהום פטרייתי. אם את בטוחה שיש לך זיהום פטרייתי נרתיקי, את יכולה לטפל בבעיה עם משחות ונרות הנמכרים כתרופות מדף.
עליך להתקשר לרופא שלך אם הסימפטומים אינם חולפים לאחר שהשתמשת בקרמים ואגינליים לרכישה עצמית, או אם את מפתחת סימפטומים אחרים.
במקרים עקשנים כדאי להיעזר בגניקולוג המומחה למחלות צואר, נרתיק ופות והוא באמצעות בין השאר קולפוסקופ [מיקרוסקופ מיוחד] ינסה לאבחן את הסיבה לדלקת הפטרייתית החוזרת.
סיבות אפשריות לדלקת פטרייתית חוזרת:
  • סוכרת
  • הריון
  • טיפול בסטרואידים
  • טיפול בתכשירים המורידים את רמת החיסון כמו במקרים אחרי השתלה או גידולים ממאירים
  • קונדילומה
לעתים יש להיעזר בתרבית שתזהה בין סוגים שונים של קנדידה כמו קנדידה גלברטה [GLABRATA] או טרופיקליס [TROPICALIS] או אחרים, המחייבים טיפול שונה מזה של קנדידה אלביקנס.
מניעה:
יש להמנע מלחות קבועה ומאסיבית באיזור אברי המין על ידי לבישת תחתונים, עם איזור ספיגה מכותנה, ומכנסיים שאינם צמודים מידי. יש להמנע מללבוש בגד ים רטוב לאורך זמן או בגדי ספורט לחים לאורך זמן, וכן יש לשטוף אותם בגמר כל שימוש.