הדיאפרגמה

הדיאפרגמה משמשת בעיקר למניעת הריון ובאופן חלקי גם כנגד מחלות מין.עיקר תפקידה הוא בהבאת קוטל הזרע אל פי הצואר ולא במניעה פיזית – חציצה- של תנועת הזרעונים אל תוך הרחם.

דיאפרגמה
דיאפרגמה

בתחילת המאה השימוש בדיאפרגמה היה נפוץ עד כדי כך ששליש מן הזוגות השתמשו בה. בהמשך, תפוצת השימוש ירדה, עקב התחרות מצד הגלולה וההתקן התוך רחמי.

בשנים האחרונות שוב עולה האהדה כלפיה, במיוחד עקב הגיאות המחודשת בתפוצת מחלות המין.
המצאת הדיאפרגמה "המודרנית" מיוחסת לקזנובה המפורסם, שנהג להרכיב בנרתיק הנשים חצי לימון סחוט לכיסוי צוואר הרחם.
הדיאפרגמה המצויה בשימוש כיום, צורתה ככיפה העשויה מגומי רך ששוליה קפיציים ועשויים ממתכת גמישה המצופה בגומי. היא מופצת בגדלים שונים, החל מקוטר של 50 מ"מ ועד 105 מ"מ. הגודל המתאים נקבע על ידי רופא הנשים בבדיקה גניקולוגית, ויש לדעת שגודל זה עשוי להשתנות אחרי כל לידה, אחרי שינוי במשקל הגוף בלמעלה מ- 5 ק"ג, ואחרי כל ניתוח מקומי. בכל מקרה, רצוי לוודא את המידה המתאימה מדי שנתיים – שלוש.
                             15_258x300
מהי הדרך הנכונה לשימוש בדיאפרגמה?
לפני החדרתה לנרתיק, יש למלא את הדיאפרגמה בקוטל זרע. רצוי בצורת קצף , בכמות של כפית. מורחים את קוטל הזרע בעזרת האצבע בתוך הכיפה וסמוך לשוליים מקפלים אותה לשניים וכך מחדירים אותה אל תוך הנרתיק כאשר הצד המרוח בקוטל הזרע מופנה פנימה, כלפי צוואר הרחם.
ההחדרה קלה יותר לביצוע כאשר האישה יושבת, שוכבת או עומדת כשרגל אחת מורמת מעט. לאבטחת מיקומה הנכון, דוחפים אותה מאחורי עצם החיק. הדיאפרגמה נמצאת במקומה כאשר שוליה העליונים נתמכים מאחורי עצם החיק, שוליה האחוריים תקועים בשקע האחורי שבנרתיק מאחורי צוואר הרחם כאשר גודלה מתאים ומיקומה נכון, אין האישה מרגישה בה כלל. רופא הנשים נותן את ההדרכה הראשונית, ואחרי אימון קצר ניתן לבצע את ההחדרה בקלות.
כיצד ממלאת הדיאפרגמה את תפקידה למניעת הריון?
הדיאפרגמה משמשת בראש ובראשונה כבית קיבול לחומר קוטל זרע המרוכז בדרך זו סביב פתח הצוואר, שהוא הכניסה לרחם. חסימת דרכו של הזרע אל הרחם הוא תפקידה המשני.
כמה זמן לפני המגע המיני יש להחדיר את הדיאפרגמה?
יש להחדיר את הדיאפרגמה המרוחה בקוטל זרע לא יותר משעתיים לפני קיום יחסי המין, וזאת בשל משך פעולתו הקצר , יחסית, של קוטל הזרע.
אם חלף זמן ממושך יותר מאז הרכבתה ועד למגע המיני, יש להוסיף קוטל זרע (רצוי קצף) באמצעות מחדר, תוך השארת הדיאפרגמה במקומה.
החדרה דומה  של קוטל זרע יש לבצע לפני כל מגע מיני נוסף, שכן כמות קוטל הזרע שבמחדר מתאימה לניטרול מספר זרעונים המצוי בשפיכה אחת.
מתי ניתן להוציא את הדיאפרגמה אחרי המגע המיני?
לאחר המגע המיני, מותר להוציא את הדיאפרגמה או לשטוף  את הנרתיק רק כעבור 6 שעות, אך לא יותר מ- 24 שעות.
הוצאת הדיאפרגמה נעשית בקלות באמצעות האצבע, ויש להיזהר מלנקבה בציפורן.
אחרי הוצאתה, יש לשטפה במים פושרים ובסבון ולייבשה באוויר, ולא בחום ההורס את הגומי. ניתן לאבקה בקמח תפוחי אדמה או בקמח תירס (קורנפלור) אך בשום פנים ואופן לא בטלק המסוכן לבריאות.
לפני החזרתה לקופסה, מומלץ למלאה במים, או לבדקה מול האור, כדי לוודא שהיא איננה מנוקבת. בכל מקרה, יש להחליפה אחרי שנתיים.
מהו יתרון השימוש בדיאפרגמה ולמי היא מיועדת?
יתרונה הגדול הוא בהגנה הזמנית שהיא מעניקה נגד הריון, לנשים שאינן מעונינות בכך, או לאלו הזקוקות לאמצעי מניעה קבוע, כמו התקן תוך רחמי, או גלולות. היתרון בולט  במיוחד כשמדובר בנשים שאינן מקיימות יחסי מין סדירים.
מובן שהתקן זה מומלץ לנשים שאסורות בשימוש באמצעים אחרים למניעת הריון, מסיבות בריאותיות למשל. יתרון נוסף הוא ההגנה שהיא מעניקה לאישה בפני סרטן צוואר הרחם ודלקות בצוואר הרחם, ברחם ובחצוצרות.
ההגנה שהדיאפרגמה מספקת נגד מחלות מין הפוגעות בנרתיק אינה מושלמת ופחותה מזו של הקונדום. לנשים המשתמשות בדרך קבע בגלולות למניעת הריון מומלץ שיחזיקו ברשותן גם דיאפרגמה וקצף קוטל זרע, למקרה של שִכחה בנטילת הגלולה, או למקרה שהגלולות מאבדות מיעילותן כמו בתקופה שבה מקבלים אנטיביוטיקה מסוג מסוים או בזמן דלקת המעי.
מהו שיעור הבטיחות של הדיאפרגמה נגד הריון?
בשימוש נכון ובשילוב עם קצף קוטל זרע , ניתן להגיע לשיעור בטיחות גבוה, כאשר שיעור ההתעברות מגיע ל 3-4 הריונות בלבד לכ- 100 נשים במהלך שנה שלמה של שימוש. עם זאת שיעור ההגנה הממוצע המושג באמצעות הדואפרגמה הוא כ 94%.
לסיכום:
אנו מצויים כיום בתקופה שבה נוהרים בחזרה לשימוש באמצעי המניעה החוצצים, דוגמת הכובעון והדיאפרגמה, בעיקר עקב העלייה בשכיחות של מחלות המועברות באמצעות המגע המיני.
גם אם אין אמצעים אלו משמשים כאמצעי העיקרי למניעת הריון, רצוי לשלבם בשל יכולתם למנוע העברת מחלות מין.
לפיכך די שכיח לפגוש כיום בנשים הנוטלות גלולות למניעת הריון, ובד בבד הן משתמשות בקונדום או בדיאפרגמה וקצף.
כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע
באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,
אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים