הבדיקה הגניקולוגית הראשונה

אם בעבר היתה האישה פונה לראשונה לרופא הנשים בהריונה הראשון, ולרוב היה זה לאחר נישואיה, הרי כיום, שכיח ביותר למצוא נערות בנות 17-15, ואפילו צעירות יותר, המבקשות את עצת רופא הנשים.

מה מביא נערות אלו אל רופא הנשים?
בחלק מן המקרים, האמא היא זו אשר מאיצה בבתה לפנות לרופא, בהיותה מודאגת מבעיות כגון: אי הופעת הווסת הראשון או שיעור יתר על הפנים.
במקרים רבים אחרים, הנערות פונות בעצמן אל רופא הנשים, לעיתים קרובות ללא ידיעת הוריהן, ולרוב על מנת לקבל ייעוץ באשר לאמצעי מניעה נגד הריון. לפעמים סיבת הפניה של הנערות היא הרצון לסיים הריון בלתי מתוכנן ("לעשות הפלה").
מהן הסיבות הנפוצות לביקור אצל רופא נשים?
·          איחור בהופעת הווסת.
     ·          התפתחות מינית מוקדמת או מאוחרת.
     ·          אי סדירות במחזור.
     ·          כאב וסת.
     ·          אי הופעת וסת ראשון.
     ·          כאבי בטן תחתונה.
     ·          הריון.
     ·          אמצעים למניעת הריון.
     ·          שיעור יתר.
     ·          הפרשה נרתיקית.
     ·          יחסי מין – התייעצות.
     ·          חשד למחלת מין.
     ·          תלונות וסימנים המחשידים לגידול גינקולוגי ממאיר (כאבי בטן תחתונה, דימום לא סדיר, שינויים בהרגלי היציאה – שלשול ועצירות).
     ·          דלקות חוזרות בדרכי השתן.
     ·          טמפון נעלם.
מה עובר על הנערה לפני בואה לרופא הנשים?
תהיה הסיבה לפנייה לרופא אשר תהיה, ואפילו אם חברה טובה או האם מלווה את הנערה, לעיתים קרובות היא חוששת וחרדה מן המפגש עם הרופא. חששות אלו נובעים מהצורך להיבדק בעירום ומהעובדה שלראשונה אדם לא מוכר יגע בה ויבדוק את חלקי גופה האינטימיים ביותר.
יש להזכיר כי בגיל זה ישנה משמעות מיוחדת לכל מה שקשור במין ומובן כי קיימות גם התלבטויות כגון: האם הבדיקה מכאיבה? ואם הרופא יגלה בעיה כלשהי בגופה, האם יש לכך פתרון?
כאשר הנערה מגיעה ללא ידיעת הוריה, היא עלולה להיות מוטרדת במחשבות אם הרופא ישמור בסוד את דבר ביקורה אצלו, או אם היא תוכל לממן לבדה את עלות הבדיקה וההתייעצות. שאלות אלו ואחרות מביאות נערות רבות לדחיית ביקורן אצל רופא הנשים, לעיתים עד כדי פגיעה בבריאותן. חלק מאותן נערות שבכל זאת פונות לרופא, מלוות בחששות שבוודאי אינן תורמות להצלחת המפגש.
כיצד ניתן להקטין את החשש והחרדה לפני המפגש עם הרופא?
הצעד הראשון הוא בחירת הרופא. בחירת מוצלחת תיעשה לאחר התייעצות עם בעלות ניסיון. מובן שכדאי לקבל את עצת ההורים, אך באם הדבר נמנע – ניתן להתייעץ באחות בית הספר, באמא של חַבֵרה, או  בחברה שכבר התנסתה בכך ותדע להמליץ על רופא בעל גישה מתאימה לנערות.
לביקור הראשון אצל הרופא כדאי לבקש ליווי של אמא או של חברה. הדבר מקל ומועיל כשיש חברה בזמן ההמתנה לרופא ולעיתים אף בחדר עבודתו, בזמן הראיון ואפילו בזמן הבדיקה. אך לפעמים, אפילו כשהאם נלווית לביקור אצל הרופא, לא תמיד הנערה מעונינת בנוכחותה בחדר הבדיקה. מסיבה זו אנו נוהגים להציע לאם או לחברה להמתין מחוץ לחדר הבדיקה, אלא אם כן הנערה מתעקשת על נוכחותן.
האם חובה לעבור בדיקה גינקולוגית לפני יחסי המין הראשונים, כאשר באים לקבל מרשם לגלולות נגד הריון?
לא.
אין כל חובה ורוב הרופאים העובדים עם בני נוער והחוקרים מאשרים שאין כל תועלת בבדיקה גינקולוגית לפני תחילת יחסי מין על מנת לקבל מרשם לגלולה כולל לא בדיקת שד.
רבים מאיתנו רושמים גלולות לשנים שלשה חודשים, ללא בדיקה גופנית, ומציעים לנערה להגיע לבדיקה בתום זמן זה.
איך מתנהל המיפגש עם הרופא?
המפגש עם הרופא כולל שיחה, בדיקה גופנית, סיכום הממצאים וקביעת תוכנית.
שיחה
השלב הראשון מיועד להיכרות. בסדרת שאלות, הרופא מקבל תשובות מהנערה לגבי מצב בריאותה הכללית, מחלותיה בעבר, תולדות משפחתה ועוד. מומלץ, אם כן, להצטייד לקראת הפגישה במסמכים רפואיים ובסיכומי מחלות וניתוחים (במידה ויש כאלה).
כל התשובות נרשמות על ידי הרופא בגיליון רפואי אשר שמור עמו היטב ומהווה סוד רפואי. נערה הפונה לשם התאמת גלולות- או בשל כל סיבה אחרת, רשאית לבקש מן הרופא שלא יספר זאת אף להוריה וחזקה עליו שיעשה כרצונה. רצוי שקודם פגישתה עם הרופא תכין הנערה את שאלותיה, ועדיף לעשות זאת בכתב, היות שחלק מן השיחה עם הרופא מוקדש למתן תשובות והסברים לנושאים המעסיקים אותה, כמו: התפתחותה הגופנית, המינית והנפשית. תחושותיה,וכן הסברי הרופא לגבי ממצאיו בבדיקה והוראותיו והמלצותיו לעתיד.
הכנה לבדיקה
לפני ביצוע הבדיקה  נהוג להסביר לנערה איך היא מתנהלת ואף להראות לה את המכשירים השונים ודרך השימוש בהם אולם, לעיתים לא נדירות אנחנו מרגישים שהחשש מהבדיקה לא חלף ועל כן, אם אין המצב הרפואי חמור, אנו נוטים לדחות את ביצועה למפגש השני. הבדיקה מתבצעת לרוב  באגף נפרד בחדר הרופא. הנערה מסירה מאחורי הפרגוד את חלקי הלבוש התחתונים ומתיישבת על כסא הבדיקה כשהיא לבושה בבגדיה העליונים. נוח יותר ללבוש חלוק במקום הבגדים העליונים, או להשתמש ביריעת בד גדולה (סדין) לכיסוי פלג הגוף התחתון.
כסא הבדיקה הוא לרוב דו שימושי: הוא יכול לשמש ממש כמיטה, ואז הרגליים מונחות בהמשך הגוף, או לשמש ככיסא שאז הרגליים פשוקות לצדדים ומונחות על תומכים מיוחדים. הבדיקה הגופנית מתחילה באיזור הבטן, החזה, הלב, הראש והרגלים וכוללת מישוש האיברים השונים באזורים אלו. שלב זה של הבדיקה נעשה כאשר הנערה שוכבת על גבה ורגליה מושטות – צמודות לפנים. רק בהמשך, לצורך הבדיקה הגינקולוגית, הרגליים נפרשות לצדדים ויריעות הבד , או החלוק מכסים על פלג הגוף התחתון.
חשוב לדעת כי לפני הבדיקה הגופנית, יש לרוקן את שלפוחית השתן על מנת שניתן יהיה לבצע את הבדיקה. ניתן לנצל זאת לשם ביצוע בדיקת שתן.
לאחר שהרופא הכיר את הנערה, הוא מחליט אם הבדיקה הגינקולוגית תיעשה דרך פתח הנרתיק או דרך פי הטבעת. יש לדעת כי הרופא יכול ללמוד על המבנה ועל תקינותם של אברי המין הפנימיים גם באמצעות בדיקה דרך פי הטבעת . כשם שמוכנס לפתח זה מד חום, ניתן להכניס לתוכו אצבע אשר יכולה למשש את אברי המין. הבדיקה דרך פי הטבעת מתבצעת בעיקר כאשר הנערה עדיין בבתוליה.
אנו נוהגים לשאול את הנערה איזו בדיקה היא מעדיפה, לאחר שמסבירים את אופן ביצועה.
הבדיקה הגופנית
במידה והוסכם על בדיקה נרתיקית, הבדיקה נערכת בשני שלבים:
חלקה הראשון של הבדיקה הוא הסתכלות על הנרתיק ועל צוואר הרחם באמצעות מרחב (ספקולום). מכשיר זה, הנראה כמו מקור של ברווז מוכנס לנרתיק לאחר שמושחים אותו בקרם להקלת החדרתו. בתוך הנרתיק, הרופא מרחיב את המכשיר, על ידי הרחקת שפתותיו, ועל ידי כך הוא יכול לראות היטב את קירות הנרתיק וצוואר הרחם. קיימים מכשירים בגדלים שונים ולנערה הרופא מתאים מכשיר קטן יחסית. בשלב זה ניתן לקחת דגימות ריר והפרשה לבדיקת פטריות וחיידקים, או לגילוי מצבים טרום סרטניים (משטח על שם פאפ). מכשיר זה עשוי לרוב מחומר פלסטיק והוא חד פעמי וסטרילי. לאחר השימוש המכשיר נזרק לפח.
חלקה השני של הבדיקה קרוי בדיקה בימנואלית (בי שניים, מנואלית – ידנית) שפירושה בדיקה בשתי ידיים. שתי אצבעות יד אחת מוכנסות לנרתיק וכף היד השניה מונחת על בטן הנערה. באמצעות בדיקה זו, הרופא ממשש את איברי המין הפנימיים של הנערה וקובע את גודלם, מיקומם ותקינותם. בדרך זו ניתן למשש את צוואר הרחם, הרחם, השחלות והחצוצרות. מובן שניתן למשש רחם המכיל הריון, גידול בשחלה (כמו ציסטה) , או דלקת החצוצרה. הבדיקה הגינקולוגית, הכוללת את ההסתכלות באמצעות הספקולום ואת הבדיקה הבימנואלית קצרה, יחסית, ואורכת דקות ספורות.
כאשר אנחנו נשאלים מהו "המתכון" המומלץ לבדיקה גניקולוגית קלה ולא מכאיבה, אנו עונים שמומלץ לבצעה כמעט בסוף המפגש, לאחר שיחה עם הנערה אודותיה, אודות בני משפחתה ואודות החבר (אם קיים כזה) ולאחר הסבר מפורט לגבי הבדיקה עצמה. רק כאשר הנערה רגועה ובוטחת ברופא, הבדיקה הגינקולוגית ניתנת לביצוע בקלות יחסית.
כאשר קרום הבתולין סגור כמעט באופן מוחלט, ואין אפשרות להכניס את המרחב (ספקולום), ניתן להסתכל אל תוך הנרתיק באמצעות היסטרוסקופ, שהוא סיב אופטי בקוטר 3-5 מ"מ.
סיכום
לאחר הבדיקה, השיחה ממשיכה ובה הרופא מפרט את ממצאיו והמלצותיו ועונה לשאלות נוספות שהתעוררו אצל הנערה. בשלב זה ניתן לצרף את האם לשיחה ולענות גם על שאלותיה.
תוכנית לעתיד
כאשר הבדיקה היא שגרתית מומלץ לקבוע ביקור חוזר כעבור חצי שנה. כאשר העילה לביקור אצל הרופא היא בעיה אזי התוכנית תקבע בהתאם למהות הבעיה ולדרגת חומרתה.
טיפ
חלק מחברי ואנוכי מתנדבים באגודת דלת פתוחה – א.י.ת.כ.ם. – אגודה ישראלית לתכנון המשפחה. ניתן להגיע לאחת מתחנות הדלת הפתוחה, ללא תעודה מזהה וללא תשלום ולקבל יעוץ בכל נושא מיני כולל גלולות למניעת הריון, מחלות מין, איך לומר לא לבן/בת זוג, הריון לא רצוי וזהות מינית. ניתן בתחנה גם לעבור בדיקה גינקולוגית. התחנה בתל אביב נמצאת ברחוב רמב"ם 9 ומספר הטלפון הוא 5101511,2.
כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע
באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,
אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים