דלקוֹת בדרכי השתן בכלל ובהריון בפרט

זיהום בדרכי השתן עלול להשפיע לרעה לא רק על האישה אלא גם על העובר ואף לסכן את חייו.

מהו השתן וכיצד הוא נוצר?
בתהליך חילוף החומרים בגוף האדם  נוצרים חומרי פסולת המפונים באמצעות מערכת הדם אל הכליות ומשם מסולקים באמצעות השתן.
כתבה זו עוסקת בדלקות במערכת השתן הכוללת מספר חלקים:
 1. שופכה – צינור השתן-אורטרה
 2. טריגון
 3. שלפוחית השתן
 4. שופכנים-מובילי השתן – אורטרים
 5. כליות
נשים פגיעות מגברים ולדוגמא אחת מכל שלוש נשים תלקה בדלקת בשלפוחית השתן לפחות פעם אחת בחייה.
מבנה מערכת השתן של האישה
שלפוחית השתן של האישה נמצאת קדמית לקיר הקדמי של הנרתיק, ממש מאחורי עצם החיק. ממנה יוצא צינור השתן (שופכה) הנפתח אל קידמת אבר המין של האישה, במרחק של סנטימטרים ספורים מפתח הנרתיק.
השופכנים- צינורות המחברים בין הכליות ושלפוחית השתן, מובילים את השתן מהכליות אל תוך שלפוחית השתן ונפתחים בחלקו העליון של הטריגון.
הטריגון הוא משולש בגודל מספר מילימטרים המתהווה משני פתחי השופכנים ופית האורטרה.
אורך השופכה אצל האישה הוא כ- 3 – 4 ס"מ, ואילו אצל הגבר אורכו 17 – 20 ס"מ וזו אחת הסיבות שנשים לוקות בדלקות בדרכי השתן יותר מגברים.
הגורמים לדלקות בדרכי השתן
דלקת בדרכי השתן שכיחה יותר בנשים מאשר בגברים בשל הסיבות הבאות:
 • השופכה הקצרה אצל נשים מאפשרת לחיידקים הנמצאים באיזור להיכנס ביתר קלות אל תוך שלפוחית השתן. מרבית הדלקות בדרכי השתן נובעות מחיידקי המעי ובייחוד מהזנים: Escherichia coli, Klebsiella ו- Enterobacter.
 • בזמן יחסי מין פי השופכה חשוף הן להפרשות הכוללות חיידקים והן לחיכוך ולכן יש הגדלת שכיחות הדלקות אחרי יחסי מין.
 • הימצאות חיידקים באופן קבוע וטבעי בנרתיק ובפי הטבעת והקרבה של שני אלו אל פי השופכה עוזרת אף היא לחדירת חיידקים אל תוך שלפוחית השתן.
 • היגיינה לא נכונה בניקוי פי הטבעת גם גורמת לשכיחות גבוהה יותר של דלקות מערכת השתן בנשים.  ראוי לציין שדרך הניקוי הנכונה היא בתנועה של היד מלפנים לאחור. ניקוי בדרך הפוכה – בתנועה מאחור לפנים – מקרב צואה עשירת חיידקים אל פתח הנרתיק ואל פתח השופכה.
 • במהלך יציאת ראש התינוק בלידה נוצר לחץ רב על דפנות שלפוחית השתן ולעיתים נגרמים סדקים ושפשופים קלים ברירית המצפה אותה מבפנים. זוהי סיבה נוספת הן לדלקת בדרכי השתן והן לצריבה ולתכיפות במתן שתן.
סוגי הדלקות במערכת השתן על פי האיבר הנפגע
 1. דלקת בשלפוחית השתן [ציסטיטיס CYSTITIS]
  מתבטאת לרוב בצריבה, בכאב, בתכיפות ובדחיפות במתן שתן. לעתים לא שכיחות יש חום ונדיר חום גבוה. נדיר שמופיע דם בשתן. האבחנה נעשית באמצעות תרבית שתן. תן הנלקחת באופן סטרילי. זיהום שתן משמעותי מוגדר כצמיחה של למעלה מ-100,000 מושבות חיידקים, וחומרתו משתנה.
 2. דלקת שלפוחית השתן ללא תלונות [ציסטיטיס CYSTITIS ASYMPTHOMATIC]
  גם במקרה זה החיידקים חודרים לשלפוחית השתן וניתנים לאיתור בתרבית שתן. אולם, בניגוד לצורה הראשונה, במקרה זה אין האישה חשה בהם. העדר התחושות והתלונות אינו מפחית מחומרת הדלקת. לעתים קרובות מוצאים בתרבית כמות חיידקים קטנה מ 100,000 חיידקים.
 3. דלקת שלפוחית שתן בעקבות יחסי מין תכופים [HONEYMOON CYSTITIS]
  לעיתים מופיעים כאב וצריבה בשתן מיד לאחר קיום יחסי מין (בניגוד לדלקת השלפוחית המופיעה 36 – 72 שעות מאוחר יותר). הרקע לתלונות אלו היא החבלה הפיזית הנגרמת לשופכה בעת המשגל כתוצאה מחיכוך הפין בנרתיק הדוק או יבש מדי או בשל יחסי מין בתכיפות גבוהה מהרגיל.
 4. דלקת השופכה [אורטריטיס URTHRITIS]
  מתבטאת בתכיפות ובצריבה במתן שתן. לרוב התרבית לחיידקים הרגילים היא שלילית. דלקת זאת נגרמת לעתים קרובות ע"י זיבה, כלמידיה, מיקופלסמה ואוראופלסמה. בבדיקת שתן כללית אין כדוריות לבנות.
 5. דלקת הטריגון [טריגוניטיס TRIGONITIS]
  מתבטאת בתכיפות ובצריבה במתן שתן. לרוב התרבית לחיידקים הרגילים היא שלילית. דלקת זאת נגרמת לעתים קרובות ע"י כלמידיה, מיקופלסמה ואוראופלסמה. בבדיקת שתן כללית יש כדוריות לבנות.דלקת זאת גם שכיחה בקרב נשים לאחר ירידה משמעותית ביצור האסטרוגן ע"י השחלות.טיפול מקומי באסטרוגן התוך הנרתיק מועיל.
 6. דלקת בכליות  [NEPHRITIS]
  מתבטאת בחום גבוה וצמרמורות, ובכאב באזור המותניים. בבדיקה, קיימת רגישות עזה למכה באזור המותניים והגב התחתון. השתן עשוי להיות כהה.
לפני  שמתחילים בטיפול , חשוב ביותר לבצע בדיקת שתן לתרבית ובדיקת שתן כללית. השתן נלקח בזמן ההשתנה, באמצע הזרם, אחר שהפות ופיית השופכה נרחצים היטב בסבון ובמים.
אבחנה של זיהומים בדרכי השתן
לאחר שיחה ובדיקה גופנית מזמין הרופא בדיקות מעבדה: שתן לכללית ושתן לתרבית:
במקרים של דלקות חוזרות בדרכי השתן הרופא עשוי להמליץ על בדיקת אולטרהסאונד ולעתים גם בדיקת IVP. בדיקה זו הינה צילום רנטגן שנעשה בעזרת חומר ניגוד, של כל מערכת השתן.  במידה וכל הבדיקות הללו לא גילו אבחנה שתסביר את דלקת השתן, תתבצע בדיקת ציסטוסקופיה בה נבדקת שלפוחית השתן בעזרת סיב אופטי.
הטיפול בדלקות בדרכי השתן
אנטיביוטיקה תינתן לרוב עוד לפני קבלת התשובה של תרבית השתן בהסתמך על תשובת השתן לכללית שכבר כנראה תרמז על דלקת שלפוחית השתן. לעתים יהיה צורך גם במשכך כאבים כמו סדורל הצובע את השתן באדום כתום.
ניתן להקל על הסימפטומים של הדלקת ולזרז את החלמתה על ידי שתיית נוזלים מרובה אשר מסייעת לשטוף את החיידקים משלפוחית השתן. הגברת חומציות השתן עוזרת להקל על תחושת הצריבה והכאבים הנגרמים בעקבות הדלקת, זאת ניתן לעשות על ידי שתיית כמויות גדולות של מיצי פירות חמוצים, ביקר חמוציות, אוכמניות וירקות ירוקים כמו פטרוזיליה ושמיר.
במקרים של דלקות חוזרות ונשנות, יש לברר את הבאים:
 1. מנהגי ההיגיינה
 2. האם נלקחה האנטיביוטיקה כנדרש
 3. מנהגי האישות
 4. האם יש דלקת צואר הרחם
 5. האם יש סוכרת
 6. האם יש מום או אבן בדרכי השתן
 7. סביב גיל המעבר עם הירידה בראמת הורמון האסטרוגן

טיפול ומניעה באמצעות תזונה וצמחי מרפא:

תזונה נכונה:
 1. שתיה של 2-3 ליטר ליום
 2. צריכת סיבים תזונתיים,הנמצאים בשפע בפחמימות מורכבות ובירקות בעלי עלים ירוקים.
 3. צריכת מזונות בעלי יחס גבוה של מגנזיום לעומת סידן, כגון: שעורה, תירס, כוסמת, שיפון, סויה, שיבולת שועל, אורז חום, בננה, שעועית ותפוחי אדמה.
 4. הקטנת צריכת מוצרי חלב
 5. הקטנת צריכת פחמימות פשוטות
 6. הקטנת צריכת מזונות העשירים בפורינים, כמו: בשר, עופות, דגים, שמרים וחומוס.
צמחי מרפא הפועלים על דרכי השתן:
אבגר צהוב – Agrimonia: משתן, טוב נגד טפילים ובקטריות, מייבש ומכווץ, מצוין נגד דימום במערכת השתן, בכבד וברחם.
אבפטוריון – Eupatorium: משתן, מרפא זיהומים עקשניים, טוב נגד אבנים וחול בדרכי השתן,  טוב נגד תסמיני הגדלת בלוטת הערמונית וכן מוריד חום, ממריץ ומגביר הזעה.
אגרופירון זוחל – Elymuspepeus Agropyrom: משתן חזק ומטהר, מגביר תפוקת שתן מהכליות, "אנטיביוטי", טוב לבעיות כאבים בדרכי השתן, נגד בעיות של אבני כליות ודלקת הערמונית. מסלק חום וליחה.
אפנס – פטרוזליה – Persley piert – Aphanes Arvensis: משתן, מרגיע את דרכי השתן, שובר אבנים בכליות ושלפוחיות, מווסת נוזלים.
בוכו – Buchu: מגביר השתנה, אנטי דלקתי, מחטא את דרכי השתן,  יעיל נגד דלקות חוזרות ונשנות אך אסור לשימוש בזיהומי כליות.
ביטולה – Betula Pandula – Silver Brich: אנטי דלקתי, מכווץ, מגביר ייצור שתן, מחטא את דרכי השתן, מסלק עודפי נוזלים,  טוב נגד אבנים בכליות ואנטיראומטי.
דקורית – שן הארי – Burduck: נגד דלקת בשלפוחית השתן, משתן, "אנטיבקטריאלי", מגביר ייצור שתן וכמו כן, אנטי ראומטי, ממריץ פעולת מעיים, מעורר תאבון.
ילקוט הרועים – Shepherds Purse: מחטא את דרכי השתן, משתן קל, טוב נגד דלקות בדרי השתן. טיפול באבנים בכליה. טוב נגד לחץ דם גבוה, דפיקות לב ומונע דימום.
כרפס ריחני – סלרי – Apium Graveoleus: ממריץ עדין, מזין ומחזק מצבי חולשה, מעורר הפרשת חומצת שתן. טוב נגד פטריות, רעלים, יעיל בפודגרה וכן נגד חול ואבנים בדרכי השתן.
לחך – Plantain: מרגיע, מכווץ ומשתן, מטפל בזיהומים בדרכי השתן ובדלקת השלפוחית, טוב נגד אבנים בכליות, דלקת הערמונית, נגד טחורים, מרגיע מעיים וטוב כנגד עצירות כרונית וכן שלשול.
סבקה זיפנית – Cleavers: מגביר יצור שתן, מכווץ, ממריץ ניקוז ונוזלים, טוב לזיהומי דרכי השתן, לאבני כליה ולדלקות בדרכי השתן, מנקה את הדם וכן טוב כנגד לפצעים ודלקות כלליות.
סירפד – Urtica Diolca: מעודד הפרשת שתן, מסלק חומרי פסולת מן הגוף, מטהר הגוף מרעלים, מסייע בסילוק חומצות שתן, מסייע בהמסת אבני כליות, מקור עשיר לברזל, אשלגן וגופרית.
ענבי הדוב – Arcolstaphylos: מחטא את דרכי השתן, מגביר מתן שתן, אנטי-ספטי, יעיל ביותר במקרי בשל שתן חומצתי. מונע דלקות כרוניות של דרכי השתן. חומר חיטוי חזק לכליות. במינונים גבוהים עלול לגרום בחילה.
ערער מצוי – Juniperus Communis: מחטא את דרכי השתן, יעיל בסילוק פסולת חומצית, משתן, טוב נגד זיהומים בדרכי השתן, יש להיזהר מאוד באנשים עם מחלות כליות.
שבטבט גדול – Equiseturn Arvense: מכווץ, אנטי דלקתי, טוב בבעיות בדרכי השתן ובבלוטת הערמונית, מסייע בעצירת הרטבה לילית וכן בבעיות עור.
מועילים באופן כללי: אכיניצאה, בבונג וויטמין C.
כיצד ניתן למנוע הופעה של דלקות בדרכי השתן
 1. להקפיד על עקרונות התזונה הרשומים למעלה
 2. להקפיד על היגיינה אישית וניגוב בכוון הנכון מלפנים לאחור
 3. להקפיד על לבוש תחתון אוורירי מכותנה ולא מחומרים סינטטיים, המעודדים התרבות חיידקים
 4. להקפיד על "נוהל יחסי מין": להתרוקן לפני יחסי מין ולשתות כוס מים. ולהתרוקן אחרי יחסי המין. במקרי דלקת שתן חוזרת ונישנית יש לשקול נטילת טבלית אנטיביוטיקה סביב יחסי המין
דלקות בדרכי השתן בהריון
דלקת שלפוחית השתן בהריון עלולה לסכן הן את המשך ההריון והן את העובר. כאשר ישנם סימנים וסימפטומים הבעיה קטנה יותר כי האבחנה והטיפול נעשים בזמן. הבעיה עם דלקת שלפוחית שתן בלתי מורגשת היא בסיכון להתפתחות דלקת כליות ללא אזהרה מוקדמת. זו הסיבה לחשיבות בדיקות שתן בתדירות גבוהה ותרביות שתן 2-3 פעמים בהריון. הסיכונים בדלקת שלפוחית השתן ודלקת כליות בהמשך הם:
 • שכיחות מוגברת של רעלת הריון
 • ירידת מים
 • צירים ולידה מוקדמת
 • פיגור בגדילה תוך רחמית
 • מוות עוברי
דלקת בדרכי השתן בהריון מוגדרת ע"י נוכחות חיידקים מזן אחד בכמות מעל 100,000 חיידקים בסמ"ק. לאור כל האמור לעיל קיימות  3 דרגות חומרה של דלקת במערכת השתן:
 1. דלקת שלפוחית שתן בלתי מורגשת- Asymptomatic bacteriuria
  הדרגה הקלה ביותר מתבטאת בבדיקת תרבית שתן חיובית ללא כל תלונות. שכיחות דלקת זאת היא ב- 2-7% מכלל ההריונות. ללא טיפול – מצב זה יכול להחמיר ב- 25% מהמקרים עד לצורה הקשה של דלקת הכליות.
 2. דלקת שלפוחית השתן – Cystitis
  מתבטאת בדחיפות, תכיפות וצריבה במתן השתן בנוסף לתרבית שתן חיובית. שכיחות דלקת זאת היא כ5-7% מכלל ההריונות.
 3. דלקת כליות – Pyelonephritis
  בטויי דלקת זאת הם: רגישות מותנית, צמרמורות וחום גבוה, בנוסף לתכיפות ולצריבה ולכאב במתן שתן. שכיחות דלקת הכליות היא  2% מכלל הנשים בהריון. ב- 15% מהמקרים יימצאו גם חיידקים בדם. דלקת זאת  שכיחה יותר במחצית השנייה של ההיריון ויותר בצד ימין. בצורתה הקשה יכולה לגרום לסיבוכים אימהיים המתבטאים בכשל נשימתי, אנמיה, פגיעה בתפקוד כלייתי וזיהום כלל מערכתי, ולסיבוכים עובריים כדוגמת לידות מוקדמות ומשקלי לידה נמוכים.
צירים מוקדמים – Pre-Mature Contractions:
כאמור סיבוך זה עלול לנבוע מדלקת בדרכי השתן. התאוריה אומרת שזיהום בדרכי השתן חודר בדרך כל שהיא אל תוך חלל הרחם ולעתים קרובות לאחר ירידת מים. הזיהום משפעל את מערכת הפרוסטגלנדינים לגרימת צירים ולהרחבת ולפתיחת הצואר.
אישה עם ירידת מים מוקדמת נמצאת באשפוז ומעקב חום צמוד, מוניטור לעובר, אנטיביוטיקה מניעתי. בודקים כמה מים נשארו, כל יום בודקים אם יש צורך ליילד על מנת לא לגרום לנזקים לעובר.
לסיכום
דלקות בדרכי השתן הן שכיחות בנשים בכלל ובנשים הרות בפרט. חשוב לבדוק את השתן בתדירות גבוהה במהלך ההריון ולבצע לפחות 2-3 תרביות שתן. אבחון וטיפול מהירים מבטיחים המשך הריון מוצלח ולידה במועד של תינוק בריא.
כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע
באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,
אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים
וורדפרס ‹שגיאה

אירעה שגיאה קריטית באתר שלך.

מידע נוסף על ניפוי תקלות בוורדפרס.