גישה חדשה לטיפול בדלקת שלפוחית שתן חריפה בנשים שלא בהריון

אחת התלונות השכיחות בקרב נשים היא צריבה בעת מתן שתן. לעתים, הצריבה מלווה גם בכאב, בצורך להתרוקן בתכיפות ובדחיפות – בכל התופעות שנימנו, או בחלקן.

מדוע נשים סובלות יותר מגברים מדלקת במערכת השתן?
נשים הסובלות יותר מגברים מדלקת שלפוחית השתן, בשל צינור שתן קצר יותר, קרבת הפתח של צינור השתן לנרתיק ולפי הטבעת, הלידות החוזרות, והפסקת ייצור ההורמונים המיניים על ידי השחלות סמוך לגיל המעבר. אוסף סיבות אלו מביא גם לעליה בשכיחות הדלקת ככל שגילה של האשה מתקדם יותר.
מהו מבנה מערכת השתן של האישה?
שלפוחית השתן של האשה נמצאת סמוך לקיר הקדמי של הנרתיק, ממש מאחורי עצם החיק, וממנה יוצא צינור השתן (שופכה) הנפתח אל קידמת אבר המין של האשה, במרחק של סנטימטרים ספורים מפתח הנרתיק.
אזור השופכה אצל האשה הוא כ 3-4 ס"מ, ואילו אצל הגבר אורכו 17-20 ס"מ.
נוסף לשופכה ולשלפוחית השתן, דרכי השתן מורכבים משני שופכנים, שכל אחד מהם מנקז כליה מכל צד של הגוף. אלה מובילים את השתן אל תוך שלפוחית השתן.
מהם הגורמים המעודדים התפתחות דלקת במערכת השתן אצל נשים?
  ×         הבדל משמעותי זה באורך השופכה מביא לכך שחיידקים החודרים לקצה הצינור יכולים להגיע ביתר קלות לשלפוחיות השתן של האשה.
  ×         הנוכחות המתמדת של חיידקים באיזור, וסמיכות פי השופכה לפתח הנרתיק ולפי הטבעת, מעודדות אף הן פלישת חיידקים אל תוך שלפוחית השתן. תרומה נוספת לחדירת חיידקים לשלפוחית ניתנת בעת קיום יחסי מין, שהרי החיכוך מביא את החיידקים ממש אל תוך השופכה.
  ×         היגיינה לא נכונה בניקוי פי הטבעת מוסיפה לחומרת התופעה ולתדירותה הרבה. דרך הניקוי הנכונה היא בתנועה של היד מלפנים לאחור. ניקוי בדרך הפוכה – בתנועה מאחור לפנים – מקרב צואה עשירת חיידקים אל פתח הנרתיק (וגורם להפרשות נרתיקיות), וכן אל פתח השופכה.
  ×         תהליך הלידה גורם לחץ רב על דפנות שלפוחית השתן, ולעיתים נגרמים סדקים ושפשופים קלים ברירית המצפה אותה מבפנים, וזו הסיבה לצריבה ולדלקת השתן המתפתחת ממש לאחר הלידה.
  ×         דלקת שלפוחית השתן שכיחה לאחר החתונה, בירח הדבש, ונובעת מיחסי מין תכופים הגורמים לחיכוך וגירוי המקום ולדחיקת חיידקים מסביבות הפות לתוך פיית השופכה ואל השלפוחית. דלקת כזאת מתפתחת בד"כ 36-72 שעות לאחר קיום יחסי המין. זהו גם המנגנון להיווצרות דלקת לאחר קיום יחסי מין שלא בתקופת ירח הדבש. לא ברור מדוע חלק מן הנשים לוקות בה פעמים חוזרות, ואילו אחרות עמידות בפניה.
אלו סוגי דלקות קורות במערכת השתן?
ניתן לסווג את הדלקת בדרכי השתן על פי מיקומה ואופייה:
א.      דלקת בשלפוחית השתן [ציסטיטיס CYSTITIS] – המתבטאת לרוב בצריבה, בכאב, בתכיפות ובדחיפות במתן שתן. בדרך כלל , מחלה זו אינה מלווה בחום גבוה ולרוב ניתן לאבחנה באמצעות תרבית שתן הנלקחת באופן סטרילי. לעיתים רחוקות השתן דמי.
ב.      דלקת בכליות – מתבטאת בחום גבוה וצמרמורות, ובכאב באיזור המותניים, בבדיקה, קיימת רגישות עזה למכה באיזור המותניים והגב התחתון.
ג.        דלקת שלפוחית השתן ללא תלונות [ציסטיטיס CYSTITIS] –  גם במקרה זה החיידקים חודרים לשלפוחית השתן וניתנים לאיתור בתרבית שתן. אולם, בניגוד לצורה הראשונה, במקרה זה אין האשה חשה בהם והיא איננה מתלוננת על אי נוחות כלשהי, כגון צריבה.
ד.       דלקת השופכה [אורטריטיס URTHRITIS] – מתבטאת בצריבה במתן שתן, אם כי החיידקים נמצאים בשופכה ולא בשלפוחית עצמה. הדלקת השכיחה ביותר היא דלקת שלפוחית השתן, בין אם היא מלווה בתלונות או בלעדיהן וכן דלקת השופכה.
ה.      דלקת הטריגון [טריגוניטיס TRIGONITIS] – מתבטאת בתכיפות במתן שתן ולעתים בצריבה. ברוב המקרים נוצרת תחושה של צורך לתת שתן אך בפועל לא יוצא שתן.
כיצד ניתן למנוע ולטפל בדלקת שלפוחית השתן?
אחת הדרכים להימנע מדלקת זו היא על ידי שינוי תנוחה בעת קיום יחסי מין. התנוחה שבה האשה על גבה והגבר רוכן מעליה קשורה בשכיחות גבוהה יותר של דלקת זו.
דרכים נוספות להימנע מדלקת זו הן שתייה מרובה וריקון שלפוחית השתן לפני ואחרי המשגל. העדר שתן בשלפוחית מונע תנאים נוחים לרביית החיידקים.
במקרה של דלקת שלפוחית חוזרת ניתן להיעזר גם באנטיביוטיקה, אך מובן, כי יש להתייעץ על כך עם הרופא.
האם צריבה במתן שתן פרושה תמיד דלקת זיהומית, חיידקית, בשלפוחית השתן?
לא תמיד כאבים, או צריבה בזמן ההשתנה פירושם דלקת השלפוחית. כל גירוי אחר באיזור יכול להביא לתמונה דומה.
כבר ציינו קודם את דלקת השופכה האופיינית לזיבה (גונוראה) אך ישנם חיידקים נוספים המבכרים להשתכן בשופכה ולגרום בה דלקת.
לעיתים מופיעים כאב וצריבה בשתן מיד לאחר קיום יחסי מין (בניגוד לדלקת השלפוחית המופיעה 36-72 שעות מאוחר יותר). הרקע לתלונות אלו היא החבלה הפיזית הנגרמת לשופכה בעת המשגל כתוצאה מחיכוך הפין בנרתיק הדוק או יבש מדי.
אשה בתקופה שלאחר הפסקת הווסת פגיעה במיוחד לחבלה בעת קיום יחסי מין ובדרך כלל היא נוטה יותר לתלונות של צריבה וכאב במתן שתן, ואפילו דימום בשתן, בגלל דלקת כרונית של דפנות השופכה, השלפוחית, או שניהם בשל חוסר באסטרוגן. טיפול באסטרוגן באשה כזו, בכדורים או בקרמים לנרתיק , יכול בהחלט להועיל.
לפני  שמתחילים בטיפול , חשוב ביותר לבצע בדיקת שתן לתרבית. השתן נלקח בזמן ההשתנה, באמצע הזרם, אחר שהפות ופיית השופכה נרחצים היטב בסבון ובמים.
מה ניתן לעשות במקרים של דלקת שלפוחית שתן חוזרת?
במידה והאשה סובלת מדלקות חוזרות ונישנות, יש לברר היטב אם היא נטלה כמצווה את הטיפול האנטיביוטי, ואם זהו הטיפול המתאים על פי תוצאות בדיקת המעבדה. כמו כן, יש לברר את מינהגי ההגיינה ונוהגי האישות של האשה, ולשנותם בהתאם לצורך. במידה והדלקת ממשיכה לפקוד את האשה, ושוללים את מחלת הסוכרת (שגם היא גורם מסייע להתפתחות הדלקת), יש לבצע בדיקת רנטגן של דרכי השתן באמצעות הזרקת חומר לווריד (IVP). בדיקה זו מסייעת לגילוי מומים או אבנים במערכת השתן היכולים להוות מקור לזיהום .
מה קורה בהריון?
לדלקת שלפוחית השתן משמעות רבה בהריון. בקצרה נזכיר שהיא מחייבת אבחנה מוקדמת וטיפול תוקפני על מנת שהדלקת לא תתפשט לכליות וכן על מנת להקטין את סיבוכיה , ביניהם – שכיחות מוגברת של רעלת הריון, ירידת מים, צירים ולידה מוקדמת, פיגור בגדילה תוך רחמית ועד מוות עוברי.
תרומת רופא הנשים להחלמה של האישה מדלקת שלפוחית השתן
צריבה במתן שתן איננה תלונה האופיינית רק לדלקת שלפחית השתן, אלא נוגעת גם לאברי המין של האשה – הן מבחינה אנטומית והן מבחינה תפקודית. התייעצות ברופא נשים במצבים אלו יכולה להביא לפתרון מהיר של הבעיה.

סטטיסטיקה
מתוך כלל הבוגרים מעל גיל 20 הסובלים מדלקת חריפה של שלפוחית השתן, למעלה מ 80% הן נשים. מעריכים ש 11% מכלל נשות ארה"ב מדווחות פעם בשנה על דלקת בדרכי השתן, דלקת שמאושרת ע"י רופא, ולכל אורך חייה סיכויי אישה ללקות בדלקת זאת הם 60%. 3-5% מכלל הנשים עוברות דלקת שלפוחית שתן חוזרת.
לאור שכיחות כה גבוהה חשוב להכיר דרכי אבחון וטיפול נכונים תוך התחשבות בעמידות מתפתחת של אורגניזמים כנגד תכשירי אנטיביוטיקה.
קטע זה של הכתבה עוסק באבחון, בטיפול ובמניעה של דלקת חיידקית חריפה, בלתי מסובכת, של שלפוחית השתן  בנשים שאינן בהריון [uncomplicated acute bacterial cystitis and acute bacterial pyelonephritis]
קטע זה של הכתבה אינו עוסק בדלקת שתן מסובכות כמו אלו באנשים עם סוכרת, בעיה אנטומית בכליות, ניתוחים בעבר במערכת השתן, היסטוריה של אבנים במערכת השתן, קטטר בשופכה, נזקים בחוט השדרה, הריון או מצבים של לקוי במערכת החיסונית
[diabetes mellitus, abnormal anatomy, previous urologic surgery, a history of kidney stones, an indwelling urinary catheter, spinal cord injury, immunocompromise, or pregnancy]
סימפטומטולוגיה
דלקת חיידקית חריפה של שלפוחית השתן מתבטאת בד"כ בצריבה במתן שתן, תכיפות ודחיפות במתן שתן, כאב או לחץ בשיפולי הבטן התחתונה ונדיר שתן דמי וחום.
התלונות של דלקת חריפה של השופכה מחיידקי הזיבה או מחיידקי הכלמידיה או מנגיפי ההרפס [Neisseria gonorrhoeae or Chlamydia trachomatis infection, or genital herpes simplex virus type 1 and herpes simplex virus type 2 ] עשויות להיות דומות ויש לשלול מצבים אלו.
דלקת דרכי שתן עליונות או דלקת חריפה של אגני הכליות [Upper UTI or acute pyelonephritis] מתבטאות לעתים קרובות בחום, צמרמורות, כאב במותניים ודרגות משתנות של צריבה, דחיפות ותכיפות במתן שתן.
להלן המלצות במצבים הבאים:
• בנשים לא הרות בתקופת הפריון, ללא מצבים מיוחדים, אין צורך – לא בבדיקת סקר ולא בטיפול במקרה של חיידקים במערכת השתן אשר אינם מורגשים [asymptomatic bacteriuria]
• יש לשנות את הטיפול האנטיביוטי אם למעלה מ 20% מהחיידקים עמידים בפניה.
• נשים עם דלקת חריפה של אגני הכליות [acute pyelonephritis] יטופלו במשך 14 יום באנטיביוטיקה.
• במקרי דלקת חיידקית חריפה לא מסובכת של שלפוחית השתן – נשים בכל הגילאים תקבלנה טיפול אנטיביוטי למשך 3 ימים.
• אין צורך בתרבית שתן לטיפול הראשוני של דלקת שלפוחית שתן כשבבדיקת השתן יש כדוריות לבנות או חיידקים או שניהם.
• לטיפול במקרי דלקת חיידקית חריפה לא מסובכת של שלפוחית השתן עדיפים הטיפולים האנטיביוטיים הרשומים למטה על פני תכשירי אנטיביוטיקה מורכבים וחדשניים כמו בטה לקמז הכוללים צפלוספורינים ואמוקסיצילין.
• במקרי דלקת שתן המלווה בתלונות ניתן לבסס את האבחנה על סמך 1,000 ועד 10,000 חיידקים למיליליטר ולא עוד רק על סמך 100,000 חיידקים ומעלה.
טיפול
לטיפול במקרי דלקת חיידקית חריפה לא מסובכת של שלפוחית השתן עדיפים הטיפולים האנטיביוטיים כלהלן:
• רספרים פורטה [Trimethoprim–sulfamethoxazole] [160 mg trimethoprim 800 mg sulfamethoxazole]  במינון 1 טבליה פעמיים ביום למשך 3 ימים. תופעות לואי עלולות לכלול חום, פריחה, רגישות בעינים לאור, ירידה במספר כדוריות לבנות [נויטרופילים], ירידה במספר טסיות [טרומבוציטים], בחילה והקאות, גרד, כאבי ראש, נפיחות במפרקים, נפיחויות בעור ונמק בעור.
• ציפרופלוקססין [Ciprofloxacin] [ציפרודקס, ציפרוגיס, ציפרוקסין] 250 מ"ג פעמיים ביום ל 3 ימים, לבופלוקססין [levofloxacin]  [לבו, טבניק]  250 מ"ג פעם ביום ל 3 ימים, נורפלוקססין [norfloxacin]   [אפירול]  400 מ"ג פעמיים ביום ל 3 ימים. תופעות לואי עלולות לכלול פריחה, בלבול, התכווצויות, חוסר שקט, כאבי ראש, ירידה או עליה ברמת הסוכר בדם וקרע בגיד אכילס (מעל לגיל 60).
• ניטרופורנטואין [Nitrofurantoin] [מקרודנטין, אובמין] 100 מ"ג 4 פעמים ביום ל 7 ימים. תופעות לואי עלולות לכלול חוסר תיאבון, בחילה והקאות, דלקת כבד, אנמיה המוליטית ותגובות ריאתיות.
• פוזומיצין טרומתאמין [Fosfomycin tromethamine] [מונורול] מנה חד פעמית של 3 גרם [אבקה]. תופעות לואי עלולות לכלול שלשול, פריחה, בחילה והקאות.
שיעור הצלחת הטיפול האנטיביוטי במתכונת הנ"ל של 3 ימים גבוהה מ 90%, כשאר הצלחת הטיפול ברספרים עוברת את ה 94%. עם זאת באיזורים בהם נצפית עמידות של כ 20% מהחיידקים לאנטיביוטיקה מסוימת ראוי לבחור באחרת.
טיפול אנטיביוטי מניעתי
אצל נשים הסובלות מדלקת חוזרת של שלפוחית השתן יש לשקול מתן מניעתי, רציף, יומיומי של אנטיביוטיקה ולשיטה זאת מיוחסת הצלחה במניעת זיהומים חוזרים בשיעור של למעלה מ 95%.
טיפול מניעתי מתאים כולל כדור כל יום של אובמין [מקרודנטין], ציפרודקס, רספרים פורטה, או כל כדור אחר המופיע ברשימה דלעיל. יש להעריך מחדש הצורך בטיפול זה לאחר 6-12 חודשי טיפול.
במקרים שבהם הטיפול אינו מועיל יש לעשות אולטרהסאונד של הכליות ומערכת השתן ולעתים פיילוגרפיה תוך ורידית [IVP].
כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע
באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,
אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים
וורדפרס ‹שגיאה

אירעה שגיאה קריטית באתר שלך.

מידע נוסף על ניפוי תקלות בוורדפרס.