גיל המעבר – שאלות שכיחות

אספתי מספר שאלות שכיחות ועניתי עליהן על פי המאמרים המעודכנים ביותר שפורסמו עד כה.

האם הטיפול בהורמונים תחליפיים גורם להשמנה?
לא נכון. הוכח שגורם הסיכון העיקרי לעלייה במשקל הוא הגיל   כשלעצמו והשנויים ההורמונלים החלים עקב כך. נשים הנוטלות טיפול הורמונלי תחליפי עולות פחות במשקל מנשים ללא טיפול. עם זאת צריך לזכור כי הורמון הפרוגסטגן עלול לגרום לאגירת נוזלים. לכן צריך להתאים אישית לכל אחד את המינון ואת סוג ההורמון התחליפי.
האם סרטן השד הוא גורם המוות העיקרי בנשים?
לא נכון. סיבת המוות העיקרית אצל נשים לאחר גיל המעבר היא מחלת לב (45%). סרטן השד הוא גורם המות אצל ארבעה אחוזים מהנשים, הגם ששכיחותו בגילאים 40-60 היא 1 ל 8-9 נשים.
האם הורמונים גורמים לסרטן?
כן ולא. במחקר גדול שהתפרסם ביולי 2002 בעיתון הרפואי JAMA על 16,608 נשים שקיבלו טיפול הורמונלי תחליפי נמצה עליה של 26% בשכיחות של סרטן שד. על אף האמור לעיל, אין עלייה בסיכון למוות מסרטן השד אצל נשים המטופלות בטיפול הורמונלי תחליפי (אולי בזכות הגילוי המוקדם אצל נשים מטופלות, הנמצאות במעקב רפואי רצוף).
לעומת זאת, באותו מחקר נמצאה ירידה בסרטן המעי הגס ב 335 והעדר השפעה על התפתחות סרטן רירית הרחם וסרטן הריאות.
האם גיל המעבר מתחיל בגיל חמישים?
לא מדויק. אין גיל קבוע, אצל כל אשה זה בגיל אחר. עקרונית, לקראת סוף שנות הארבעים מתחיל גיל המעבר, הכרוך בירידה בפעילות השחלתית. אבל יש נשים שהתהליך מתחיל אצלן הרבה יותר מוקדם או יותר מאוחר. קורה, אם כי לעיתים נדירות, שהפסקת הפעילות השחלתית מתרחשת אצל נשים בגיל 35, ויש נשים (מעטות מאוד) שההפסקה המוחלטת מתרחש אצלן בגיל 60.
האם הורמונים אסורים לנשים עם גורמי סיכון למחלות לב?
כן. בניגוד למה שחשבו עד לא מזמן, נמצא לאחרונה כי טיפול הורמונלי תחליפי מעלה את הסיכון לחלות במחלות לב כליליות ב 29%.
וכמו תמיד כדאי לדעת כי שילוב של עישון וטיפול הורמונלי חליפי אינו רצוי, מאחר ששניהם עלולים להעלות את הסיכון לקרישתיות יתר של דם. אבל היות שהעישון מזיק למערכות שונות בגוף, הרי שצריך לעשות כל מאמץ להפסיק אותו ולא את הטיפול ההורמונלי.
האם הורמונים משפרים את הזיכרון?
לא ברור. אבל ממחקרים ראשוניים שנעשו בחיות מעבדה ובבני אדם נראה, כי טיפול הורמונלי תחליפי מוריד את הסיכון למחלת אלצהיימר, דוחה את הופעתה ומגביר את התפקוד הקוגניטיבי.
המחקרים אינם מספיקים על מנת להמליץ על נטילת טיפול הורמונלי תחליפי כנגד מחלת האלצהיימר.
האם הטיפול ההורמונלי הוא ניסיוני?
לא נכון. הורמונים נמצאים בשימוש כבר עשרות שנים, ונעשו אלפי מחקרים שבדקו את השפעתם. בצד יתרונותיהם המוכרים נמצאים גם חסרונותיהם.
האם הורמונים תחליפים אינם טבעיים?
נכון. ההורמונים מיוצרים באמצעים כימיים, כמו רוב התרופות.
האם כל אשה סובלת בגיל המעבר?
לא נכון. כ- 80% מהנשים אכן סובלות מתסמיני גיל המעבר למיניהם (גלי חום, תופעות דיכאון, ירידה באנרגיה, יובש בנרתיק). 40% מהן סובלות מתסמינים קשים, 40% מהם סובלות מתסמינים בינוניים עד קלים, ו- 20% אינן סובלות כלל מתסמיני גיל המעבר.
האם בגיל המעבר יש ירידה בחשק המיני?
נכון. עם הגיל, חלה אצל שני המינים ירידה בחשק המיני ובפעילות המינית, אף כי גברים מודים בכך פחות מן הנשים. בגיל המעבר עצמו, במקביל לירידת הפעילות השחלתית ולירידה בייצור הורמוני המין הנקביים (אסטרוגנים), יש צמצום ביצירת ההורמונים הזכריים (האנדרוגנים) על ידי השחלה (כן, גם אצל נשים!) וזו כנראה הסיבה לירידה בחשק המיני. ישנם טיפולים מועילים לבעיה זאת.
האם נשים מוגנות כל חייהן ממחלות לב?
לא נכון. ההגנה הזו, הנמשכת בכל תקופת הפוריות, נפסקת עם הפסקת ייצורו והפרשתו של האסטרוגן על ידי השחלות. לכן תחלואת הלב הולכת ועולה בצורה משמעותית מגיל 50, ובגיל 75 לא רק שהיא משתווה לזו של הגברים, אלא אפילו עולה עליה.
האם הורמונים צמחיים טובים יותר מסינתטיים?
לא מדויק. הורמונים מהצומח (פיטואסטרוגנים) יעילים במידה מסוימת נגד תסמיני גיל המעבר: גלי חום, הזעת יתר, תופעות דיכאון, הפרעות בשינה. הם גם משמשים כאנטי-אסטרוגנים בהשפעתם על רקמת השד, ובשל כך כנראה מורידים את תחלואת סרטן השד.
האם בגיל המעבר לא רצוי לאכול דברי חלב כי הסידן לא נספג?
לא נכון. נכון שיש ירידה בספיגת הסידן, אבל זו לא הסיבה להפסיק לאכול מוצרי חלב אלא להפך! בגיל המעבר רצוי להוסיף סידן, על ידי אכילת סויה ומוצריו, ואפילו לקחת תוספת סידן בצורת טבליה, אבל לא להפסיק את צריכת החלב ומוצריו.
האם הורמונים גורמים לשיעור-יתר?
לא נכון. להפך. בתקופת המנופאוזה יש עלייה בשיעור, וזו נובעת משינוי היחס בין האסטרוגן (ההורמון הנשי) לטסטוסטרון (ההורמון הגברי) בגוף. ירידה באסטרוגן גורמת לטסטוסטרון להתבטא ביתר עוצמה. טיפול הורמונלי חליפי יחזיר את האיזון בין השניים.
האם הורמונים משאירים אותנו צעירות?
לא מדויק. לאסטרוגנים יש יתרונות, כמו שמירה על השלד, ואיברי –המין, אבל הם אינה הנוסחה לנעורי נצח.
האם הורמונים טובים נגד נשירת שיער?
לא ברור. יש איזשהו קשר בין עודף הורמונים גבריים לבין נשירת שיער. כלומר, בתקופת המנופאוזה, מאחר שקיימת הפרה של האיזון ההורמונלי, עלולה להיות נשירה. מתן אסטרוגן עשוי לעזור במניעת נשירת שיער.
האם טיפול הורמונלי מחזיר את המחזור?
לא בהכרח. אפשר היום לעשות כל מיני "תמרונים": לקבל טיפול הורמונלי תחליפי ללא שימור המחזור החודשי, או להיעזר בטיפול שישמר את הווסת – על פי רצונה של האשה. יש נשים הנכנסות לגיל המעבר בגיל צעיר מאוד (40-42) ומעונינות בשימור המחזור. לעומתן, נשים בגיל מאוחר יותר לא מעונינות בו.
האם טיפול הורמונלי מחזיר את הפוריות?
לא נכון. הפוריות נקבעת על ידי פעילות שחלתית, המתרחשת על ידי חריגת הביצית. טיפול הורמונלי תחליפי – גם אם הוא מחזיר את מחזור הווסת, אין בינו לבין הפעילות השחלתית שום קשר. להדגיש שהדימומים המחזוריים בעקבות נטילת ההורמונים הינם "כאילו" וסת, אך אינם וסת. ראוי לומר כאן שהמילה "וסת " מבטאת ויסות של מערכות הגוף השונות. אכן כשמופיע הוסת החודשי זהו סימן שמערכות הגוף השונות ושאר הבלוטות מפרישות ההורמונים פועלות בהרמוניה.
האם לטיפול הורמונלי יש תופעות לוואי כמו לגלולות למניעת הריון?
לא מדויק. צריך לזכור שהמינון של טיפול הורמונלי חליפי בגיל המעבר הוא בין רבע לבין שישית בהשוואה לגלולות למניעת הריון. עם זאת, גם הטיפול הזה מבוסס על נטילת אסטרוגן ופרוגסטין, כמו בגלולות, ולכן גם מינון זה עלול לגרום בהתחלה קצת גודש בחזה ודימומים לא סדירים מהרחם. בבעיות אלה נגמר הדמיון בין השפעת הטיפול ההורמונלי החליפי לזו של הגלולות למניעת הריון. בטיפול זה לא נגרם דיכאון ולא נגרמת השמנה כפי שעלול לקרות בנטילת גלולות.
האם זה נכון שההורמונים הנלקחים בצורת טבליות יותר יעילות מאלו הניתנים דרך המדבקות?
לא נכון. כיום ניתן לקבל את ההורמונים בדרכים שונות ובסופו של דבר האישה תקבל את אותה מנה. מלבד הטבליות והמדבקות, ההורמונים ניתנים כיום בצורת ג'ל למריחה [רצוי על המשטחים הפנימיים של אמות הידיים, נרות נרתיקיים וזריקות. היתרון במדבקות הוא עבור נשים עם תפקודי כבד לקויים. ההורמונים שבמדבקה אינם עוברים דרך הכבד.
האם יש פתרון למניעת גלי החום לנשים שלא נוטלות הורמונים?
כן. ישנם סוגי טיפולים שונים החל מתרופות על בסיס צמחי כמו פיטואסטרוגנים, עבור דרך תרופות לא הורמונליות וסיים בתרופות אנטי דיכאוניות – משחררות סרוטונין.
לדוגמא פרוזאק, אפקסור EFEXOR ופקסיל יכולים לעזור לנשים שסובלות מגלי חום, אחד הסימפטומים הנפוצים ביותר אצל נשים בגיל המעבר – אפילו אם הן לא מדוכאות כלל. על פי מחקר חדש שהתפרסם בעיתון הרפואי "לנצט" [2000:356:2059-2063], התרופה האנטי דכאונית אפקסור, במינון 75 או 150 מ"ג, הפחיתה את גלי החום ב – 61% לאחר 4 שבועות של טיפול. תופעות הלואי שדווחו כללו: יובש בפה, חוסר תאבון ובחילה, אך רוב הנחקרות ציינו שתסמינים אלו נסבלו. תרופות אלה יכולות להוות תחליף עבור נשים שאינן מעונינות או אינן מותרות להשתמש בתחליפי הורמונים, כיוון שאלה עלולים להגדיל את הסיכוי לחלות בסרטן השד.
כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע
באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,
אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים
וורדפרס ‹שגיאה

אירעה שגיאה קריטית באתר שלך.

מידע נוסף על ניפוי תקלות בוורדפרס.