גידולים, מצבים ומחלות

התסמונת הקדם-וסתית PMS
תאריך: 25/04/2007
במשך שנים רבות התלוננו נשים על מיחושים גופניים ועל מצבי רוח משתנים. דבריהן לא נלקחו ברצינות ואחדות נתקלו ביחס מזלזל מצד רופאים ובני-זוג.

יחס זה נתן לאשה הרגשה שהיא סתם מתפנקת או מנסה למשוך תשומת לב.
היום ברור שמדובר בתופעה רפואית ברורה: התסמונת הקדם-וסתית או ה- PMS.
התסמונת מוגדרת כתופעה החוזרת על עצמה בתקופה שלפני קבלת הווסת- סימנים גופניים ונפשיים, הנעלמים מייד לאחר הווסת. התופעה שכיחה אצל נשים בשנות ה- 30 לחייהן ואינה קיימת כמעט בזמן ההריון או בגיל המעבר. התסמונת הקדם-וסתית כוללת כ- 150 סימפטומים שונים המשתנים בחומרתם.
 
הסימפטומים השכיחים
מבחינה גופנית: כאבים וגודש בשדיים, הצטברות נוזלים ותחושת נפיחות כללית בגוף, גודש בבטן, כאבי גב, כאבי ראש, עצירות.
מבחינה נפשית: מתח, עצבנות, דיכאון, רגזנות, עייפות, שינויים במצב הרוח.
בשיחות עם נשים נשמעו הדברים הבאים: "אני קמה בבוקר ומתחילה לריב עם הילדים. טוב, גם בימים אחרים יוצא לי לריב איתם, אבל בימים האלה אני בלתי נסבלת. אחר כך אני בוכה ומתחרטת…", (בת 33, נשואה ואם לשניים).
"בימים האלה לא כדאי להיות לידי, אני רגזנית, בכיינית ומזיקה- נופלים לי דברים מהידיים", (בת 37, גרושה ואם לארבעה). "גם אצלי זה נורא. החבר שלי לא מבין את השינוי. בדרך-כלל אני עליזה ונחמדה ופתאום… כאילו יש לידו מישהי אחרת- שתקנית, ישנונית ועצבנית…" (בת 29, רווקה). "ואני ממש סובלת מכאבים, כאילו שמו לי גוש בטון בשדיים. אני לא יכולה להשתתף בשיעורי התעמלות, כי כל תזוזה כואבת לי. ברור לכן שאני לא נותנת לבעלי לגעת בי…" (בת 42, נשואה ואם לשניים).
 
הסיבות?
ידוע לנו ממחקרים שונים שיש קשר בין שינויים הורמונליים לבין מצבי רוח אצל נשים ואצל גברים, כמו למשל, בגיל ההתבגרות או בגיל המעבר. לכן, משערים שהסימפטומים האלה נובעים משינויים הורמונליים הקיימים בתקופה שלפני הופעת הווסת. כנראה שהשינויים נגרמים מירידה בהורמון הנשי פרוגסטרון, ומעלייה בחומר כימי הדומה בפעילותו להורמונים והוא הפרוסטגלנדין.
 
איך להתגבר על התקופה הקשה שלפני הווסת?
–         חשוב שתכירי את התופעות המיוחדות לך. צייני בלוח השנה או ביומן שלך את מועדי הופעת הווסת ואת מועדי הופעת הסימפטומים. רשמי לעצמך באילו שינויים את חשה (למשל כאב בשדיים, עצבנות, עייפות וכו'). חשוב שתהיי מודעת למה שקורה בגופך.
–         אל תתכנני אירועים חשובים בתקופה הקדם-וסתית: לא פגישות עבודה, לא מבחנים, לא מסיבות עם החבר'ה או שמחות משפחתיות. כך תחסכי לעצמך כישלונות ובושות.
–         זכרי, אם יש לך בעיות הן עלולות להחמיר בתקופה הקדם-וסתית. בימים אלה קשה יותר להתמודד עם בעיות יומיומיות, כמו למשל, בעיות עם הילדים, בעיות במערכת היחסים הזוגית, בעיות בעבודה או בעיות עם ההורים.
–         נסי לעדכן את הסביבה- כלומר, לרמוז לילדים, לבעל, לחבר וכו'. ספרי להם מה עובר עלייך לפני קבלת הווסת, ובזמן המתאים תני סימן אזהרה, כדי למנוע עלבונות וכעסים מיותרים. הסבירי להם שאת זקוקה לאהדה ולהבנה שלהם.
–         הקפידי על תזונה בריאה יותר. יש נשים המדווחות על שינויים בהרגלי אכילה המקלים על הסימפטומים. נהוג להמליץ על הקטנה בצריכת המלח, הסוכר, השוקולד, הקפה והקולה ועל הגדלת הצריכה של חלבונים, פירות וירקות. יש הממליצים על נטילת ויטמינים בתקופה זו.
–         פעילות ספורטיבית מתאימה (שחייה, הליכה, התעמלות) יכולה לסייע להקלת הגודש והכאבים ולשיפור מצב הרוח.
–         אם את מכירה שיטות להרפיית מתחים, השתמשי בהם בתקופה זו.
–         הקפידי על מנוחה אם את חשה עייפות-יתר.
–         אצל 5-10 אחוזים מהנשים, ההפרעות הנובעות מהתסמונת הקדם וסתית קשות במיוחד, עד כדי כך שהן מתקשות בתפקוד היומי שלהן. אם את נמצאת בקבוצה זו, כדאי שתפני לייעוץ מקצועי. ייתכן שתקבלי טיפול תרופתי שיעזור לך לעבור את התקופה הקשה. אין לי ספק שתלונתך תזכה להתייחסות הולמת.
–          ומה בקשר לחשק המיני?
רוב הנשים ששוחחו איתי דיווחו על היעלמות החשק המיני שלהן. "אני אפילו לא רוצה שיגעו בי", אמרה אחת מהן. אשה אחרת אמרה, "מה שמעניין, שברגע שהווסת שלי מתחילה, מצב הרוח שלי משתנה אוטומטית, כאילו לחצו על איזה מתג הפעלה סודי, ויש לי הרבה חשק-מיני. אבל אז אני צריכה להתאפק, כי אני ובעלי נוהגים להימנע מיחסי אישות בזמן הווסת".
התופעה מאוד הגיונית, מפני שכאשר חשים כאבים, עצבנות, עייפות, מתח, גודש וחוסר נוחות- ברור שקשה לחוש תשוקות מיניות נלהבות. זה לא צריך להוות בעיה אם את ובן זוגך מודעים לתופעה. אבל, היו גם נשים שדווקא בתקופה זו חשו עלייה בחשק המיני. הן סיפרו שקיום יחסי מין ואורגזמה הקלו על הסימפטומים המציקים.
 
ומה לגבי טיפול?
אין תרופה אחת שתהיה יעילה כנגד מצב מתסכל זה. בשנים אחרונות ישנה הצלחה מסוימת לצמח בשם "שיח אברהם" Agnus Castus [התרופה נקראת – Femicure].
 
לסיכום
למרות השינויים המתרחשים בתקופה הקדם-וסתית, רוב הנשים מצליחות לתפקד בעבודתן בהצלחה, ממלאות תפקידים חשובים ומורכבים בלי שיכולתן תיפגם. במעקב שנעשה נמצא שבחמש אולימפיאדות זכו נשים במדליות זהב כשהן היו בתקופה שלפני הווסת או בתקופה של הווסת עצמה.
 
 
 

כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע

באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,

אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים