בדיקות וטיפולים

משטח צוואר הרחם PAP SMEAR
תאריך: 16/06/2007
כבדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן וטרום סרטן בצוואר הרחם
משטח מצוואר הרחם (Pap Test) משמש כאמצעי סקירה לשם גילוי מוקדם של מצבים טרום סרטניים  וסרטניים בצוואר הרחם.

 מחקרים מארצות שונות בעולם מראים ירידה משמעותית הן בשכיחות סרטן צואר רחם  והן בתמותה ממחלה זאת בזכות שימוש במשטח צואר הרחם.
ברב מדינות העולם המערבי והמדינות המתקדמות נהוג להתחיל את בדיקות הפאפ השגרתיות בין גיל 20 ל 30 – בתחילה כל שנה, ואחרי שלשה משטחים תקינים, עוברים לבצוע בדיקה אחת לשלש שנים. כנמו כן נהוג לסיים את הבדיקות הללו בין גיל 60 לגיל 70 במידה שהמשטחים האחרונים תקינים.
בישראל שכיחות סרטן צוואר הרחם בשנת 2000 הייתה  – בקרב יהודיות 5-6 ל- 100,000 נשים [כ 180 נשים לשנה] ובקרב לא יהודיות 4- 5 ל-100,000 נשים.
לעומת שכיחות תחלואה נמוכה יחסית, אחוז התמותה גבוה ביותר – סביב  45%.

בישראל לעומת מדינות רבות בעולם, אחוז תמותה זה, לא רק שאינו יורד אלא אף עולה במהלך השנים האחרונות. לאחרונה נצפית בישראל עליה משמעותית בשכיחות מצבים טרום סרטניים ונמצא שב- 1% מכלל משטחי הפאפ, בנשים בגילאי 30-50 נמצא מצב טרום סרטני.
מסקנות, גישות והמלצות

בדיקת הפאפ באמצעות ציטולוגיה מבוססת נוזל ("פאפ דק") עדיפה על פני שיטת הפאפ הקונונציונלי. שיטת הפאפ הדק מגלה טוב יותר הן מצבים טרום סרטניים והן את סממני דלקת הנגרמת ע"י נגיפי ה HPV.
מומלץ להתחיל בבדיקת הפאפ 3 שנים אחרי מועד תחילת יחסי המין ולבצעה כל שנה . אם הבדיקות כולן תקינות ניתן לאחר מכן לעבור לתדירות של אחת ל 3 שנים.
בסביבות גיל 60, אם שתי הבדיקות האחרונות היו תקינות, ניתן להפסיק את ביצוע בדיקות הפאפ.

מה עושים במקרה של תשובת פאפ לא תקינה?

  • במקרה של תשובת משטח צוואר הרחם המדגים דלקת או Atypical Squamous Cells of   undetermined significance = ASC-US מומלצים הצעדים הבאים:

* תכשיר אנטיביוטי דרך הפה
* קולפוסקופיה אחרי כחודש
* משטח פאפ חוזר לאחר ניקוי צוואר הרחם עם תמיסת מים פיזיולוגיים (סליין).

  • במקרה של אישה עם משטח צוואר הרחם לא תקין – Atypical Squamous cells suggestive of high grade lesion = ASC-H ולמעלה מזה, יש לעשות בדיקת קולפוסקופיה ולשקול דגימת הצואר (ביופסיה). במידה והתשובה כוללת high grade lesion או low grade lesion, שפרושו סימן לזיהום ע"י נגיף ה HPV, מומלץ לעשות בדיקת PCR  לאיתור DNA של נגיפי HPV.

כל האמור לעיל מתייחס לבצוע משטחי צוואר הרחם כסקר למניעת סרטן צוואר הרחם בנשים בריאות, ללא תלונות או ממצאים בבדיקה גופנית.
כאשר ישנה בעיה רפואית כמו הפרשה מוגלתית צוארית, דימום הקשור למגע מיני או לא, ממצא בצואר הרחם וחשיפה להורמון אסטרוגן (די-אתיל-סטילבסטרול = DES), שנטלה האם בהיותה בהריון עם האישה הנבדקת כרגע יש לבצע משטחי פאפ וברור קליני ומעבדתי בהתאם.

 

 

 


כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע

באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,

אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים