בדיקות וטיפולים

פאפ דק LBC (Liquid Based Cytology) עם או ללא HPV Typing

תאריך: 17/12/2008

אין חולק על כך שבדיקת הפאפ השגרתית תרמה תרומה עצומה לאבחון המוקדם והמניעה של פתולוגיות בצוואר הרחם.

פאפ דק מגלה יותר מקרי סרטן צואר הרחם

תאריך: 27/12/2008

פאפ דק או בשמו המדויק קרוי Liquid-based cytology נמצא שמאתר יותר מקרים של סרטן צואר רחם מאשר משטח פאפ רגיל.

עליה בשכיחות סרטן שד בנוטלות טיפול הרמונאלי חילופי

שינוי בצפיפות השד עשוי להסביר את העלייה בשיעור סרטן השד בנשים המטופלות בטיפול הורמונאלי חלופי (מתוך הכנס השנתי ה-101 של AACR)

משטח צוואר הרחם PAP SMEAR

תאריך: 16/06/2007

כבדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן וטרום סרטן בצוואר הרחם
משטח מצוואר הרחם (Pap Test) משמש כאמצעי סקירה לשם גילוי מוקדם של מצבים טרום סרטניים  וסרטניים בצוואר הרחם.

אולטרא-סאונד עם ממוגרפיה לגלוי סרטן שד

תאריך: 20/05/2008

סקירה באמצעות אולטרא-סאונד בנוסף לממוגרפיה מאתרת יותר מקרי סרטן שד

מזה זמן אנחנו יודעים שבנשים הנמצאות בסיכון גבוה לפתח סרטן שד, סקירה באמצעות אולטרא-סאונד בנוסף לממוגרפיה מעלה את שיעור הגלוי של סרטן זה.
מחקר חדש המכונה – American College of Radiation Imagining Network (ACRIN) 6666, שפורסם במהדורת מאי של ה-Journal of the American Medical Association, מצא כי שילוב של שני סוגי ההדמיה – ממוגרפיה ואולטרא-סאונד- איתר 28% יותר מקרים של סרטן שד מאשר ממוגרפיה בלבד.
חשוב לדעת שנכון להיום, ה- American Cancer Society ממליץ, כי נשים בסיכון גבוה לסרטן שד יעברו סקירה באמצעות MRI בנוסף לממוגרפיה. ה-American College of Radiology, שהיה מעורב במחקר ה- ACRIN 6666, ממליץ כי כאשר אישה בסיכון גבוה עוברת MRI וממוגרפיה, סקירה באמצעות אולטרא-סאונד אינה הכרחית. אולם, כאשר אישה בסיכון גבוה לסרטן שד אינה יכולה לעבור MRI, או כאשר MRI אינו זמין או אינו מומלץ, אזי סקירה באמצעות אולטרא-סאונד צריכה להישקל בנוסף לממוגרפיה.
 
תוצאות המחקר מאשרות, כי סקירה באמצעות אולטרא-סאונד בשילוב עם ממוגרפיה מזהה יותר מקרי סרטן מאשר ממוגרפיה בלבד בנשים בסיכון גבוה לסרטן שד.
עם זאת יש לדעת שלתועלת זאת מתלווה סיכון מוגבר לתוצאה חיובית-כוזבת. כאשר חושבים להציע סקירה באמצעות אולטרא-סאונד, יש ליידע את הנשים אודות הסיכון הניכר לעבור ביופסיה מיותרת.
 
מחקרים קודמים השוו MRI לממוגרפיה בשילוב עם אולטרא-סאונד, וכולם היו דומים בכך שאולטרא-סאונד סייע לשפר את תוצאות הממוגרפיה, אך ה-MRI עדיין טוב יותר משמעותית מאשר השילוב של השניים.
 
המחקר הנוכחי המצויין במאמר זה הינו הגדול ביותר עד כה. מחקר זה – ה-ACRIN 6666 הינו סקירת האולטרא-סאונד הגדולה ביותר עד כה. המחקר, שבוצע בארה"ב, קנדה וארגנטינה כלל 2,637 נשים מתאימות, הנחשבות בסיכון גבוה לסרטן שד. יותר ממחצית (53%) היו עם היסטוריה אישית של סרטן שד, ו-69% היו עם סיפור משפחתי של סרטן זה.
 
החוקרים מדווחים, כי סרטן אובחן ב-1.5% ממשתתפות המחקר (40 נשים), כאשר ממוגרפיה בלבד זיהתה 20 מקרים (50% מכלל הגידולים שזוהו), עם שיעור זיהוי של 7.6 מקרים ל-1000 נשים שנסקרו.
 
לעומת זאת, השילוב של אולטרא-סאונד וממוגרפיה איתר 31 מקרים (18% מכלל הגידולים שזוהו), עם שיעור זיהוי של 11.8 מקרים ל-1000 נשים שנסקרו.
 
הדיוק הדיאגנוסטי של השילוב היה 91%, יחסית ל-78% עבור ממוגרפיה בלבד. אך עם זאת, גם השילוב של שני סוגי ההדמיה יחד לא זיהה את כל המקרים: 8 מתוך 40 מקרי הסרטן שנמצאו, לא נראו בממוגרפיה ההתחלתית וכן לא באולטרא-סאונד ההתחלתי, אך התגלו במהלך 12 חודשי המעקב, עם שיעור החמצה של 3 גידולים לכל 1000 נשים שנסקרו.
 
בנוסף, שיעור התוצאות החיוביות-כוזבות היה גבוה בהרבה עם הוספת האולטרא-סאונד. ממוגרפיה בלבד הביאה לביופסיה מיותרת ב-1 מתוך 40 נשים במחקר, בעוד שהשילוב של ממוגרפיה ואולטרא-סאונד הביא לכך ש-1 מתוך 10 יעברו ביופסיה מיותרת.
 
 
 
JAMA. 2008; 299:2151-2163