אנורקסיה נרבוזה

אנורקסיה נרבוזה
תאריך: 18/04/2007
ידועה זה מכבר העובדה שהתזונה והמצב הבריאותי המשופרים בדורנו הביאו לכך שהפרשת ההורמונים והופעת גיל ההתבגרות הקדימו בשלושת הדורות האחרונים בכשלש שנים.

מצד שני, החיים המודרניים, המחייבים שנים רבות של הכשרה לצורך רכישת מקצוע ומעמד חברתי, דחו בהדרגה את גיל ההתבגרות החברתית.
הקדמת הבגרות הביולוגית ודחיית הבגרות החברתית יוצרים פער, המסביר תופעות שונות בגיל ההתבגרות, שאחת מהן היא האנורקסיה נרבוזה (דיאטת רזון קיצונית הגורמת לאיבוד משקל ניכר, הנובעת מגורמים נפשיים וגורמת לנזקים גופניים ניכרים).
 
מחלה זו תוקפת בדרך כלל נערות, אך גם נערים יכולים להיפגע ממנה.
הגיל השכיח ביותר הוא גיל ההתבגרות [18-13], אך תוארו גם מקרים מגיל 10 וגם בגיל 30.
היות שהנפגעות העיקריות הן נערות, נתייחס אליהן בכתבה זו.
 
מהי הסיבה שנערות אלו מרעיבות את עצמן ומפחיתות קילוגרמים רבים ממשקלן גם כשאין צורך בכך?
לרוב, נערות אלו באות ממשפחות שאפתניות המשתדלות שכל בני המשפחה יצליחו בכל תחום. ההורים מנסים ליצור תדמית של משפחה מושלמת, ללא כל בעיות ולעיתים מסתירים ומכסים מתחים בין בני המשפחה.
באחד המחקרים נמצא כי בשל חוסר אהבה ותשומת לב בין ההורים, חיפשו אלו כפיצוי את ההצלחה המושלמת אצל ילדיהם.
 
תהליך האנורקסיה מופיע בנערה כאשר זו אינה עומדת בלחצים ואינה מצליחה להשביע את רצון ההורים. חלקן מרגישות שעצמאותן נגזלת מהן ואין הן חופשיות לנהוג כרצונן, ולכן הדרך שחלקן בוחרות לביטוי עצמי היא שליטה על תזונתן.
המזון זוכה, בדרך כלל, ליתר תשומת לב במשפחות רבות, כשהוא מהווה ביטוי לאהבה וביטוי לתשומת לב, וכאשר מישהו מבני המשפחה מסרב לאכול הרי לעיתים ההורים, ובעיקר האם, נפגעים.
מצב זה מנוצל על ידי נערות אלו, שאכן, מנסות להראות שגם להן "יש מה להגיד".
 
לפעמים, בתחילת ההימנעות מאכילה, הנערה בררנית לסוגים מסויימים של מאכלים, אך בהמשך הזמן היא נמנעת מלאכול בכלל והירידה במשקל לרוב לא מאחרת. ההימנעות מאכילה ואיבוד המשקל מביאים לתשומת לב מוגברת מצד ההורים והסביבה, והלא זהו הדבר שחסר לנערה – מתן תשומת לב אליה ולא רק להישגיה.
 
לעיתים הבעיה מתחילה בעקבות דיאטת רזון למטרות קוסמטיות ובהמשך לה למרות שמושג המשקל הנאות, הנערה ממשיכה בדיאטה בשל מושגים מעוותים לגבי מראה גופה, כלומר, היא חושבת שהיא לא רזה מספיק וממשיכה להפחית ממשקלה עד כדי איבוד כרבע ממשקלה הבסיסי ואף יותר.
ההורדה הנמרצת במשקל מלווה לעיתים בהקאה מרצון, למשל: על ידי הכנסת אצבע לגרון לאחר הארוחה או על ידי פעילות גופנית מוגזמת או, לחילופין, על ידי תקופות של אכילת יתר.
 
 
מהם הנזקים הנגרמים בעקבות האנורקסיה?
הירידה המוגזמת במשקל גורמת למספר שינויים בתפקוד גופה של הנערה, ביניהם: האטת דופק הלב, עצירות, צמיחת שיער עדין באיזורי הגב והזרועות, ירידה בלחץ הדם, מתן שתן בכמות מרובה (עד כדי 3-4 ליטרים ביום ואף יותר) ושיבושים במחזור הוסת, עד כדי הפסקתו  והיעלמותו כתוצאה מהפסקה בביוץ.
 
מהי שכיחות האנורקסיה?
האנורקסיה נרבוזה אינה נדירה כלל בחברה המודרנית של ימינו ובמחקרים שונים נמצא כי בתקופת גיל ההתבגרות היא קורית אצל אחת מכל 150 – 200 נערות.
 
מהם דרכי הגישה לפתרון הבעיה?
חשוב שהטיפול יתחיל מוקדם ככל שניתן ואז אפשר לבצעו במסגרת הסביבה הטבעית של הנערה ולא בבית חולים. מומלץ שהצוות המטפל יהיה נרחב ויכלול, בין השאר, פסיכולוג, פסיכיאטר, רופא ילדים ואחות בית הספר, וזאת על מנת שכל ההיבטים של הבעיה "יכוסו" על ידי אנשי צוות מתאימים.
 
צוות זה ילמד את מיבנה המשפחה ויחסי הכוחות הפועלים בה, יכיר את הלחצים הפועלים על המתבגרת וינחה כיצד לאפשר לה לנהל את חייה תוך עזרה לפתח זהות עצמית חזקה.
 
התייחסות מאוחרת לבעיה מחמירה את המצב. במקרים קשים הנערה נותרת במצב של אל וסת לכל ימי חייה (כשליש מן המקרים), ובמצבים חמורים עוד יותר יש אף תמותה שמגיעה לשיעור של 5-15 מכל 100 נערות.
 
סיכום
 הלחצים הנפשיים הניכרים המופעלים בימינו על הנערה המתבגרת, יכולים לגרום לעיתים לשינוי בהתנהגות אשר עלול לפגוע בצורה קשה בבריאותה ואף בחייה. דיאטה קיצונית, המובילה לאנורקסיה נרבוזה, היא אחד מהמצבים שיש לשים אליהם לב מוקדם ככל שניתן ולהגיש סיוע רפואי ונפשי במהירות.
 
 
 

כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע

באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,

אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים