איך לשרוד התקף לב

יותר מ- 40% מהאנשים שלוקים בהתקף לב מתים, רובם רק מפני שהם לא מפרשים נכון את מצבם. מהם הסימפטומים של התקף לב, ומה צריך לעשות כשהם מופיעים.

מרי פרנסס, בת 46, לקתה בשנה שעברה בהתקף לב בזמן שעבדה בנמל התעופה, אלא שהיא לא הייתה מודעת לכך. "חשבתי 'טוב חם היום. עבדתי קשה. אני כנראה מפתחת שפעת או משהו. זה יעבור'", היא מספרת. במקום לקבל עזרה, היא חזרה הביתה ונכנסה למיטה, עד שחברתה הבחינה שהיא נראית רע והזמינה אמבולנס. מרי הייתה בת מזל.
"לפעמים קשה מאוד להבחין בין כאבים ומיחושים רגילים שכולנו חשים מדי פעם, לבין סימנים מוקדמים של התקף לב", מאשר ד"ר דן פינטל מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת נורת'ווסטרן בשיקגו.
מה זה התקף לב?
התקף לב מתרחש כשאספקת הדם לחלק משריר הלב קטנה במידה משמעותית או נפסקת לחלוטין. העורקים שמובילים ללב אחראים לאספקת הדם אליו. שריר הלב, שגודלו הממוצע הוא כשל אגרוף קפוץ, פועל כמשאבה שמספקת דם לכל איברי הגוף. לצורך פעולתו, שרירי הלב זקוק לכמות גדולה של חמצן שמועברת אליו בזרם הדם.
חסימות בעורק הכלילי נגרמות לעיתים על ידי הצטברות משקעים בו, ובמקרים אחרים על ידיד קריש דם שנתקע בו. כשמתרחשת חסימה, זרימת הדם העשירה בחמצן מופרעת, והאזור שהעורק סיפק לו את הדם נפגע. חומרת ההתקף נקבעת על פי משך החסימה ומספר שרירי הלב שניזוקו.
הסימפטומים של התקף
הסימפטום הנפוץ ביותר של התקף לב הוא תחושת אי נוחות בחזה – לחץ או כאב. סימפטומים נוספים הם כאבים בזרועות, בגב, בצוואר, בלסת או בבטן, קוצר נשימה, זיעה קרה, בחילה או סחרחורת – כל אלה מאפיינים בדרך כלל נשים. נשים נוטות יותר מגברים לסבול ממה שהרופאים מכנים 'סימנים לא טיפוסיים ולא רגילים של מחלת לב'.
חלק מהאנשים שלוקים בהתקף לב חווים את הסימפטומים הקלאסיים: כאב פתאומי, לוחץ וחזקה במרכז החזה. אבל רוב התקפי הלב מתחילים לאט, עם כאב מתום או תחושת אי נוכחות. ואנשים רבים, במיוחד נשים, חווים סימפטומים לא טיפוסיים.
חשוב לזכור שהן אצל גברים והן אצל נשים, לא כל הסימנים מופיעים בכל התקף לב. לפעמים הם חולפים וחוזרים. גם אם אתם חווים רק חלק מהסימפטומים, פנו לקבלת עזרה במהירות.
גברים
סימפטומים שכיחים
·        אי נוחות בחזה – רוב התקפי הלב מלווים בתחושת אי נוכחות במרכז החזה במשך יותר מכמה דקות, או בכאב שבא והולך. תחושת אי הנוחות יכולה להתבטא בלחץ, תחושת סחיטה או מלאות.
·        הרגשת אי נוחות בחלקים אחרים של פלג הגוף העליון – הסימפטומים יכולים לכלול כאב או אי נוחות באחת הזרועות או בשתיהן, בגב, בצוואר, בלסת או בקיבה. זה יכול להתרחש גם בלי הרגשת לחץ או אי נוחות בחזה.
·        קוצר נשימה – קוצר הנשימה מלווה בתחושת אי נוחות בחזה, אבל לעיתים הוא מתרחש עוד לפני שמרגישים כאבים בחזה.
סימנים אחרים –
 זיעה קרה, בחילה, סחרחורת, כאב מטריד בבטן, עייפות.
נשים
סימפטומים שכיחים
·        הרגשה לא נוחה של לחץ, מלאות, סחיטה או כאב באמצע החזה שנמשך יותר מכמה דקות, או בא והולך. לעיתים קרובות נשים חוות פחות כאבים חזקים בחזה, אבל יותר כאבים משמעותיים בבטן ובכתפיים, מאשר גברים.
·        כאב שמתפשט לכתפיים, לצוואר או לזרועות.
·        הרגשת אי נוחות בחזה עם סחרחורת, עילפון, הזעה, בחילה או קוצר נשימה.
סימנים אחרים
בחילה בלי כאבים בחזה, סחרחורת בלי כאבים בחזה, קוצר נשימה וקושי לנשום בלי כאבים בחזה, עייפות, חולשה ותשישות בלתי מוסברת, דפיקות לב, זיעה קרה או חיוורון, נפחיות, במיוחד של הקרסול או הרגל התחתונה.
מה עושים בשעת התקף?
רוב הרופאים סבורים שהדבר החשוב ביותר להצלת החיים הוא פעולה מהירה. אם אתם חושדים שאתם עוברים התקף לב, התקשרו למגן דוד אדום או לרופא שלכם, או הגיעו לבית החולים בהקדם האפשרי. אל תחששו שמא אתם טועים. חלק מהרופאים ממליצים לקחת מיד אספירין כדי לצמצם את הנזק. חשוב שבני משפחה של אנשים שנמצאים בסיכון גבוה להתקף לב יקבלו הדרכה ויידעו לבצע עיסוי לב או החייאה במקרה הצורך.
דברים נוספים שניתן לעשות
·        הפסיקו כל מה שאתם עושים והתרכזו בתחושות שלכם. אם הסימפטומים נמשכים יותר מכמה דקות או הולכים ומחריפים, אל תמתינו והזעיקו מיד עזרה.
·        המתנה למונית או לחבר שיסיע אתכם לחד המיון הקרוב עלולה לא להיות מהירה מספיק. אבל אם אין שירות אמבולנסים קרוב לביתכם, בקשו מיד ממישהו שיסיע אתכם לבית החולים הקרוב.
·        אם בן משפחה נמצא לידכם, בקשו ממנו להישאר אתכם בזמן שאתם מחכים לבוא העזרה.
·        קחו גלולת אספירין. אם יש לכם אספירין לתינוקות, לעסו את האספירין, מאחר שכך הוא ייספג במהירות בזרם הדם.
אם אתם נמצאים בחברת מישהו שנראה לוקחה בסימפטומים של התקף לב, צפו שהוא ימחה כנגד הקביעה שלכם – הכחשה היא תגובה שכיחה. אל תקבלו "לא" כתשובה, ועמדו על כך שהוא יקבל עזרה. במקרה הצורך, ובמידה שאתם יודעים כיצד, בצעו בו החייאה (הנשמה מפה לפה ועיסוי לב).
כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע
באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,
אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים