איחוי קרום בתולין

קרום בתולים-הסבר ואיחוי
הימניוס היה שמו של אל טכסי הנישואים במיתולוגיה היוונית.
הימן [HYMEN] הוא שמו של הקרום הדק אשר מקיף את פתח הנרתיק- הוא קרום הבתולים.
לרוב קרום זה אינו סגור לגמרי, כך שהוא מאפשר לדם המחזור להתנקז מדי חודש. לעתים אין כלל קרום בתולין.

קיימות מספר צורות של קרום בתולים:
 
  • טבעתי (Annular Hymen) שמקיף את כל פתח הנרתיק, עם חלל פתוח במרכזו;
  • מפוצל (Septate Hymen) עם מחיצה במרכזו;
  • מנוקב (Perfoarated Hymen) עם נקבים רבים בתוכו.

קרום זה לעתים רחוקות סגור לגמרי (Imperforate Hymen) ואז יש צורך לפתוח בו נקב על מנת שנוזל דם המחזור החודשי יתנקז.
הקרום אינו יחודי לאדם ונמצא גם בבעלי חיים כגון חתולים וכלבים, קופים וסוסים, חולדות וצפרדעים.
במחקר שהתפרסם בכתב העת המדעי Developmental Cell  ע"י חוקרים בפקולטה לביולוגיה בטכניון נמסר שהם הצליחו לגלות חלבון האחראי על יצירת קרום הבתולין בתולעת. 
 חוקרים אלו זיהו חלבון מאחה  1AFF  אשר גורם לאיחוי תאים ובאופן ספציפי יוצרים את קרום הבתולין אשר נימתח בין הרחם לאיבר ההטלה של התולעת. קרום זה דומה בתפקודו לקרום הבתולין בנשים.

נערה נחשבת לבתולה אם טרם קיימה יחסי מין ולעתים אצל בתולה כזאת אין כלל קרום בתולים. אף כי בעת יחסי מין קרום הבתולין נקרע בחלקו שכיח למצוא נערות שקרום הבתולין שלהן גמיש דיו כדי להישאר שלם למרות יחסי מין. בזמן יחסי המין הראשונים לרוב מתלווה כאב וכן דמם של קריעת קרום הבתולים. מאד נפוץ לשמוע מנערות שהיו בתולות שבזמן יחסי המין הראשונים שלא נצפה דימום.
קרום הבתולים עלול להיקרע לא רק בעת יחסי מין אלא גם בעת מאמץ יתר, חבלה והחדרת חפץ לנרתיק כגון טמפון.
שרידי קרום הבתולים יכולים ללוות את האישה לאורך כל חייה.

לקרום אין חשיבות אנטומית, פיזיולוגית או תפקודית אולם בחברות מסוימות יש לו חשיבות חברתית, תרבותית וכלכלית ובמקרים אלו חשוב להן שהקרום יהיה שלם.

היות שכך' נערות ונשים לא מעטות מבקשות "לסגור" מחדש את קרום הבתולין לאחר שהוא נקרע מסיבה זו או אחרת. סגירה כזאת נעשית בשתי שיטות:

1] השיטה ה"פשוטה" – איחוי של שולי הקרום המקורי או מה שקרוי תיקון קרום הבתולים. בשיטה זאת נתפרים שולי שאריות הקרום  בחוטים הנמסים מעצמם. ניתוח זה נעשה בהרדמה מקומית ונמשך כ 20-30 דקות. הבעיה בניתוח זה שהוא מחזיק רק כשבועיים היות ששולי קרום הבתולים אינם מצליחים להחזיר את התפרים יותר משבועיים ואז הפתח חוזר לקדמותו. לפיכך שיטה זאת מתאימה למי שזקוקה לאיחוי למשך שבועיים בלבד. במקרה שמועד החתונה הוא בעוד שבועיים ניתוח זה אפשרי ופותר את בעיית הקרום הקרוע.

2] ניתוח פלסטי – ניתוח זה הינו למעשה ניתוח פלסטי ובו מייצרים קרום בתולים שמחזיק מעמד לנצח. ניתוח זה נעשה בהרדמה כללית ונמשך כשעה. גם בניתוח זה משתמשים בחוטים נמסים אולם תהליך התמוססותם אורך זמן ארוך יותר. ניתוח זה מיועד לנשים שמועד הנישואים אינו ידוע או שהוא מרוחק יותר מאשר שבועיים. לפיכך ניתוח זה הינו היחידי שניתן להיקרא בשם שחזור קרום הבתולים (Hymenorrhaphy)

שאלות ותשובות בנושא זה:

האם את יכולה לראות את קרום הבתולים?

כל אחת יכולה לראות את קרום הבתולים שלה. לשם כך יש להצטייד במראה. שבי בתנוחת כריעה או שבו כשהרגלים פשוקות ופשקי את השפתיים הקטנות של הפות. כווני את המראה אל פתח הנרתיק ושם תוכלי לראות את קרום הבתולים או את שרידיו מסביב לפתח הנרתיק. אם את מתקשה לראות זאת לחצי את שרירי רצפת האגן (כמו בזמן עשיית הצרכים‭,). 
 
האם בפעם הראשונה חייב להיות כאב ?
 
לא. הכאב לרוב אינו נגרם מקריעת קרום הבתולים אלא כתוצאה מכווץ שרירי הנרתיק בשל החרדה, הפחד והדאגה מהארוע המיוחד והראשוני הזה.  פחד שגורם לה להדק את שרירי הנרתיק.


האם בפעם הראשונה תמיד יורד דם?
 
לא. אצל כשליש מהנשים אין כל דימום בפעם הראשונה. יתכן שאצל אלו שלא מדממות אין כלל קרום, או שיש בו פתח טבעי רחב או שהוא גמיש דיו.
 
האם אפשר להרחיב את פתח הנרתיק ואת הפתח שבקרום הבתולים?
 
כן, זה אפשרי. אפשר להרחיבו או להגמישו באמצעות שימוש בטמפון, או באצבעות או במכשיר גלילי וארוך. אפשר גם בעת פעילות גופנית כמו רכיבה על סוס, שפגט או מחול. ‬
 
מה עושים כאשר קרום הבתולים סגור לגמרי?
 
מצב זה מתגלה כאשר אצל הנערה לא מופיע וסת בגיל המתאים ומופיע כאב בטן שהולך וגובר. מה שקורה במקרים אלו שדם הוסת מופרש מהרם אך נתקע מאחורי הקרום הסגור ואינו מתנקז לנרתיק. בבדיקת גניקולוג ניתן לאבחן יחסית בקלות מצב זה ומנסיוני ניתן לפתור אותו בפעולה של מספר שניות וללא כל כאב.
 
מה עושים כאשר ישנה מחיצה בקרום הבתולים הגורמת לכאב ביחסי מין?
 
מחיצה שכזאת בקרום הבתולים או אפילו בנרתיק עצמו, עמוק יותר, ניתנת לפתרון בפעולה שאורכת מספר שניות ואינה מלווה בכאב.
 
האם רואים את תיקון קרום הבתולים?
 
בן הזוג לא יוכל להבחין בתיקון קרום הבתולין.

כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע

באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,

אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים