אוסטאופורוזיס

פורטיאו – טיפול חדש לאוסטאופורוזיס
תאריך: 24/04/2007
הפורטאו הינו טיפול חדשני לאוסטיאופורוזיס.

אוסטאופרוזיס הינה מצב העלול להוביל לשברים ולפיכך למחלה כרונית עם השלכות תחלואה ותמותה חמורות.
הטיפול כיום, עבור חולים הסובלים מאוסטאופרוזיס קשה, לוקח זמן ארוך יחסית.
היה כדאי, שנשים וגברים אלו יקבלו טיפול שיגרום במהירות לתהליך של בנית עצם חדשה בנוסף להפסקת ההידרדרות בצפיפות העצם וימנע בכך את השבר הבא .
 
הטיפול החדש על ידי פורטיאו עונה למטרה זאת והוא למעשה בונה עצם חדשה.
 
אוסטאופרוזיס קשה מאופיינת מצפיפות מינרלים נמוכה בעצם וארכיטקטורת עצם דלה ביותר עד למצב של חללים בתוך העצם. 
נשים בעיקר אך גם גברים, הלוקים באוסטאופורוזיס, סובלים מעוותים בעמוד השדרה, המאופיינים באיבוד גובה, בגב כפוף ובהתבלטות דופן הבטן, כל אלו בשל שברים דחוסים בחוליות עמוד השידרה.
בעיה אחרת היא הנטיה לשברים בצוואר הירך המסתיימים במותם של כ 15% בשנה הראשונה לשבר.
 
מעבר לתמותה, השברים בעיקר בצוואר הירך מביאים לצורך בסיעוד ל 75% מהאנשים ו 25% מהם יזדקקו לסיעוד מיומן ויקר.
 
פורטיאו הינו התכשיר המאושר לטיפול באוסטאופורוזיס היחיד והראשון מסוגו שהוכח מדעית כגורם ליצירת עצם חדשה במהירות ובכך מחזיר את עצמות חולים אלו למצבן הקודם  , כתוצאה מכך מוריד באופן מובהק את כמות השברים ואת התחלואה הנובעת מהן.
 
הפורטאו הינה תוצר של ביוטכנולוגיה מתקדמת הראשון והיחיד מסוגו המוכח כגורם ליצירת עצם חדשה במהירות ומגדיל את צפיפות העצם ואיכות העצם יותר מכל תכשיר אחר .
Forteo הוא תכשיר המכיל הורמון פרהתירואיד [ PTH רקומביננטי ] ממקור אנושי.
 
למי מיועד התכשיר
Forteo מיועד לטיפול בנשים לאחר גיל הפסקת הוסת ובגברים, הסובלים מאוסטיאופורוזיס ונמצאים בסיכון גבוה לפתח שברים.
 
כל מנה מוזרקת מכילה Teriparatide 20mg. כאשר Forteo ניתן בזריקות תת עוריות, הוא גורם לאפקט אנאבולי, בונה עצם, בעיקר בעצם טראבקולרית (הנמצאת בעיקר בחוליות אך גם בעצמות אחרות). מעבר לבניית העצם ניגרם שיפור בארכיטקטורה המיקרוסקופית של העצם, עובדה המביאה להגברת חוזק העצם שאינה תלויה בשינויים בצפיפות המינראלית של העצם.
 
ל- Forteo גם השפעה על עצם קורטיקלית (למשל ירך) בכך שמביא לעיבויה על ידי עיבוי קליפת העצם.
 
תוצאות מחקרים
במאמר אשר פורסם בירחון הרפואי ניו אינגלנד ב 2001 ובדק יעילות ובטיחות של Forteo ב 1637 נשים לאחר הפסקת הוסת עם שברים קודמים בעמוד שידרה, נמצא כי לאחר טיפול ממוצע של כ 21 חודשים ב Forteo (20mg/day), ירד הסיכון לשבר נוסף בעמוד שידרה ב – 65%, ואילו הסיכון לשבר שלא בעמוד שידרה ירד ב – 53%. כמו כן, עלתה צפיפות העצם (BMD) בעמוד שידרה ב – 9% ובירך ב- 3%.
במחקר אשר פורסם בירחון הבריטי לרפואה ב 2003, שבדק יעילות ובטיחות של Forteo בגברים עם אוסטיאופורוזיס, נצפו תוצאות דומות בשיפור צפיפות העצם.
מעקב אחר החולים שנבדקו במחקרי מניעת השברים הראה כי הירידה בסיכון לשברים בעמוד השידרה נשמרה לאורך 18 חודשים לפחות לאחר הפסקת הטיפול. הירידה בסיכון לשבר בעמוד השידרה בתקופה של 18 חודשי מעקב לאחר הפסקת טיפול קודם ב Forteo היתה 41% בהשוואה לפלצבו.
מעקב אחר החולים שנבדקו במחקרי מניעת השברים הראה כי לאחר כ- 30 חודשים מתום הטיפול ב Forteo, נשמר השיפור בצפיפות העצם בעמוד השידרה ובירך אשר הושג במהלך הטיפול.
חולים אשר נכללו במחקרים עם Forteo דווחו על כאב גב בשיעור נמוך יותר לעומת הפלצבו. תגובה זו עשויה להיות תוצאה של שיעור נמוך יותר של שברים קשים בעמוד שידרה. קיימים גם דיווחים על שיפור בכאבי גב עם טיפול ב Forteo אשר לא ניתנים להסבר רק על ידי ירידה בהיארעות שברים בעמוד שידרה.
כמו כן, בהשוואה לפלצבו, חל איבוד הגובה נמוך יותר בקבוצה שטופלה ב – Forteo.
הבטיחות ב Forteo לא נבדקה מעבר לטיפול של שנתיים, ואי לכך טיפול ארוך משנתיים אינו מומלץ.
 
תופעות לואי
Forteo אושר לשימוש בבני אדם אך אסור לשימוש באנשים הנמצאים בסיכון גבוה לגידולי עצם (ילדים, הקרנות לעצם, מחלת פאג'ט) או סובלים מגרורות/גידול בעצם.
תופעות הלוואי שניצפו במהלך המחקרים הקליניים ב Forteo הן ירידה קלה וחולפת בלחץ דם כאשר קמים משכיבה או מישיבה, עלייה קלה וחולפת של רמת הסידן בדם, סחרחורת, התכווצויות ברגליים.
 
אופן הטיפול
Forteo ניתן בזריקה תת עורית עצמאית [ע"י החולות/ים בעצמם] לירך או דופן הבטן. הזריקות ניתנות במזרק חד פעמי המספיק ל 28 ימי טיפול.
התרופה ניתנת למשך 24- 18 חודשים.
בתום הטיפול בתרופה החדשה ישובו החולים לקבל טיפול בתרופות הותיקות כגון פוסאלן, אקטונל ושאר התרופות ממשפחת הביופוספנטים או אוויסטה, הפועלות להאטת תהליך דלדול העצם ולעצירתו.
פורטיאו כבר אושר ומשווק בארה"ב וברוב מדינות אירופה ובישראל.
 
לסיכום:
הפורטאו מוכח כמפחית באופן מובהק את ההיתכנות לכאבי גב ואת איבוד הגובה של החולה.
כמו כן פורטאו מפחית  את כמות השברים הקשים ובינונים בעמוד השדרה ב 90%  , מפחית את כלל השברים החדשים בעמוד השדרה ב  65%  , מפחית את כלל השברים שאינם בעמוד השדרה ב 53%  כמו כן מעלה את צפיפות העצם עד 13%.
 פורטאו הוכח כיעיל גם בטיפול באוסטאופורוזיס בגברים ובארה"ב התכשיר מאושר לכך.
 
 

כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע

באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,

אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים