אוסטאופורוזיס

אוסטיאופורוזיס-סקירה
תאריך: 24/04/2007
אזורי שברי האוסטאופורוזיס
אזורי שברי האוסטאופורוזיס
הפירוש המילולי של אוסטיאופורוזיס הוא "עצמות דלילות".

מהי אוסטיאופורוזיס?
בעברית נקראת המחלה "דלדול העצם" והיא מאופיינת באיבוד מסת העצם. העצמות נעשות דקות וחלשות, וכתוצאה מכך עולה הסיכון לשברים. העצמות הנפגעות חלשות יותר ונוטות להשבר עקב פגיעות מיזעריות, כמו מעידה, היתקלות בשטיח, ואפילו ללא פגיעה כלשהי.
 
כיצד נבנית העצם?
בעצם מתחוללים במקביל שני תהליכים: תהליך בניה (על ידי תאי בניה) ותהליך הרס. עקב שני תהליכים אלה, המבוקרים על ידי הורמונים שונים וכן על ידי ויטמין D, העצם שומרת על צורתה ועל חוזקה. תאי הבניה יוצרים תשתית העשויה מסיבי חלבון, כשעליהם ובתוכם מושקע סידן. בתהליך ההרס העצם מאבדת הן את סיבי החלבון והן את מישקעי הסידן.
עד גיל 30-35 תהליך הבניה מתגבר על תהליך ההרס ולכן, העצם מתחזקת. מכאן ואילך, תהליך ההרס מתגבר והשלד מתחיל לאבד רקמת עצם בשיעור של 1% לשנה. אצל נשים, עם הפסקת פעילות השחלות והעלמות המחזור החודשי, תהליך ההרס מואץ ואובדן רקמת העצם יכול להגיע לשיעור של 3-8% מדי שנה.
העצם בנויה מחלק חיצוני הקרוי קליפתי וחלק פנימי הקרוי רשתי. החלק הקליפתי נוקשה וצפוף יותר והוא מהווה את רוב המסה בעצמות הארוכות שבגוף  (כמו בגפיים).
החלק הרשתי כשמו כן הוא – צפוף פחות ונראה כמו רשת. חלק זה מהווה את רוב המסה של החוליות בעמוד השדרה וכן הוא נמצא בחלקו הפנימי של עצמות הגפיים ויתר העצמות הארוכות. תהליך ההרס פוגע בעיקר בחלק הרשתי.
 
כיצד מתרחש תהליך איבוד העצם?
באופן תקין, מתקיימים תהליכי בנייה והרס עצם במקביל. תהליך דינמי זה שומר על בריאותו וחוזקו של השלד. כאשר תהליך "הרס העצם" מהיר יותר מתהליך ה"בנייה", התוצאה היא איבוד עצם.
 
מה גורם לאיבוד עצם?
אצל נשים, תהליך בניית מסת העצם מגיע לשיאו בסביבות גיל 35. עד לגיל 50, תהליכי הבנייה והרס העצם שווים ולכן יש שמירה על מסת העצם. בתחילת שנות ה- 50, עם הירידה ברמת הורמון האסטרוגן בדמה של האישה, וכתוצאה מכך הפסקת מחזור הווסת, תהליך הרס העצם מואץ בהשוואה לתהליך בניית העצם. אי לכך, בשנים הראשונות שלאחר הפסקת המחזור עלולה האשה לאבד עד כרבע ממסת העצם שלה.
 
מה הקשר בין גיל המעבר לאוסטיאופורוזיס?
גיל המעבר מציין את התקופה של הפסקת מחזור הווסת. הפסקת מחזור הווסת הינה תהליך טבעי הנובע מהפסקת פעילות השחלות, המפסיקות לייצר את ההורמון הנשי אסטרוגן. לאסטרוגן יכולת שמירה על העצם, ולכן הירידה המהירה ברמות האסטרוגן בגוף, עם הפסקת מחזור הווסת, גורמת לעלייה בפעילות "הרס העצם" ולאיבוד עצם מואץ.
 
במה מתבטאת מחלת האוסטיאופורוזיס, ומנה תוצאותיה?
דלדול מסת העצם בחוליות מביא להריסתן וקריסתן, וכתוצאה מכך לכאבי גב, הגבלה בתנועה, קיצור גובה הגוף וכפיפתו , עד כדי גיבנת.
הרס העצם בחלקה העליון של עצם הירך [צואר עצם הירך] גורם לשבר ואי יכולת להלך , והרס העצם באמת היד (בחלק  הקרוב לכף היד) גורם לשבר, לעיוות הצורה, לכאבים ולהגבלת הפעילות.
שברים בחוליות הגב קורים אצל כרבע מהנשים הלבנות העל גיל 60 וקומתן של נשים בלתי מטופלות יורדת ב 5 ס"מ בממוצע.
שבר באמת היד נפוץ פי 10 בנשים בגיל  60 לעומת נשים בגיל 35.
שבר צוואר הירך עולה בשכיחותו פי 60. מגיל 45 לגיל 85 (ומגיע עד כדי 20 מקרים ל- 1000 נשים).
שכיחותם של השברים עולה פי 10 ויותר על שכיחות סרטן הרחם בנשים ועל פי מחקרים נמצא כי כחמישית מן הנשים הלוקות בשבר נפטרות במהלך 3 חודשים מהארוע וכשליש עד חצי במהלך השנה. כמחצית מן החולים, לרוב חולות, הסובלים משבר זה נותרים נכים וזקוקים לטיפול סיעודי.
הסיבה לשיעורי התחלואה והתמותה הגבוהים היא חוסר היכולת להינתח ולחזור לפעילות גופנית, הריתוק למיטה והתפתחות סיבוכים אופיינים למצב זה (דלקת ריאות, דלקת ורידים, היווצרות קרישים בכלי הדם ונדידתם לאברים חיוניים).
גם הגברים לוקים במחלה זו אך שכיחותה בקרבם נופלת פי 6-8  מאשר בקרב נשים.
נראה אם כן שהאוסטיאופורוזיס הינה "מחלה שקטה" כשבשלביה הראשונים אין המחלה מתבטאת בסימנים חיצוניים, ונשים רבות אף אינן מודעות לכך שהן סובלות מאוסטיאופורוזיס.
רק בשלבים מתקדמים מופיעים איבוד קומה, כאבי גב, הופעת גבנון ונטייה לשברים, שגורמים להגבלות בתנועה ועלולים לגרום לנכות, כמתואר לעיל.
 
מהם סוגי האוסטיאופורוזיס?
הצורה השכיחה ביותר היא זו הנובעת מדלדול העצם כתוצאה מעליה בגיל ומהפסקת פעילות השחלות והיא קרויה אוסטאופורוזיס ראשונית. האוסטאופורוזיס הראשונית מתחלקת לשני סוגים: סוג 1 מיוחס לזו המופיעה אחרי הפסקת הווסת (POSTMENOPAUSAL – OSTEOPOROSIS) , ואילו סוג 2 מיוחס לזו המופיעה מזיקנה (SENILE OSTEOPOROSIS).
הגיל הממוצע בסוג 1 הוא 50-70 ושכיחות היפגעותן של נשים היא פ 6-8 מגברים. הגיל הממוצע בסוג 2 הוא מעבר לגיל 70 והנשים נפגעות רק פי 2 מהגברים.
העילה העיקרית להיווצרות אוסטאופורוזיס מסוג 1 היא חסר הורמון האסטרוגן הגורם להגדלת אבדן העצם, להקטנת היווצרות ויטמין D ולהקטנת ספיגת הסידן במעי.
בסוג 2 הידלדלות הסידן בעצם נובעת מתהליכים הקשורים בגיל.
צורה שניה ונפוצה פחות היא אוסטאופורוזיס משנית הנובעת ממצב ראשוני אחר כמו לקיחת תרופות מסויימותכגון סטרואידים, דלקת פרקים ראומטואידית, פעילות יתר של בלוטת התריס, פעילות יתר של יתרת הכליה ומחלות כבד וכליה כרוניות.
 
מהם גורמי סיכון לאוסטיאופורוזיס?
  ×         נשים וגברים בגיל מתקדם
  ×         מבנה גוף רזה
  ×         עישון
  ×         צריכה גבוהה של קפאין
  ×         שתייה מרובה של משקאות אלכוהוליים
  ×         היסטוריה משפחתית של אוסטיאופורוזיס
  ×         תזונה דלה בסידן
  ×         תזונה עשירה במלח ובחלבונים
  ×         מיעוט בפעילות גופנית
  ×         הפסקה מוקדמת של מחזור הווסת (לפני גיל 40) "טבעית" או לאחר ניתוח כריתת שחלות
  ×         נשים שלא ילדו
  ×         שימוש בתרופות מסויימות כמו סטרואידים (קורטיזון) ותרופות נגד אפילפסיה
 
איך מאבחנים את המחלה?
לרוב האיבחון נעשה באמצעות בדיקת צפיפות עצם. השיטה המדוייקת ביותר היא שיטת ה DXA, שמבוססת על צילום רנטגן. הבדיקה נותנת מדד כמותי למידת צפיפות העצם.
לרוב נבדקים שני אזורים בגוף האישה: עמוד השדרה בחוליות 4L – 1L וצוואר הירך.
התוצאה כוללת 3 נתונים:
התוכן המינרלי של העצם – BMC הנמדד בגרמים
צפיפות המינרל בעצם – BMD הנמדד בגרמים לסנטימטר מרובע
ודירוג T הנמדד ביחידות סטית תקן
 
המדד האחרון, מדד T מבטא את התוצאה בנבדקת ביחס למסת שיא של עצם בנבדקת צעירה.
תחומי תוצאות הבדיקה לאוסטאופורוזיס בהתאם לדירוג T, לפי הגדרות ארגון הבריאות העולמי WHO הם:
תקין – ערך T בין 1+ ל 1- 
נטיה לירידה במסת העצם – ערך T בין 1- לבין 2.5 –
אוסטאופורוזיס – ערך T קטן יותר מ 2.5 –
 
כיצד ניתן למנוע את הופעת האוסטאופורוזיס?
גיל שיא  צפיפות העצם בנשים הוא 30-35. לפיכך, החל מתקופה זו, אם כי יפה שעה אחת קודם, יש להקפיד על דיאטה עשירה בסידן (ראו טבלה) ועל פעילות גופנית ולהימנע מעישון ומשתיית אלכוהול.
חוסר פעילות מביא לאבדן עצם, ואילו פעילות מוגברת מביאה להגדלת מסת העצם.
לפני שמתחילים בפעילות מוגברת יש להיוועץ ברופא.
פעילויות מומלצות הן הליכה מהירה, ריצה, רכיבה על אופניים ותרגילי התעמלות . פעילות מיזערית השומרת על מסת העצם היא הליכה נמרצת למשך 30 דקות ברציפות, 3 פעמים בשבוע. שחיה אינה מחזקת את העצם, שכן אינה פועלת כנגד כוח הכובד, אך היא טובה לתפקוד הלב והריאות ולשיפור הכושר הגופני הכללי.
 

קלוריות

סידן

מאכל

קלוריות

סידן

מאכל

590

70

בוטנים קלויים ללא קליפה

690

80

אגוזים

80

115

גבינה לבנה כחושה

30

85

במיה מבושל

190

200

גבינה מלוחה חצי שמנה

15

480

גבינה מותכת רבע שמנה

300

740

גבינה קשה

75

115

גבינת קוטג' בחושה

150

130

גלידת שמנת

215

720

גבינה קממבר

350

80

דג בקלה

310

350

סרדינים, עם עצמות

350

130

סלט חומוס

140

90

זיתים ירוקים כבושים

500

90

חלבה

40

100

חלב מפוסטר דל שומן

80

120

יוגורט

685

100

טחינה

30

200

כרוב עלים, מבושל

45

225

כרוב עלים, חי

250

110

לחם

34

110

לבן דל שומן

120

70

מוצרים מפולי סויה

300

170

מישמיש מיובש

500

230

שוקולד חלב

26

175

פטרוסלינון

155

100

שמנת חמוצה

430

90

שוקולד מריר

270

220

תאנים מיובשות

664

260

שקדים קלויים

 

 

 

25

75

תרד מבושל

 

בתקופת הפריון אשה זקוקה ל- 800-1000 מ"ג סידן ליום בהריון ובהנקה הדרישה עולה ל – 1500 מ"ג ובתקופה שלאחר גיל 35-40 מומלץ לצרוך בתפריט היומי 1000-1500 מ"ג תפריט שאינו מכיל מוצרי חלב איננו מכיל, בד"כ יותר מ- 500 מ"ג סידן והכמות פחותה מהדרוש.
אם לא ניתן לתגבר את מנת הסידן האמצעות מוצרי מזון, כדאי להיועץ ברופא ולקבל מירשם לכדורי סידן. אין לקחת כדורים אלו ללא יעוץ רפואי.
 
כיצד  לנהוג בתקופה שלאחר הפסקת הווסת?
נוסף על הדאגה להעשרת המזון בסידן ולהגברת הפעילות הגופנית, ניתן להסתייע בטיפול תרופתי. יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הטיפולים התרופתיים המתאימים. [ראו כתבה נפרדת על יתרונות וחסרונות של טיפול תחליפי הורמונלי]
טיפול אפשרי נוסף הוא הפלואור, שהוכח שהוא מסוגל להכנס אל תוך מיבנה העצם ולחזקה. טיפולים אחרים בעת הצורך הם הורמוני הקלציטונין, הורמונים אנבולים וכן הורמון הפרה תירואידי.
 
מהם הטיפולים המוצעים כיום כנגד אוסטאופורוזיס?
  ×         פוסלן, אלנדרונאט
  ×         רלוקסיפן [אביסטה]
  ×         הורמונים תחליפיים [אסטרוגן ופרוגסטגן]
 
מהי אביסטה?
אביסטה EVISTA נמנית עם קבוצת SELECTIVE ESTROGEN RECEPTOR MODULATORS =ESRM אשר מותווית למניעת דלדול העצם (אוסטיאופורוזיס) בנשים לאחר הפסקת מחזור הווסת.
 
כיצד פועלת אביסטה?
אביסטה מתחברת לקולטנים של האסטרוגן בגוף ומשפיעה עליהם באופן סלקטיבי. יכולת ייחודית זו מאפשרת לתרופה לחקות את פעולתו של האסטרוגן באתרים מסויימים, ולפעול בניגוד לאסטרוגן, כאנטגוניסט, באתרים אחרים. בעצמות פועלת התרופה בדומה לאסטרוגן, ועל ידי כך מונעת איבוד עצם. גם במערכת לב וכלי-דם פועלת התרופה בדומה לאסטרוגן, ומשפרת על ידי כך את מאזן השומנים בדם. בשד וברחם, לעומת זאת, היא פועלת בניגוד לאסטרוגן ולכן אינה מעלה את הסיכון לסרטן השד או הרחם, ואינה גורמת לתופעות הלוואי הידועות של טיפול באסטרוגן, כמו כאבים ורגישות בשדיים ודימומים מהרחם.
מחקרים שפורסמו לאחרונה אף הראו ירידה במספר מקרי סרטן שד חדשים בנשים שטופלו באביסטה.
 
כיצד להשתמש באביסטה?
–         יש ליטול טבליה אחת מדי יום.
–         ניתן לקחת אביסטה בכל שעה משעות היום, ללא קשר לארוחות.
–         אם שכחת לקחת את התרופה, יש לקחת טבליה מייד כשנזכרת, ולהמשיך בטיפול כרגיל. אין צורך להשלים את המנה החסרה.
 
חשוב להמשיך לקחת את התרופה למשך כל התקופה שהומלצה לך על-ידי הרופא/ה. השפעתה של התרופה מותנית בלקיחתה באופן קבוע.
 
ממה יש להימנע במהלך הטיפול?
–         נטילת אביסטה מעלה שכיחות קרישים בוורידים עמוקים פי 3 ולכן חוסר ניידות עלול להעלות את הסיכון לקרישי דם. אם ידוע לך מראש על מגבלת ניידות צפויה, כגון שהייה במיטה לצורך החלמה מניתוח, עלייך להפסיק את הטיפול לפחות 3 ימים (72 שעות) לפני כן. הטיפול באביסטה יתחיל שוב רק לאחר שתחזרי לניידות מלאה. בנסיעות ארוכות חשוב לקום ולהתהלך לעיתים קרובות.
–          אין לקחת אביסטה במקביל לטיפול הורמונלי, אסטרוגנים סיסטמיים אחרים (כדורים, מדבקות או זריקות).
–          אם הינך לוקחת תרופות נוספות, או אם סיימת זה עתה טיפול בתרופה אחרת, עלייך לדווח לרופא המטפל, כדי למנוע סיכונים או אי-יעילות כתוצאה מתגובות בין-תרופתיות.
–          אין לקחת אביסטה אם את סובלת/סבלת מקרישי דם, ליקוי בתיפקוד הכבד או ליקוי חמור בתיפקוד הכליות.
 
מהן תופעות לוואי נוספות?
בכ 2% מהמשתמשות דווח על גודש עד כדי כאב בשדיים.
 
מהו פוסלן, אלנדרונאט?
פוסלן (אלנדרונאט) הוא ביספוספנאט בונה עצם בעמוד השדרה ובירך ומקטין את הסיכון של שברים באברים אלו.
 
כיצד פועל פוסלן, אלנדרונאט?
חושבים שהפוסלן (אלנדרונאט) מקטין ספיגה על ידי שנוי מבנה ותפקוד של התאים הורסי העצם (אוסטאוקלסטים), כנראה על ידי הפרעה לפעילות האנזימים במעגל יצור הכולסטרול.
הפוסלן יעיל למניעת שברים גם בנשים שכבר סובלות מאוסטאופורוזיס ושכבר עברו שברים בעמוד השדרה או בצואר עצם הירך.
 
כיצד להשתמש בפוסלן, באלנדרונאט?
–         יש ליטול טבליה אחת מדי יום [10 מ"ג], או פעם בשבוע [70 מ"ג].
–         את הטבליה לוקחים על קיבה ריקה עם כוס מים מלאה מיד לאחר שמתעוררים משנת הלילה.
–         יש להישאר במצב זקוף ולא שוכב לפחות למשך 30 דקות ולהימנע בזמן זה מלאכול או מלשתות או מלקחת תרופה אחרת.
 
מהן תופעות לוואי נוספות?
תופעות לואי לא שכיחות הן כאבי בטן או כאבים בשרירים ובעצמות, בחילה, צרבת, וגרוי בוושט.
 
מה לגבי טיפול בהורמונים תחליפיים?
הורמונים תחליפיים יעילים במניעת שברים בעמוד השדרה ובצואר הירך. הם יעילים למניעת בריחת סידן מהעצמות הללו אך אינם יעילים בבנית עצם. לכן יעלותם נמוכה ביחס לשתי התרופות הראשונות שהוזכרו.
בעבר כאשר ההורמונים התחליפיים משלו בכיפה, ושתי התרופות הראשונות טרם היו בנמצא, הטיפול היחידי לאוסטאופורוזיס היו ההורמונים התחליפיים. כיום נדחקו ההורמונים התחליפיים ע"י הפוסלן (אלנדרונאט) והאביסטה (רלוקסיפן).
 
לסיכום:
תוחלת החיים המתמשכת חושפת את האדם למחלות חדשות. אופי חיינו, שעיקרו פעילות גופנית מועטה ותזונה לקוייה, חושף אותנו במיוחד למחלת דילדול העצם האוסטאופורוזיס – ויש להתמודד עימה.
תזונה עתירת סידן, פעילות גופנית וטיפול תרופתי מתאים, הינם ערובה לשיפור איכות החיים ולעיתים קרובות גם להארכתם.
 
 
 

כל הזכויות שמורות © לד"ר שרגא וקסלר ול-"שער" – מכון לבריאות האישה.
אין להעתיק, לשכפל, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או להפיץ את המידע

באתר זה או קטעים ממנו בשום צורה ובשום אמצעי,

אלקטרוני, אופטי או מכני (לרבות צילום והקלטה) ללא אישור של מפעיל האתר.
לבקשת אישור 052.2453662 shraga@genicolog.net
http://a3101-tmp.s48.upress.link
מכון "שער" 03.6956867 ימים א'-ה' משעה 09:00
מכון לטיפול בלייזר בקונדילומה ובמחלות מין לנשים ולגברים
ניתוחים פלסטים גינקולוגיים ואנדוסקופיים