אולטרא-סאונד עם ממוגרפיה לגלוי סרטן שד

סקירה באמצעות אולטרא-סאונד בנוסף לממוגרפיה מאתרת יותר מקרי סרטן שד
מזה זמן אנחנו יודעים שבנשים הנמצאות בסיכון גבוה לפתח סרטן שד, סקירה באמצעות אולטרא-סאונד בנוסף לממוגרפיה מעלה את שיעור הגלוי של סרטן זה.

מחקר חדש המכונה – American College of Radiation Imagining Network (ACRIN) 6666, שפורסם במהדורת מאי של ה-Journal of the American Medical Association, מצא כי שילוב של שני סוגי ההדמיה – ממוגרפיה ואולטרא-סאונד- איתר 28% יותר מקרים של סרטן שד מאשר ממוגרפיה בלבד.
חשוב לדעת שנכון להיום, ה- American Cancer Society ממליץ, כי נשים בסיכון גבוה לסרטן שד יעברו סקירה באמצעות MRI בנוסף לממוגרפיה. ה-American College of Radiology, שהיה מעורב במחקר ה- ACRIN 6666, ממליץ כי כאשר אישה בסיכון גבוה עוברת MRI וממוגרפיה, סקירה באמצעות אולטרא-סאונד אינה הכרחית. אולם, כאשר אישה בסיכון גבוה לסרטן שד אינה יכולה לעבור MRI, או כאשר MRI אינו זמין או אינו מומלץ, אזי סקירה באמצעות אולטרא-סאונד צריכה להישקל בנוסף לממוגרפיה.
תוצאות המחקר מאשרות, כי סקירה באמצעות אולטרא-סאונד בשילוב עם ממוגרפיה מזהה יותר מקרי סרטן מאשר ממוגרפיה בלבד בנשים בסיכון גבוה לסרטן שד.
עם זאת יש לדעת שלתועלת זאת מתלווה סיכון מוגבר לתוצאה חיובית-כוזבת. כאשר חושבים להציע סקירה באמצעות אולטרא-סאונד, יש ליידע את הנשים אודות הסיכון הניכר לעבור ביופסיה מיותרת.
מחקרים קודמים השוו MRI לממוגרפיה בשילוב עם אולטרא-סאונד, וכולם היו דומים בכך שאולטרא-סאונד סייע לשפר את תוצאות הממוגרפיה, אך ה-MRI עדיין טוב יותר משמעותית מאשר השילוב של השניים.
המחקר הנוכחי המצויין במאמר זה הינו הגדול ביותר עד כה. מחקר זה – ה-ACRIN 6666 הינו סקירת האולטרא-סאונד הגדולה ביותר עד כה. המחקר, שבוצע בארה"ב, קנדה וארגנטינה כלל 2,637 נשים מתאימות, הנחשבות בסיכון גבוה לסרטן שד. יותר ממחצית (53%) היו עם היסטוריה אישית של סרטן שד, ו-69% היו עם סיפור משפחתי של סרטן זה.
החוקרים מדווחים, כי סרטן אובחן ב-1.5% ממשתתפות המחקר (40 נשים), כאשר ממוגרפיה בלבד זיהתה 20 מקרים (50% מכלל הגידולים שזוהו), עם שיעור זיהוי של 7.6 מקרים ל-1000 נשים שנסקרו.
לעומת זאת, השילוב של אולטרא-סאונד וממוגרפיה איתר 31 מקרים (18% מכלל הגידולים שזוהו), עם שיעור זיהוי של 11.8 מקרים ל-1000 נשים שנסקרו.
הדיוק הדיאגנוסטי של השילוב היה 91%, יחסית ל-78% עבור ממוגרפיה בלבד. אך עם זאת, גם השילוב של שני סוגי ההדמיה יחד לא זיהה את כל המקרים: 8 מתוך 40 מקרי הסרטן שנמצאו, לא נראו בממוגרפיה ההתחלתית וכן לא באולטרא-סאונד ההתחלתי, אך התגלו במהלך 12 חודשי המעקב, עם שיעור החמצה של 3 גידולים לכל 1000 נשים שנסקרו.
בנוסף, שיעור התוצאות החיוביות-כוזבות היה גבוה בהרבה עם הוספת האולטרא-סאונד. ממוגרפיה בלבד הביאה לביופסיה מיותרת ב-1 מתוך 40 נשים במחקר, בעוד שהשילוב של ממוגרפיה ואולטרא-סאונד הביא לכך ש-1 מתוך 10 יעברו ביופסיה מיותרת.
JAMA. 2008; 299:2151-2163